Na blogu pojawił się już wpis o tym jak przechowywać produkty w lodówce, w którym pisałam o tym na jakich półkach przechowywać nabiał lub wędliny. Wszystko jest uzależnione od tego jaka jest w danym miejscu temperatura.
Każdy produkt potrzebuje innej temperatury, niektóre z nich nie powinny być przechowywane w miejscach nasłonecznionych. Dlatego dzisiaj przeczytacie o tym jak przechowywać owoce i warzywa.
Ogólna zasada mówi, by owoców nie trzymać w temperaturze wyższej niż 15 stopni, jednak nie zawsze jest to możliwe. W domu nawet w zimie mamy co najmniej 20 i więcej stopni.
Owoce sezonowe takie jak: maliny, truskawki, jagody, poziomki, borówki powinno się przechowywać nie dłużej niż dwa dni i z pewnością najlepszym miejscem na ich przechowywanie będzie lodówka. Przechowuj je nieumyte i z szypułkami, a oczyść je dopiero przed zjedzeniem.
Do przechowywania w lodówce najlepiej nadają się:
- brokuł
- kalafior
- brukselka
- kapusta
- marchewka
- rzodkiewka
- por
- koperek i pietruszka
Mówi się, że nie powinno trzymać się lodówce:
- ogórków
- cytryn
- bananów
- cukinii
- grejpfrutów i pomarańczy
- ziemniaków
- cebuli
- ananasa
- awokado
- gruszek
- brzoskwiń
- czosnku
Co do ziemniaków i cebuli to w 100% się zgadzam. Powinno się je przechowywać w ciemnym i suchym miejscu. Nigdy w workach, tylko tak, by miały dostęp do powietrza. Narażone na światło i wilgoć będą puszczały pędy, a w nich znajduje się najwięcej toksyn.
Cytrusów, brzoskwiń i jabłek nie trzymam w lodówce, bo zawsze kupuję taką ilość, która zostanie zjedzona w przeciągu kilku dni.
W lodówce za to trzymam cytryny, które bardzo długo się nie psują. Wkładam kilka bananów, jeśli akurat kupię duży pęk. W lodówce wolniej dojrzewają i wolniej się psują.
Nie lubię awokado, ale czytałam, że można włożyć je do lodówki i to spowolni proces dojrzewania. Gdy kupimy kilka sztuk i nie zjemy ich w tym samym dniu warto tak zrobić.
Nie trzymam w lodówce pomidorów i ogórków, bo zimne nie smakują dobrze.
Jeśli trzymacie warzywa i owoce w lodówce to mam dla Was kilka rad:
- wyłóż szufladę ręcznikami papierowymi, które wchłoną wilgoć
- zawsze planuj posiłki na kilka dni i zawsze rób listę zakupów, nie warto marnować jedzenia. Lepiej iść częściej do sklepu niż wyrzucić.
- nigdy nie przechowuj produktów w woreczkach foliowych lub papierze śniadaniowym. Skraplająca się para powoduje gnicie produktów
- zepsute produkty wyrzucamy, nie powinno się ich spożywać, a przy okazji mogą zakażać inne produkty obok których się znajdują
- jeśli masz do wyboru zakup brudnych warzyw i owoców to takie wybieraj. Np. marchew czy ziemniaki, lepiej umyć je tuż przed użyciem.
I co najważniejsze spożywajcie jak najwięcej owoców i warzyw. W naszej diecie połowę składników, które spożywamy powinny stanowić owoce i warzywa. A z tej połowy 3/4 powinny stanowić warzywa i 1/4 owoce.
A Wy jakie warzywa i owoce przechowujecie w lodówce?
5 Responses
a korzystasz ze zgrzewarki próżniowej np do mięs? może kiedyś test takiego urządznia, ja kiedyś myślałam, że to droższe, a mam food Saver za ponad 300 zl
Też mam zgrzewarke tej firmy i sobie chwalę. Jestem bardzo zadowolona ze zapachy mi się nie mieszają
Przechowuje pożywienie za pomocą zgrzewarki próżniowej,mam firmy Food Sover i bardzo polecam każdemu
Na pewno warto przechowywać je tak, aby miało to sens. Tylko wtedy jesteśmy w stanie je dobrze zabezpieczyć. Mówię oczywiście o ekologicznym podejściu.
czyli jak?