Jak prać i suszyć kurtki puchowe

Jak prać i suszyć kurtki puchowe

Wiele osób boi się prać kurtki puchowe. Po zakupie są miękkie, ale czy takie będą po wypraniu ich w domu? Może lepiej zanieść je do pralni, gdzie zrobią to za nas i na pewno dobrze?

Jeśli też macie takie obawy, to chcę Wam dzisiaj pokazać, że pranie i suszenie kurtki puchowej w domu, wcale nie jest takie trudne. Trzeba tylko przestrzegać kilku zasad.

CZYTAJ METKI NA UBRANIACH


Zawsze powtarzam, że warto czytać instrukcje obsługi urządzenia, które się kupiło i należy czytać metki ubrań, zanim je wypierzemy. Nie bez powodu producenci ubrań umieszczają na nich wszystkie ważne informacje, które powodują, że nasze ubrania nie zniszczą się podczas używania.

Każda kurtka puchowa ma metkę i jeśli ucinasz metki ubrań, to tym razem ją zostaw lub schowaj, byś zawsze wiedziała jak dbać o swoją odzież.


Na każdej kurtce puchowej, którą mam w domu, jest informacja, że należy ją prać w 30 stopniach i tak też zawsze robię. Wybieram program do prania wełny, bo wiem, że nie zniszczy kurtki i ma wymaganą przez producenta temperaturę.

ZABEZPIECZ KURTKĘ


Być może nie każdy wie, że jeśli pierzemy ubrania z suwakami, to musimy je zasunąć przed włożeniem do pralki.

Pisałam o tym w moim zeszłorocznym wpisie: Błędy, które popełniamy robiąc pranie. Zachęcam Was do poczytania.


Dlatego zanim włożycie kurtkę puchową do prania najpierw zajrzyjcie do kieszeni, a następnie zasuńcie suwak.

JAK PRAĆ KURTKĘ PUCHOWĄ

 • najlepiej prać ją osobno – czyli wrzucamy do pralki tylko kurtkę
 • używamy płynów do prania zamiast proszków, które czasem trudno się rozpuszczają
 • po skończonym cyklu prania należy jeszcze raz użyć cyklu płukanie, w celu pozbycia się resztek płynu do prania
 • do prania warto użyć specjalnych kul do suszarki z wypustkami lub zwykłych piłek tenisowych. Dzięki nim puch zostanie rozbity i łatwiej nam się suszyło kurtkę.


……


JAK SUSZYĆ KURTKĘ PUCHOWĄ

Można to zrobić na dwa sposoby:

 • w suszarce bębnowej
 • lub tradycyjnie na suszarce, jeśli nie posiadamy wyżej wymienionego sprzętu

…..

SUSZENIE KURTKI W SUSZARCE BĘBNOWEJ

Suszarkę posiadam już 3 lata i jest to jeden ze sprzętów, który według mnie powinien znaleźć się w każdym domu.

Jeśli interesuje Was temat suszarki bębnowej, to informacje na jej temat znajdziecie na moim blogu – LINK

Bardzo łatwo i szybko suszy się rzeczy w suszarce bębnowej, a większość z nich nie wymaga wyprasowania po wyciągnięciu. Suszarka bębnowa idealnie nadaje się do suszenia kurtek puchowych.

Na metce mojej kurtki była informacja, że nie powinnam jej suszyć w suszarce, dlatego zawsze używam programu do tkanin delikatnych lub do suszenia wełny.

Zanim włożę mokrą kurtkę, to strzepuję ją kilka razy, a następnie sprawdzam czy suwak jest zasunięty. Do suszarki wrzucam kulę lub piłki tenisowe, których używałam podczas prania kurtki. Skrócą czas suszenia i sprawią, że puch szybciej się rozbije i nada kurtce taki stan, jaki miała przed praniem.

jak suszyc i prac kurtke puchowa


Kurtkę w suszarce suszyłam ok. 3 h używając programu do suszenia wełny. Po każdym cyklu, czyli po ok. 55 min, wyciągałam kurtkę, strzepywałam ją i starałam się ręcznie rozbić puch, który miejscami był zbity. Nie musiałam tego robić, ale to zawsze przyspiesza suszenie, nawet jeśli robimy to w suszarce bębnowej.


SUSZENIE KURTKI NA SUSZARCE WOLNOSTOJĄCEJ

Jeśli nie macie suszarki bębnowej lub nie macie sąsiadki, która ją posiada, to zostaje Wam suszenie kurtki puchowej w tradycyjny sposób – przy użyciu suszarki wolno stojącej.

Sama taką posiadam, bo gdyby tfu tfu zepsuła się nasza suszarka bębnowa, to muszę na czymś suszyć ubrania. Poza tym są ubrania, które suszę w tradycyjny sposób, ale zdarza się to bardzo rzadko.

Kurtę na suszarce wolno stojącej suszymy w pozycji leżącej. Dlaczego nie wolno jej wieszać? – jeśli powiesimy kurtkę to puch opadnie i zniszczy strukturę kurtki.
Kurtkę należy suszyć w ciepłym, ale przewiewnym miejscu. Co jakiś czas obracamy kurtkę z lewej strony na prawą oraz strzepujemy ją, by rozbić zbrylony puch.PODSUMOWANIE

Pranie i suszenie kurtki puchowej wcale nie jest takie trudne. Trzeba przestrzegać kilku zasad, a jej struktura nie ulegnie zniszczeniu i posłuży nam jeszcze bardzo długo. Suszarka bębnowa ułatwia suszenie, ale jeśli jej nie posiadacie to nie bójcie się suszyć kurtki w tradycyjny sposób. Potrwa to trochę dłużej, ale kurtka będzie jak nowa.

Teraz już wiesz jak prać i suszyć kurtki puchowe.


Pierzecie kurtki puchowe w domu, czy zanosicie je do pralni?


5 odpowiedzi na “Jak prać i suszyć kurtki puchowe”

 1. facebook-profile-picture Kinga Petrus pisze:

  ja przeważnie takie piorę i suszę poźniej w programie delikatne w suszarce

 2. Aleksandra pisze:

  Ten wpis spadł mi z nieba, wygląda na to, że oszczędzę na pralni 🙂 Mam tylko problem z kołnierzem… jest ze sztucznego futra i producent każe go odpiąć przed upraniem, ale pranie by mu się bardzo przydało, futro przestało być puszyste… co w tej sytuacji?

 3. Danusia pisze:

  Przepraszam 🤭 będę próbować zatem drugi raz dziękuje 😘

 4. facebook-profile-picture Kinga Petrus pisze:

  Jestem Kinga 🙂 Upierz ją ponownie i susz zgodnie z tym co napisałam. Może się uda 🙂

 5. Danusia pisze:

  Aniu czy da się uratować kurtkę kiedy już się wyprało i zbił się ten puch?:-( wiecie może ? Czy kurtka do wyrzucenia?:-(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mam na imię Kinga.

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie znaczy coś innego. Ważne jest, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.