Jakich błędów nie popełniać robiąc pranie?

Autor

Kinga Petrus

Zdarzyło Wam się kiedyś wyjąć pranie różowe zamiast białego? A może okazało się, że na ubraniu nadal są plamy? Byliście zaskoczeni, gdy wyprany sweter z rozmiaru L skurczył się do rozmiaru dziecięcego? Niestety, przygotowując się do prania, popełniamy wiele błędów. Jakiego typu są to błędy?

Błędy które popełniamy robiąc pranie

JAK SORTOWAĆ PRANIE

Przed rozpoczęciem prania należy odpowiednio posortować ubranie. Bierzemy pod uwagę kolor, rodzaj tkaniny. Sprawdzamy w jakiej temperaturze możemy prać ubranie. Jeśli nie wiecie jak czytać symbole na  metkach ubrań, to zerknijcie na mój wcześniejszy wpis Jak czytać symbole praniaZnajdziecie tam również pliki do wydruku.

ILE ŚRODKA PIORĄCEGO DODAĆ DO PRANIA

Na opakowaniu każdego środka piorącego znajdziemy informację na temat jego dozowania. Powinniśmy stosować się do zaleceń producenta. Zbyt duża ilość detergentu prowadzi do powstania zbyt dużej ilości piany. Poza tym jest to mało ekonomiczne – proszku wystarcza nam na mniejszą ilość prania, jeśli sypiemy go za dużo.

Bardzo często używam żelu piorącego –  jest bardziej skoncentrowany niż inne tego typu produkty na rynku, dlatego używamy go mniej.

Im bardziej skoncentrowany środek do prania, tym mniejsza butelka zostaje użyta przez producenta. Dlaczego jest to takie ważne? – w małych łazienkach staramy się każde miejsce wykorzystać jak najlepiej. Dlatego nie chcemy, by nasze środki piorące zajmowały dużą część szafki. Niektóre żele do prania zostały zamknięty w 1 litrowej butelce i wystarczają aż na 20 prania. Różnica jest ogromna, zarówno w wydajności produktu jak i wielkości opakowania. Weźcie to pod uwagę jeśli będziecie robić zakupy.

JAK DUŻO RZECZY ZAŁADOWAĆ DO PRALKI

Przeładowana pralka może obciążyć bęben i zepsuć go. Jak sprawdzić, czy w pralce znajduje się odpowiednia ilość prania? Pomiędzy górą pralki a ubraniami powinna zmieścić się nasza dłoń.

JAK PRAĆ UBRANIA Z ZAMKAMI BŁYSKAWICZNYMI

Jeśli nasze ubrania posiadają zamki błyskawiczne to pamiętajmy, by zasunąć je zanim włożymy daną rzecz do pralki. Otwarty zamek może zniszczyć inne ubrania, które będą w pralce.

JAK PRAĆ URANIA Z GUZIKAMI

Zamki należy zasuwać, a koszule rozpinać. Jeśli do pralki wrzucimy zapiętą koszulę, możemy doprowadzić do wyrwania z niej guzików. Zdarza się, że piorę zapięte koszule i na szczęście nie zdarzyło mi się, by guziki odpadły.

JAK PRAĆ DELIKATNE UBRANIA 

Bielizna powinna być prana w siateczkach, które uchronią delikatne elementy np. koronki przed zniszczeniem.

DAJ ODPOCZĄĆ PRALCE

Do tej pory sądzono, że nie powinno się wykonywać kilku cykli prania pod rząd. Uważano, że można takim działaniem zepsuć pralkę. Dzisiaj wiadomo, że pranie jedno po drugim ma sens i powinniśmy tak robić. Korzystanie z pralki bez przerwy zmniejsza użycie energii elektrycznej. Kolejne pranie korzysta z ciepła wytworzonego w poprzednim cyklu.

JAK DOBRZE PRAĆ KOCE I PODUSZKI

Należy je prać w dwóch cyklach, gdyż może w nich zalegać piana, którą należy dokładnie wypłukać.

JAK ZAPIERAĆ PLAMY

Niektóre plamy wymagają cierpliwości w ich usuwaniu. Należy namaczać je parę godzin, a nawet dni. Nie można trzeć mocno ubrania w miejscu plamy, gdyż możemy prowadzić to do wyblaknięcia tego miejsca.

JAKI RODZAJ ŚRODKA PIORĄCEGO WYBRAĆ

Na rynku mamy do wyboru: proszki piorące, żele do prania i kapsułki 2w1. Najwygodniejsze według mnie są kapsułki piorące i żel do prania. Nie lubię stosować proszku do prania, ale uważam, że każdy powinien znaleźć odpowiedni dla siebie.

JAK DBAĆ O PRALKĘ

O tym jak dbać i czyścić pralkę pisałam w osobnym wpisie. Zerknijcie do niego, tam krok po kroku wyjaśniam co robić, by pralka służyła nam długie lata – > KLIK

Macie jakieś inne rady odnośnie prania? Może coś pominęłam 🙂

Udostępnij wpis

Czytaj dalej

Przeczytaj inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

0 Responses

  1. mybettersite pisze:

    Kapsułki są lepsze od proszku, przede wszystkim nie zapychają pralki tak jak proszek. Co się da, dobrze jest prać ręcznie – albo na odpowiednim programie w pralce, tutaj ludzie też różnie postępują.

  2. Marta pisze:

    Ja najczęściej zapominam o włożeniu delikatnych ubrań do siateczki…przez co szybciej niszczeją. Muszę to zmienić 🙂

  3. Focus pisze:

    No, można powiedzieć, że dzięki wskazówkom przestaniemy robić na złość pralce. A potem dziwimy się. że po dwóch latach użytkowania urządzenie się psuje na amen i trzeba kupić nowe.

    1. Kinga pisze:

      No niestety w większości to my jesteśmy odpowiedzialni za to, że nasze urządzenia się psują 🙂

  4. Ada pisze:

    Powinno być „nie daj odpocząć pralce” :p. Ja używam zazwyczaj kapsułek z Surfa albo cokolwiek innego sensownego co jest w promocji. Jak robię pranie to hurtowo 🙂

  5. Iwona pisze:

    Ja nigdy nie wiem, z czym prać białe koszulki w ciemne paski – z białymi czy kolorami? 😉

  6. asia pisze:

    ważną kwestię poruszyłaś, odnośnie nieprzeładowywania pralki. Nie tylko obciąża to nasza pralkę, ale równiez ubrania są posręcane i źle wyprane. Bardzo często piorę, chyba niemal codziennie, ale to przy trójce małych łobuziaków to naturalne.

  7. Jolanta pisze:

    Mam małą pralkę /3kg/. Jakich kapsułek mogę używać. Wszystkie jakie widziałam są do pralek dużych.

  8. Miśka pisze:

    Spokojnie kup sobie kapsułki Surf. Zarówno niewielki wkład jak i większy (ja mam pralkę 8 kg) bez problemu ogarnie. Pranie pachnie cudownie, a wszystko jest ładnie doprane.

  9. nadia pisze:

    czy należy dolewać wody do proszku? na opakowaniu proszku znalazłam taką informacje. ale wydaje mi sie to dziwne by dolewać wody.

    1. Kinga Petrus pisze:

      nigdy czegoś takiego nie robiłam

  10. piotr pisze:

    Czy jakość prania jest powiązana z pralką? Jestem przed zakupem nowej pralki i zastanawiam się na co zwracać uwagę, aby moje pranie było wysokiej jakości. Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie.

  11. Milady pisze:

    Ja od 3 lat korzystałam tylko z żeli i kapsułek. Sprawdzały się nieźle ale sporo osadów było w pralce, wiadomo 2ka dzieci. Mam bardzo twardą wodę. (dosłownie po kilku godzinach od odkamienienia czajnik matowy, a po 2-3 dniach pływa kamień na spodzie). Pranie białego to była masakra. Ostatnio na próbę kupiłam znowu proszek prosto od polskiego producenta z górnej półki i tu nagle zdziwko. Szarego pewnie już nie uratuję ale nawet ono pojaśniało i w pralce jest mniej osadu. Nowe rzeczy już nie szarzeją. Wydajność nie najgorsza 15kg za ok 90 zł starcza na 220 prań. Jak mi się skończą zapasy do kolorów to tez kupię proszek. Nie podaję nazwy, bo nie chodzi mi o reklamę, składników nasi producenci używają praktycznie tych samych, kwestia tylko rozejrzenia się. W życiu już w markecie płynu nie kupię. Oczywiście jak każdy producent robi wersje tańsze i droższe, ja wybrałam prawie najmocniejszy ale łatwo wypłukujący się.

  12. Agnieszka pisze:

    Czy pranie zbyt małej ilości rzeczy w pralce może zepsuć pralkę (bęben)? Np. Jak nastawię sam dywanik łazienkowy do bębna 6kg. Czasem nie mam z czym wyprać takich rzeczy.
    Pralka ma też funkcję samoczyszczenia bębna i wtedy pierze się w sumie pusta pralka 🙂

    1. Kinga Petrus pisze:

      tylko przeładowanie bębna może zepsuć pralkę

  13. Perfekcyjna Ola pisze:

    Jest tyle błędów, które można popełnić podczas robienia prania… Niestety, odbija się to na jakości ubrań. Ale to wszystko wchodzi w nawyk i wtedy jesteśmy uważniejsi. Dobrze, że mam swój proszek, który mnie nie zawodzi – gdy już coś się dzieje niepokojącego, to zwykle jest to u mnie farbująca koszulka 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kinga Petrus

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie może znaczyć coś innego. Dla mnie ważne jest to, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Popularne kategorie
DIY
Porozmawiajmy
Jak mogę Ci pomóc?
Witaj,

jak mogę Ci pomóc?

Masz problem z TM6? - najpierw skontaktuj się ze swoim przedstawicielem