Suszarka bębnowa – wszystko co chcielibyście o niej wiedzieć

Autor

Kinga Petrus

Suszarka bębnowa nadal nie jest popularnym urządzeniem, który możemy znaleźć w polskich domach. Z każdym rokiem jednak ilość sprzedawanych urządzeń wzrasta. W ciągu ostatnich 10 lat  wzrosła aż o 860% [1]

Patrząc na raport sprzedaży dużego AGD, który wykonał Ceced Polska, wynika, że najmniej kupujemy w Polsce suszarek bębnowych. W zeszłym roku kupiono ich tylko 55 tyś, co stanowi tylko 1% zakupy wszystkich urządzeń z kategorii dużego AGD.

 

 

RODZAJE SUSZAREK BĘBNOWYCH

Na rynku znajdziemy dwa rodzaje suszarek:

 • kondensacyjne
 • wywiewowe

Aktualnie odchodzi się od produkcji tych drugich. Kondensacyjne są bardziej efektywne. Suszarka kondensacyjna działa tak, że w suszarce podczas suszenia powstaje para, która następnie jest kondensowana i skraplana w wodę, która gromadzi się w specjalnym pojemniku.

Dostępne na rynku suszarki sprzedawane są z pompą ciepła lub bez pompy. Na czym polega różnica?

Suszarki z pompą cieplną są bardziej wydajne i zużywają mniej prądu. Pompa cieplna wykorzystuje gorące powietrze do ogrzania zimnego w kolejnych fazach cyklu suszenia i w ten sposób usuwa wilgoć z ubrań.

OZNACZENIA NA METKACH DOTYCZĄCE SUSZARKI BĘBNOWEJ

Nie wszystkie ubrania można suszyć w suszarce. Zawsze starajcie się czytać metki na ubraniach, by nie zdarzyło się Wam to co mnie kiedyś: włożyłam z rozpędu sweter wełniany w rozmiarze L, a wyciągnęłam w rozmiarze dziecięcym 🙂 Pełną tablicę symboli znajdziecie TUTAJ, możecie ją wydrukować i powiesić w pralni. Poniżej wklejam te symbole, które dotyczą tylko suszarki.

 

JAKI JEST KOSZT JEDNEGO SUSZENIA W SUSZARCE BĘBNOWEJ

 

To jest temat, który interesuje Was najbardziej i najczęściej o to pytacie. Panuje taki pogląd, że suszenie kosztuje bardzo dużo i to powoduje, że rezygnujecie z jej kupna.

Sama posiadam suszarkę Electrolux, którą użytkuję już prawie 2 lata. I na jej podstawie pokażę Wam ile kosztuje jedno suszenie.

Roczne zużycie energii to 308 kWh, przy założeniu 160 cykli suszenia ze standardowym programem do tkanin bawełnianych, z pełnym lub częściowym załadunkiem i przy stosowaniu trybów energooszczędnych. Rzeczywiste zużycie energii na cykl zależy od sposobu użycia urządzenia (DYREKTYWA UE 392/2012).

Wynika z tego, że jeśli suszymy 2 razy w tygodniu, to będzie nas kosztowało rocznie (przy założeniu że 1kWh kosztuje średnio 0,6 zł) ok. 185 zł

Dzieląc kwotę 185 zł na 160 cykli suszenia wychodzi, że jedno suszenie kosztuje średnio 1,15 zł

Z tabeli, którą znalazłam w instrukcji swojej suszarki, można wyczytać ile kWh zużywa suszarka podczas suszenia używając każdego z programów suszenia:

 

suszarka bębnowa wszystko co chcielibyście o niej wiedzieć

2,32 kWh * 0,60 zł = 1,4 zł

2,65 kWh * 0,60 zł = 1,59 zł

1,66 kWh * 0,60 zł = 1 zł

Czyli jak widzicie suszenie dużo nie kosztuje, a ile oszczędza Waszego czasu.

 

ILE KOSZTUJE SUSZARKA BĘBNOWA

 

Suszarkę bębnową kupimy już za ok. 1000 zł, ale jest niskiej klasy energetycznej i jest mało wydajna. Za dobrą kondensacyjną suszarkę z pompą ciepła trzeba dać ok. 2000 zł.

 

suszarka bębnowa

 

ALTERNATYWA DLA SUSZARKI – PRALKO SUSZARKA

Wiele osób pyta się mnie czy warto kupić pralko-suszarkę i poniżej pokazuję wszystkie plusy i minusy tego urządzenia.

Plusy:

Jeśli macie mało miejsca w domu, to jedyną opcją jest wymiana dotychczasowej pralki na pralko-suszarkę. Dochodzi do tego kwestia pieniędzy koszt urządzenia 2w1 jest niższy niż zakup osobnych urządzeń.

Minusy z jakimi wiąże się zakup pralko-suszarki:

 • może się szybciej psuć, gdyż musi wykonać podwójną pracę: najpierw uprać, a zaraz potem wysuszyć ubrania
 • gdy sprzęt się zepsuje to w domu nie ma zarówno pralki jak i suszarki, chociaż suszarkę można zastąpić tradycyjnym suszeniem
 • czasem bywa tak, że możemy wysuszyć jedynie połowę zrobionego prania, czyli musimy suszyć na dwa razy.

Dlatego warto czytać instrukcje i zapoznać się ze wszystkimi funkcjami urządzenia.

 

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ SUSZĄC UBRANIA W SUSZARCE BĘBNOWEJ

 

 • wielkość prania to nie to samo co załadunek suszenia, niektóre programy suszenia wymagają mniejszej ilości ubrań. Należy zawsze czytać instrukcję
 • należy zasunąć zamki błyskawiczne, zapiąć poszewki przed włożeniem do suszarki, wyjąć zawartość kieszeni
 • należy wybrać odpowiedni program do rodzaju tkaniny
 • nie wkładamy ciemnych ubrań z jasnymi, w suszarce jak i w pralce ciemne mogą zafarbować te jasne
 • czytać etykiety, bo nie wszystkie ubrania można suszyć w suszarce
 • wkładamy ubrania, które są odwirowane. Ubrania z których kapie woda mogą zniszczyć suszarkę.
 • po każdym suszeniu czyścimy filtr i wylewamy wodę z pojemnika

 

suszarka bębnowa electrolux

 

DLACZEGO WARTO KUPIĆ SUSZARKĘ BĘBNOWĄ

 

Jeśli masz dzieci i chcesz mieć więcej czasu dla siebie i rodziny to zastanów się nad zakupem suszarki. Suszarkę mam odkąd urodziła się Ania i nie wyobrażam sobie życia bez niej 🙂

Jeśli nie lubisz prasować to suszarka jest idealna dla Ciebie. Rzeczy z suszarki wyciągasz wyprasowane o ile zrobisz to od razu po skończeniu suszenia.

Często spotykam się z pytaniem co zrobić, by ręczniki po praniu były miękkie. Są różne sposoby tj. jak pranie w płatkach mydlanych itp, ale najlepiej wysuszyć je w suszarce bębnowej. Byłam w ogromnym szoku kiedy po raz pierwszy wyciągnęłam ręczniki z suszarki. Wszystkie ubrania, które suszą się w suszarce są miękkie i przyjemne w dotyku.

 

suszarka bębnowa electrolux

 

Suszarka odświeża ubrania. Jeśli chcesz założyć daną rzecz drugi raz, to wrzuć do pralki i odśwież ubrania.

Jeśli nie możesz postawić suszarki obok pralki, to w sklepie znajdziesz specjalne łączniki, które pozwolą Ci postawić jedno urządzenie na drugim. Zyskasz więcej miejsca w swojej pralni lub łazience.

Zawsze po przyjeździe z wakacji ubrania prałam i prasowałam bardzo długo. Czasami zanim ogarnęłam wszystko potrzebowałam ponad tygodnia. Teraz wrzucam wszystko do pralki, potem do suszarki i zajmuje mi to maksymalnie dwa dni. Najwięcej czasu tak naprawdę zajmuje poukładanie ubrań w szafkach.

Wodę, którą zbiera się w zbiorniku wykorzystuję do mycia podłogi. Dzięki temu woda się nie marnuje i oszczędzam.

Moja koleżanka miała kuchnię połączoną z salonem i w części kuchennej stała suszarka. W okresie zimowym dodatkowo ogrzewała pomieszczenie. Zawsze lubię brać prysznic wtedy, gdy akurat suszy się pranie, bo w łazience jest bardzo ciepło.

W dzisiejszych czasach pojawia się mnóstwo urządzeń, które ułatwiają nam życie i skracają pracę. Ostatnio w moim domu pojawił się robot sprzątający, odkurzacz do szyb, który ułatwia mycie okien oraz suszarka bębnowa bez której nie wyobrażam sobie życia.

Od dwóch lat nie prasuję, nawet koszule męża nie wymagają dodatkowego prasowania po wyjęciu z suszarki. Mam więcej czasu dla rodziny, bo nie muszę w ciągu dnia stać i prasować, a szczerze Wam powiem, że nienawidziłam prasowania.

 

 

Ktoś z Was posiada suszarkę? Za co lubicie ją najbardziej?

Udostępnij wpis

Czytaj dalej

Przeczytaj inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

0 Responses

 1. Ola pisze:

  Dziękuję za ten artykuł Kinga:) Pomógł mi przekonać męża do zakupu suszarki bebnowej;) Chcialalam zapytać Cię o kwestie prasowania po wyjeciu ubrań z suszarki? Mamy suszarkę Boscha z opcją suszenia zimnym powietrzem, czy przez to ubrania są tak pogniecione po wyjeciu ? Czy może coś robię nie tak? Marze o tym, by nie prasowac po wysuszeniu;) Pozdrawiam serdecznie:)

  1. Kinga Petrus pisze:

   Ja suszę na ciepło, bo wtedy działa jak żelazko. I trzeba wyciągnąć od razu po suszeniu bo później wszystko jest już pogniecione.

 2. JPJ pisze:

  Pralko-suszarka wykorzystuje do suszenia zimną wodę. Suszenie jest nieefektywne, długie i kosztowne. Obecnie jest na rynku tylko jedna pralko-suszarka, która konsensuje parę tak, jak suszarka, cała reszta pralko-suszarek konsensuje parę niestety przy użyciu ogromnej ilości zimnej wody.

  Suszarki wywiewowe są mniej wydajne? Absolutnie nie. Wywiewowa suszarka suszy wsad ręczników w 15 minut, kondensacyjne ponad godzinę. Owszem, są mało popularne w Polsce ale bynajmniej nie ze względu na wydajność. Nasze przepisy a także kominy i wyciągi w polskich blokach nie pozwalają na podpinanie wywiewu suszarki. W sklepach można szukać ze świecą suszarek wywiewowych (ponad dwukrotnie tańszych od kondensacyjnych) więc nawet mieszkańcy prywatnych domów są zmuszeni na instalację suszarki kondensacyjnej.
  Pozdrawiam
  JPJ

  1. Kinga Petrus pisze:

   A nie jest tak, że wywiewowa zużywa więcej energii?

 3. Janina pisze:

  Czytałam, że ubrania się szybciej ‘zużywają’/niszczą…

  1. Kinga Petrus pisze:

   Używam od dwóch lat i nie wyrzuciłam żadnej koszulki. Nie zauważyłam, by się niszczyły. To mit 🙂

 4. Iga pisze:

  Chciałabym zapytać jaki masz model suszarki i z jakiej firmy? Obecnie jestem na jej kupnie i informacja ta by mi się przydała. Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. Kinga Petrus pisze:

   To jest adres do mojej suszarki. Sama zapłaciłam za nią na początku 2016 roku 2100.
   https://m.ceneo.pl/32636708#crid=134696&pid=13505

 5. Kika pisze:

  Pomocy. Chcę kupić suszarkę. W sklepach mówią co innego, na forach czytam co innego, a jak jest w praktyce? Moja pralka ma 7 kg wsadu. Powinnam szukać suszarki 7 kg, czy też 8 czy 9 kg? (W instrukcjach suszarek podają kg suchego wsadu i nie wiem czy mam do tego doliczyć wodę czy juz jest wliczona) Help.

  1. Kinga Petrus pisze:

   Zawsze ilość wsadu z pralki może różnić się od suszarki. Ale ja mam pralkę 7 kg i suszarkę 7kg i zawsze suszę całe pranie. 🙂

 6. Kamila pisze:

  Na jakim programie suszy Pani koszulę;że nie musi Pani ich prasowac? Mam suszarkę ponad 2 lata i jestem z niej zadowolona. Ręczniki są mega mięciutkie. Proszę opisać czy ubrania po wyjęciu z pralki “strząchuje ” Pani? I co Pani robi że nic Pani nie prasuje? Czy ubrania po suszarce wyglądają jakby były wypracowane? Proszę o podpowiedz krok po kroku. Z góry dziękuję.

  1. Kinga Petrus pisze:

   Z koszulami to różnie bywa ale głównie ich nie prasuje. Suszę je osobno czyli nawet jak mam 3 koszule to tylko te 3 suszę. Gdy skończy się program (ja mam suche do szafy) to od razu wyciągam i wieszam na wieszaku, lekko pryskam wodą ze spryskiwacza i prasuję ręką i są dobrze wyprasowane. Tak robię ze wszystkim co ma wisieć – sukienki, koszulki itp.

   1. Kamila pisze:

    Dziękuję za podpowiedź. Uwielbiam Pani blog;choć jestem tu od niedawna ; nie mogę się od niego oderwać. Co do ubrań ; po wyjęciu z suszarki (tez będę ustawiła na suche do szafy) to rozumiem;że wyjmuje Pani ciepłe i składa np.podoszulki (które nie mają wisieć).

 7. Bardzo fajnie piszesz, a porady, które udzielasz są naprawdę cenne. Nawet do tematu suszarki podchodzisz rzetelnie i starasz się rozwinąć temat, zahaczając nawet o kwestie oszczędnościowe. Jak długo trwa suszenie ubrań w takim urządzeniu?

  1. Kinga Petrus pisze:

   Bardzo Ci dziękuję za te miłe słowa 🙂 – suszenie trwa około 2h. Suszarka ma czujnik i gdy wyczuje, że ubrania są suche to skończy przed czasem. Pozdawiam

   1. No to jest to bardzo sprytne urządzenie. Musze w takim razie pomyśleć nad suszarką. Zbliża się zima i sama pewnie wiesz jak w takich warunkach wygląda suszenie ubrań. Latem mogłam wystawić ubrania na swój mikro balkon, ale teraz…

 8. aga pisze:

  ja mam taką https://www.euro.com.pl/suszarki/electrolux-edh3897sde.bhtml

  jestem mega zadowolona , używając pary nie prasuję prawie wcale

 9. Marta pisze:

  Tez mam suszarkę electroluxa kondensacyjna z pompą ciepła. Nie wyobrażam sobie życia bez niej. Mieszkam w bloku i w końcu nie mam suszarki tradycyjnej rozstawionej w salonie. Czasem zdarzało mi się ze po 2 dniach pranie zamiast suche brzydko pachniało stechlizna. Teraz nie ma o tym mowy. polecam każdemu.

 10. Ika pisze:

  Ja mam od trzech lat i nie wyobrażam już sobie bez niej życia. Ubrania i ręczniki są cudownie pachnące i miękkie, prasuję już tylko pościel i niektóre koszule, włączam więc żelazko może raz na miesiąc, żeby rozprawić się raptem z kilkoma sztukami… Ogromna oszczędność czasu i pracy, co przy dwójce małych dzieci i pracy zawodowej jest niezwykle cenne.

 11. Adam pisze:

  Witam. Jak się suszarka sprawuje? Czy to jest ten model – Electrolux EDP12074PDW?
  Proszę o odpowiedź.

  1. Kinga Petrus pisze:

   Witaj, w tekście jest link do mojej suszarki 🙂 – https://m.ceneo.pl/32636708#crid=134696&pid=13505. Mam ją już 2,5 roku i nie wyobrażam sobie bez niej życia. Praktycznie wszystkie sprzęty w moim domu to electrolux i polecam!

 12. Dominika pisze:

  Witam. A czy potrzeba do zainstalowania suszarki dodatkowego odpływu do kanalizacji i dodatkowego przyłącza do wody?

  1. Kinga Petrus pisze:

   Nie, posiada ona osobny zbiornik. Suszarka może stać w dowolnym miejscu w domu 🙂

 13. Ania pisze:

  Też mam suszarke z electrolux, kupiłam ją przed narodzinami córki i to były najlepiej wydane pieniądze! Pranie jest cudownie miękkie. Jak ktoś z gości pyta po co mi suszarka to przynoszę mu do dotknięcia dwa ręczniki, jeden suszony na sznurkach w ogrodzie, a drugi w suszarce, za każdym razem mega zdziwienie i szok. Różnica jest kolosalna. Ręcznik suszony tradycyjnie jest sztywny i szorstki. Polecam każdemu, oszczędność czasu i wygoda.

  1. Kinga Petrus pisze:

   Największy szok przeżyłam właśnie po wysuszeniu ręczników, ale różnica 🙂 Takie miękkie 🙂

 14. Anka pisze:

  Witam,
  Mam pralko suszarkę Samsunga i jestem z niej bardzo niezadowolona. Ma tylko dwa programy suszenia bawełna i syntetyczne. Rzeczy po suszeniu są pomięte i śmierdzą a co najgorsze ciemne rzeczy płowieją. Z zapachem i pomięciem sobie poradzę ale kolor wolałbym nie tracić. Czy jest jakiś sposób żeby temu zapobiec? Czy taki efekt jest też obserwowany w suszarka?

  1. Kinga Petrus pisze:

   Jeśli masz pralko-suszarkę to lepiej suszyć mniejszą ilość ubrań niż ta, którą wyprałaś. Co do koloru, to ja nie zauważyłam, że ciemne rzeczy płowieją bardziej przy użyciu pralki. Używaj płynów do prania ciemnych rzeczy, ale ubrania z czasem trochę płowieją. Poza tym wiadomo, im lepsza jakość materiału, tym dłużej zachowa swoje właściwości.

 15. Aneta pisze:

  Mam pytanie. Czy do prania dodajesz płyn zmiękczający (standardowo) jeśli suszysz ubrania w suszarce bębnowej i korzystasz z chusteczek zapachowych do suszarek? Jestem nowa w tym temacie bo suszarka dotrze do mnie za parę dni.

  1. Kinga Petrus pisze:

   Nie korzystam już z chusteczek zapachowych, bo wystarcza mi zapach który zostaje po suszeniu. A płyn zmiękczający jest w kapsułkach do prania, których najczęściej używam.

 16. syzygy pisze:

  Witam, a czy zaryzykowała Pani i wrzuciła coś do suszarki mimo że był zakaz na metce? Zastanawiam się czy jak wrzucę dywaniki to się zmniejszą lub co gorsza popsują

  1. Kinga Petrus pisze:

   Dywaniki łazienkowe wrzuciłam mimo zakazu i nic się nie stało. Zrób to na swoje własne ryzyko – nie biorę odpowiedzialności 😉

 17. Sylwia pisze:

  Witam,
  Świetny artykuł 🙂 Właśnie zastanawiam się nad kupnem suszarki, za kilka tygodni rodzę pierwsze dziecko. Czy suszenie w takiej suszarce ubranek dziecięcych może zastąpić ich prasowanie? Jeśli tak to od razu lecę do sklepu 😀

  1. Kinga Petrus pisze:

   Tak, dostaliśmy suszarkę, gdy Ania miała 3 miesiące. ja właściwie do tej pory rzadko kiedy używam żelazka 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kinga Petrus

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie może znaczyć coś innego. Dla mnie ważne jest to, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Popularne kategorie
DIY
Warto przeczytać
Porozmawiajmy
Jak mogę Ci pomóc?
Witaj,

jak mogę Ci pomóc?

Masz problem z TM6? - najpierw skontaktuj się ze swoim przedstawicielem