Jak posprzątać dom przy pomocy warzyw i owoców

Autor

Kinga Petrus

Od zawsze staram się eliminować chemię z domu i zastępować ją naturalnymi produktami. Ostatnio wiele czytałam na temat naturalnego sprzątania. Poradami chciałabym podzielić się z Wami, bo po moich testach okazały się skuteczne.

Tym razem powiem Wam jak sprzątać przy pomocy owoców i warzyw.

 

 

JAK POZBYĆ SIĘ RDZY

Rdzy możemy pozbyć się na wiele sposobów. Przy użyciu chemicznych środków, starej Coca Coli, ale czy ktoś z Was wiedział, że można użyć zwykłego ziemniaka?

Nasz zamek od strony zewnętrznej zardzewiał i już długo był na liście rzeczy, które trzeba wyczyścić. Po przeczytaniu porady o ziemniaku postanowiłam z niej skorzystać i zobaczyć jakie będą efekty.

Wystarczy przekroić ziemniak i pocieraj zardzewiałe miejsce. Odczekać parę minut, a następnie posypać go solą i pocierać. Drobinki soli od razu zrobią się miękkie i nie porysują przedmiotu, natomiast doskonale pomogą przy pozbyciu się rdzy.

 

 

Dlaczego tak się dzieje? – ziemniaki zawierają niewielką ilość kwasu szczawiowego, który wykorzystywany jest w przemyśle. Usuwa przebarwienia, pomaga usunąć plamy, rdzę oraz jest pomocny przy polerowaniu metali.

DOMOWE ŚRODKI DO CODZIENNEGO SPRZĄTANIA

Aby przygotować szybki płyn do sprzątania potrzebujemy:

  • sok z grejpfruta lub pomarańczy albo cytryny
  • wodę
  • ocet

Należy przygotować płyn w proporcjach: 1/2 butelki wody, 1/4 octu i 1/4 soku z cytrusów.

Drugi sposób, który potrzebuje więcej czasu, to połączenie skórek cytrusów i octu. Pisałam o tym już na blogu i zachęcam Was do poczytania jak zrobić “pachnący ocet“. Przydatny przepis dla tych, którzy bardzo nie lubią jego zapachu.

Dlaczego cytrusy? – mają działanie antywirusowe i antybakteryjne. Z octem tworzą naturalny środek, który możemy stosować, gdy nasze dzieci są alergikami. Takim płynem umyjemy toaletę, umywalkę i baterie. Nadaje się do umycia zabawek dzieci. Można używać go właściwie do wszystkiego.

 

plyn_do_sprzatania_7

 

POLEROWANIE METALU

Do polerowania metali również można użyć warzyw i owoców, które mamy w domu. Stal nierdzewną wypolerujemy skórkami z ogórka. Srebro wypolerujemy skórkami cytryny, ziemniaka lub nawet skórką z banana. Przy okazji napiszę, że skórkami z banana możemy czyścić liście kwiatów.

PRZYPALONY GRILL

Jeśli po skończonej imprezie Wasz grill jest przypalony i chcecie go umyć. To zróbcie to właśnie wtedy kiedy jest ciepły. Należy przekroić cebulę i pocierać nią brudne miejsca.

Dlaczego to działa? – cebula zawiera enzymy, które w połączeniu z tlenem przekształcają się w kwas sulfonowy, który doskonale poradzi sobie z przypaleniami. Kwasy sulfonowe powszechnie stosowane jako środki powierzchniowo czynne w detergentach, a Wy możecie je uzyskać sami w domu.

 

Jak posprzątać dom przy pomocy warzyw i owoców

 

POLEROWANIE SREBRA

Czy używaliście kiedyś ketchupu do polerowania biżuterii lub przedmiotów wykonanych z miedzi? Idealnie sprawdzi się do tego ketchup. Ketchup wykonany jest z pomidorów i jeśli go nie macie możecie ich użyć.  Stare patelnie będą lepiej wyglądały jeśli doczyścimy ich spód gąbką namoczoną w ketchupie.

Sztućce i biżuterię warto zamoczyć na parę minut w ketchupie, a następnie wypolerować.

Dlaczego tak się dzieje? – w ketchupie znajduje się kwas octowy i to dzięki niemu wyczyścimy miedziane naczynia i przywróci blask szklanym przedmiotom.

MYCIE DESKI DO KROJENIA

Solą i cytryną wyczyścimy drewnianą deskę do krojenia i pozbędziemy się z niej resztek jedzenia i brzydkich zapachów. O tym jak dbać o deskę drewnianą przeczytacie w moim wcześniejszym wpisie.

A Wy znacie jakieś nietypowe zastosowanie owoców i warzyw?

Udostępnij wpis

Czytaj dalej

Przeczytaj inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

0 Responses

  1. Bardzo fajny pomysł bo znałam zastosowanie dotychczas tylko dla cytryny, a tu proszę…warzywa i owoce jako nieodzowny pomocnik 🙂 do tego można sobie podejść 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kinga Petrus

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie może znaczyć coś innego. Dla mnie ważne jest to, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Popularne kategorie
DIY
Warto przeczytać
Porozmawiajmy
Jak mogę Ci pomóc?
Witaj,

jak mogę Ci pomóc?

Masz problem z TM6? - najpierw skontaktuj się ze swoim przedstawicielem