6 czynności które sprawią że dom będzie czysty i zorganizowany

Dbania o dom trzeba się nauczyć. Trzeba nauczyć się rozdzielać obowiązki na poszczególne dni i każdego z domowników.

Po tych kilku latach prowadzenia własnego domu, mogę stwierdzić, że wiem co należy robić, by mieć czysty i zorganizowany dom. Nie zawsze jednak udaje mi się trzymać wszystkich zasad. Odkąd urodziła się Ania mój dzień wygląda trochę inaczej niż jeszcze rok temu, ale powoli dostosowuję się do nowych warunków.

Poniżej znajduje się kilka czynności, które pomogą Wam utrzymać ład i porządek w domu i w życiu 🙂 Może skorzystacie z moich rad.

 

STWÓRZ HARMONOGRAM SPRZĄTANIA

Często przekonuję Was do stworzenia własnego harmonogramu sprzątania. Jeśli nie wiecie jak to zrobić zajrzyjcie TUTAJ, a w tym wpisie – > TUTAJ ściągniecie pliki do wydrukowania. Ja swój harmonogram sprzątania mam już w głowie i nie potrzebuję rozpisywać go na kartce. Jeśli jednak zaczynacie organizację domowych obowiązków radzę Wam, by skorzystać z moich gotowych rozwiązań.

 

CAMERA

POŚCIEL ŁÓŻKO KAŻDEGO DNIA

Czy zawsze chce Wam się ścielić łóżko? Mnie nie zawsze, ale robię to każdego dnia (no dobra, czasem zdarzy się, że tego nie zrobię, ale rzadko:)). Jeśli zostawię niepościelone łóżko, widzę w pokoju bałagan. Jestem jednak zdania, że przyjemnie wraca się do sypialni wieczorem, gdy w pokoju panuje ład i porządek.

 

sypialnia_orgaizacja_porzadek2

 

ZAPLANUJ LISTĘ ZAKUPÓW I STWÓRZ PLAN POSIŁKÓW

Nie lubię marnować jedzenia, dlatego też co tydzień planuję listę zakupów i tworzę plan posiłków. Jeśli jednak w poniedziałek miała być pizza, a mam ochotę na kurczaka ze środy to zmieniam kolejność dań. Najważniejsze, że mam wszystkie składniki i wszystkie wykorzystam.

Mam dla Was listę zakupów i plan posiłków do pobrania, wystarczy przejść na stronę -> TUTAJ

POSPRZĄTAJ KUCHNIĘ ZANIM PÓJDZIESZ SPAĆ

Łazienka i kuchnia to miejsca, gdzie powinien panować ład i porządek. Kuchnia jest według mnie ważniejsza, gdyż ta przygotowujemy posiłki. Po ich przygotowaniu należy ją posprzatać, a na pewno powinniśmy robić to wieczorem przed snem. Lubię budzić się i zejść do czystej kuchni i od razu przygotowywać śniadanie. Zdarza się, że jestem zmęczona i sprzątanie zostawiam na następny dzień, ale rano szybko tego żałuję 🙂

Wiem, że Wy też głównie sprzątacie kuchnię wieczorem. Pytałam się Was na Facebooku i Instagramie 🙂

 

 

SPRAWDŹ KALENDARZ I LISTĘ SWOICH ZADAŃ

Mam kilka kalendarzy. Jeden książkowy, drugi drukowany. W obu zapisuję ważne wydarzenia, wizyty u lekarza, terminy kolejnych postów i ich tematy. Każdego dnia zerkam na kalendarz i sprawdzam co czeka mnie w danym tygodniu i zastanawiam się co będzie mi potrzebne. Nie wyobrażam sobie życia bez zapisywania ważnych rzeczy. Ja preferuję kartki papieru, ale Wy możecie skorzystać z aplikacji w telefonie.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

ODKŁADAJ RZECZY NA MIEJSCE

To jest najtrudniejsza z zasad, którą każdy powinien przestrzegać. Ja mam często z tym problem. Odkładam rzeczy w różne miejsca w domu, później wieczorem zbieram i odkładam na swoje miejsce. Tracę czas, który mogłabym spożytkować inaczej. Poświęcę osobny post, w którym powiem Wam gdzie i jak trzymać niektóre przedmioty. Ułatwi Wam to organizację i utrzymanie porządku w domu.

Jest dużo więcej zasad, których powinniśmy przestrzegać, ale te wybrałam jako główne.

Czy ktoś z Was korzysta z harmonogramu?

Czy tworzycie menu na cały tydzień i razem z nim  listę zakupów?

4 odpowiedzi na “6 czynności które sprawią że dom będzie czysty i zorganizowany”

  1. gra pisze:

    Dla mnie tam najważniejesze, żeby było super czysto w domu, to jest codzienne odkurzanie. Gorzej, ze mój mąż się strasznie złościł, że hałasuję codziennie i nie może odpocząć. Ale wpadliśmy na pomysł jak temu zaradzić i kupiliśmy suerpcicheg elektroluxa w mediaexpert i wszyscy są teraz zadowoleni:)

  2. Klaudia Ka pisze:

    Harmonogram to nieodłączny element w moim życiu

  3. Kinga pisze:

    Bardzo się cieszę 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mam na imię Kinga.

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie znaczy coś innego. Ważne jest, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.



Close
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
This error message is only visible to WordPress admins

Error: admin-ajax.php test was not successful. Some features may not be available.

Please visit this page to troubleshoot.