Zróbmy to razem – podział obowiązków w rodzinie

Autor

Kinga Petrus

Jeszcze 30 lat temu funkcjonował stereotyp, że to kobieta dba o dom, a mężczyzna jest odpowiedzialny za finansowe zabezpieczenie rodziny. Na szczęście, na przestrzeni lat, to się zmienia. Kobiety stały się niezależne, pracują i nie siedzą już w domu. Mają swoje marzenia i ambicje. Potrafią godzić karierę i obowiązki domowe.

Prawda jest też taka, że niestety stereotyp o którym mowa powyżej, jest nadal żywy i aktualny w wielu gospodarstwach domowych. Aż 65% mężczyzn tłumaczy brak zaangażowania w prace domowe tym, że ich zdaniem… „kobiety robią to lepiej”. Sprytna wymówka, prawda?

Nie dziwi mnie fakt, że aż 78% kobiet przyznaje, że jest zmęczona i przytłoczona zbyt dużą ilością obowiązków. Niestety, mężczyźni często tego nie widzą, czego dowodem jest to, że co drugiemu mężczyźnie odpowiada to, że jego partnerka sprząta sama.

BRAK PODZIAŁU OBOWIĄZKÓW

Moim zdaniem to my kobiety jesteśmy odpowiedzialne za to, że nasi mężowie i dzieci nie angażują się w obowiązki domowe. Bierzemy na swoją głowę wychowanie dzieci, dbanie o porządek w domu i realizowanie się na polu zawodowym.

Moim zdaniem każdy z domowników powinien mieć wyznaczone zadania. Mąż nie ma pomagać kobiecie, mąż ma wykonywać swoje obowiązki na równi z żoną. Wszyscy domownicy powinni być zaangażowani w sprawy domowe i naszym zadaniem, jako kobiety, jest wyegzekwować to od wszystkich członków rodziny.

JAK PODZIELIĆ OBOWIĄZKI W DOMU

Zacznijmy od wypisania wszystkich obowiązków, a następnie rozdzielmy je wśród wszystkich członków rodziny. Nie narzucajmy z góry każdemu co ma robić. Najpierw niech każdy wybierze te czynności, które lubi i będzie wykonywał z ochotą. Na końcu pozostaną obowiązki, które trzeba wykonać i trzeba je rozdzielić sprawiedliwie biorąc pod uwagę niektóre okoliczności.

Podsumowując: rozdzielając obowiązki musimy brać pod uwagę to:

 • w jakim wieku są dzieci
 • w jakiej kondycji zdrowotnej (fizycznej i psychicznej) są członkowie rodziny
 • jakie są aktualne priorytety członków rodziny? Na przykład gdy syn ma egzamin maturalny, to może zostać zwolniony z obowiązków
 • kto i co lubi robić

KAMPANIA SPOŁECZNA – RÓBCIE TO RAZEM

W ramach kampanii społecznej marki Gosia powstało hasło „RÓBCIE TO RAZEM jak Radek z Gosią”. To właśnie Radek Majdan obala szkodliwy stereotyp męskości i jest ambasadorem kampanii, który zachęca do zmian. A co łączy Radka i Gosię? To proste! Idea dzielenia się obowiązkami jest mu bliska od dzieciństwa, a przewrotne hasło akcji idealnie wpisuje się w jego życie z perfekcyjną panią domu.

Radek uważa, że wszyscy członkowie rodziny powinni angażować się w prace domowe i nie wstydzi się przyznać, że sprząta czy robi śniadania wszystkim domownikom, mówił tak w wywiadzie dla Vivy”. Podkreśla przy tym, że domowe zajęcia nie są niemęskie, dlatego zgodził się pomóc obalić szkodliwe stereotypy. A jest o co walczyć – aż 87% badanych zgodnie odpowiada, że podział obowiązków domowych pozytywnie wpłynąłby na ich relacje rodzinne!

Dlatego marka Gosia zachęca do przekornej akcji – chce zaangażować wszystkich do wzięcia udziału w… „niechallenge’u” dbania o obowiązki domowe (razem – jak Radek z Gosią).
Dlaczego i skąd „niechallenge”? Bo wspólne dbanie o dom i dzielenie się obowiązkami to ŻADNE WYZWANIE! To normalna i naturalna rzecz, która powinna zagościć we wszystkich polskich domach na stałe. Weźmiesz w nim udział? Jeśli to Ty bierzesz na siebie 90% obowiązków to czas to zmienić 🙂

PRZYKŁADY OBOWIĄZKÓW Z PODZIAŁEM NA CZŁONKÓW RODZINY

Dzieci od najmłodszych lat powinny mieć swoje obowiązki i tak też wychowuje swoje dzieci. 4 letnie dziecko nauczy się odkładać zabawki na miejsce. Powinno starać się ścielić łóżko samodzielnie, umie ścierać kurze i układać rzeczy. 7-8 letnie dziecko dodatkowo mogą rozpakowywać zmywarkę, segregować ubrania do prania czy nakryć do stołu.

Czy wiesz, że aż 75% nastolatków nigdy nie posprzątało w domu łazienki ani nie wstawiło prania! Dlatego angażujmy dzieci od najmłodszych lat zaczynając od prostych czynności. Bądźmy dla nich przykładem, pokazujmy, jak dzielić się obowiązkami, uczmy nowych czynności i działajmy w domu razem!

A jak jest z rozdzieleniem obowiązków domowy wsród dorosłych? Uważam, że powinniśmy robić to co lubimy i w czym jesteśmy dobrzy, a resztę rozdzielmy sprawiedliwie. Nie lubisz mycia okien? – może Twój partner podejmie się tego zadania. W tygodniu gotujesz Ty, a w weekendy mąż – jak podoba Ci się ten pomysł?

Marka Gosia przygotowała poradnik – 12 patentów na dzielenie się obowiązkami. Zostawiam Ci LINK, zerknij bo znajdziesz tam wiele cennych wskazówek.

POMOCNICY, KTÓRZY UŁATWIAJĄ WYKONYWANIE OBOWIĄZKÓW

Od marki Gosia otrzymaliśmy zestaw produktów, które mają nam ułatwić sprzątanie i wykonywanie czynności domowych. W zestawie znalazły się między innymi:

Główne cechy mopa żółta mikrofibra marki Gosia:

 • gąbka szorująca usuwająca nawet zaschnięte plamy
 • mikrofibra przyciągająca brud i kurz
 • możliwość prania mopa w pralce
 • uniwersalny – do różnych rodzajów podłóg
 • świetnie chłonie wodę – wyciera prawie do sucha
 • uniwersalny gwint pasujący do różnych kijów

Główne cechy ścierki jak bawełna marki Gosia:

 • w 100% biodegradowalna
 • doskonale chłonie brud i wodę
 • z niebarwionej wiskozy
 • można używać jej na sucho lub na mokro
 • w opakowaniu znajduje się 5 ścierek

Jeśli wejdzie Wam w nawyk wspólne planowanie i dbanie o dom, Wasze relacje rodzinne tylko na tym skorzystają. Będziecie mieć więcej czasu wolnegowięcej radości ze wspólnie spędzonego czasu, jak również więcej powodów do tego, by angażować się w codzienne obowiązki – bo będziecie to robić RAZEM!

Więcej na temat akcji przeczytacie na stronie gosia.pl

Udostępnij wpis

Czytaj dalej

Przeczytaj inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

2 Responses

 1. Oliwka pisze:

  Super projekt, sama spróbuję wprowadzić taki podział u nas w domu, już nawet zaczęłam robić listę tego, co trzeba wykonywać i z jaką częstotliwością, która zawiśnie w kuchni na lodówce 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kinga Petrus

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie może znaczyć coś innego. Dla mnie ważne jest to, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Popularne kategorie
DIY
Warto przeczytać
Porozmawiajmy
Jak mogę Ci pomóc?
Witaj,

jak mogę Ci pomóc?

Masz problem z TM6? - najpierw skontaktuj się ze swoim przedstawicielem