Czy profesjonalne środki czystości są bezpieczne

Autor

Kinga Petrus

To, że staram się ograniczyć ilość chemicznych środków do sprzątania to wiecie, jeśli na bieżąco śledzicie mojego bloga. Uważam jednak, że są sytuacje w których chemia pomaga nam szybciej pozbyć się uporczywego zabrudzenia i pewne środki powinny znaleźć się w domu.

Zawsze korzystałam ze środków dostępnych w sklepie, wiele z nich otrzymywałam w ramach blogowych testów. Nigdy jednak nie miałam w domu profesjonalnych środków do sprzątania. Zawsze się ich bałam, bo wydawało mi się, że są silnie żrące i niebezpieczne dla mojej rodziny.

Parę tygodni temu otrzymałam przesyłkę od firmy Tenzi, która jest uznanym polskim producentem profesjonalnych środków czyszczących, wykorzystywanych w branży samochodowej, przemysłowej, gastronomicznej, hotelarskiej i gospodarstwach domowych. Firma powstała w 1999 roku. Od samego początku kieruje się hasłem „Przewaga dzięki jakości”.  Postanowiłam sprawdzić jak profesjonalna chemia sprawdza się w domu i czy jest lepsza od środków, które znamy ze sklepowych półek.

PODŁOGA

Mam wieczny problem z podłogą, bo zwykłe środki zostawiają smugi. Zawsze po ich użyciu muszę dodatkowo przetrzeć podłogę czystą wodą lub myjką ciśnieniową. Poza tym, żeby podłoga była całkowicie czysta, a co za tym idzie skarpetki w których po niej chodzę, muszę myć podłogę na kolanach.

Otrzymałam od firmy Tenzi środek do mycia podłogi TopEfekt Exotic. Oczywiście od razu sprawdziłam skład produktu, by sprawdzić czy jest toksyczny, drażniący skórę i czy mogę nim umyć podłogę posiadając w domu dziecko.

 

 

Skład produktu: Alkohole, <5% anionowe środki powierzchniowo czynne, kompozycja zapachowa, substancje pomocnicze niesklasyfikowane jak niebezpieczne

Po co w środkach czystości są alkohole? – służą jako rozpuszczalnik, który wspomaga oczyszczanie powierzchni z brudu, podobnie jak anionowe środki powierzchniowo czynne. W takich stężeniach środek można traktować jako bezpieczny i można go stosować w swoim domu.

 

 

Z czystym sumieniem polecam Wam ten środek. Nie zostawił mi smug na płytkach i do tego pięknie pachnie. Podłoga szybko wyschła, a skarpetki miałam czyste aż do kolejnego dnia 🙂

Niestety brud na podłodze pojawia się każdego dnia – jeśli mamy otwarte okna to wpada kurz i zanieczyszczenia z dworu. Poza tym gdy myjemy podłogę, to trzeba przestrzegać kilku zasad:

 • należy myć podłogę letnią wodą bo ciepła może powodować zanik właściwości środka użytego do czyszczenia
 • często zmieniać wodę – ja to robię kilka razy podczas mycia podłogi
 • raz na kilka miesięcy trzeba wymienić wkład mopa, bo traci swoje właściwości i zużywa się

Środek do mycia podłogi kosztuje 18,51 zł za litrową butelkę. Jest bardzo wydajny, bo potrzeba użyć 25-50  ml/10  l  wody.

LINK DO SKLEPU

OKNA

Często piszecie na blogu lub na w mojej grupie dyskusyjnej na Facebooku, że macie problem z myciem okien i szukacie idealnego środa, który nie pozostawia smug. Czy warto zastąpić tradycyjne środki ze sklepu na profesjonalne?

Do mycia okien przetestowałam środek TopGlass GT.

 

 

Akurat kilka z moich okien nadawało się do przetarcia, bo mimo że myłam okna jakiś czas temu to w międzyczasie padał deszcz i strasznie dużo mamy kurzu, bo u sąsiadów trwa remont. Jeśli Twoje okna są brudne to umyj je jak zawsze, a środek Tenzi użyj na sam koniec, do pielęgnacji i wypolerowania szyb, by nie było smug.

Skład środka (zgodnie z 648/2004/WE): <5% alkohole, kompozycja zapachowa, substancje pomocnicze niesklasyfikowane jako niebezpieczne. Brzmi dobrze.

Środek zrobił na mnie dobre wrażenie, okna myłam w słońcu, czego nie powinno się robić i nie zostawił smug. Moje okna były lśniące i wiem, że ten środek zostanie u mnie w domu na dłużej.

Jego cena to 12,24 zł za 0,6 litra. 

LINK DO SKLEPU 

KUCHNIA

Największym problemem dla mnie i dla Was jest czyszczenie piekarnika. Podczas pieczenia, gdy kapie tłuszcz to  jeszcze pryska po całym urządzeniu i zostawia plamy, które trudno doczyścić.

Jeśli nie czyścimy piekarnika bieżąco to musimy zastosować chemię, by szybko uporać się z brudem.  Jakiś czas temu zrobiliśmy u siebie w domu imprezę dla rodziców i był grill. Często korzystamy z grilla elektrycznego, a tym razem wytopiło mi się z mięsa bardzo dużo tłuszczu i zalało go. Następnego dnia miałam ogromny problem z doczyszczeniem go. Soda i ocet w tym momencie nie pomogły, bo warstwa spalonego tłuszczu była ogromna. Sięgnęłam wtedy po środek firmy Tenzi o nazwie TopGrill GT.

 

 

Skład produktu (zgodnie z 648/2004/WE): <5% wodorotlenek potasu, <5% niejonowe i amfoteryczne związki powierzchniowo czynne, <5% mydło, substancje pomocnicze niesklasyfikowane jako niebezpieczne.

Na opakowaniu widnieje informacja, że środek jest niebezpieczny, podrażnia skórę i należy go stosować w rękawiczkach. Taka informacja widnieje na większości środków, które są przeznaczone do czyszczenia piekarnika. Poza tym każdy środek chemiczny należy używać w rękawiczkach, by nie podrażniać skóry.

Środek należy nanieść na brudną powierzchnię na 3-5 minut, a następnie zmyć. W razie potrzeby czynność należy powtórzyć. Ja odczekałam ok. 10 min, bo w tym czasie robiłam coś innego. Po tym czasie zszedł cały brud z grilla, a ręcznik papierowy wyglądał tak:

 

 

Brud, który widzicie  na zdjęciu doczyściłam używając szczoteczki do zębów, bo są to miejsca trudno dostępne dla zwykłej gąbki. Wystarczyło spryskać brudne miejsca kilka razy i odczekać dłuższy czas, a grill wygląda jak nowy.

Tak samo doczyściłam brud z szyn piekarnika.

 

 

Środek ten można użyć  nie tylko do czyszczenia grilla i piekarnika, ale także do mycia palników, kuchni gazowych i elektrycznych oraz okapów wentylacyjnych.

Top Grill kosztuje 21,75 zł za litrową butelkę.

LINK DO SKLEPU 

MEBLE

Firma Tenzi ma swojej ofercie 4 fajne produkty do codziennej pielęgnacji mebli, komputerów i większości sprzętów biurowych.

 

 

Seria Office Clean to preparaty ogólnego przeznaczenia. Nie pozostawiają smug, posiadają przyjemny zapach, odświeżają, szybko wysychają, nie niszczą materiału. Są 4 rodzaje w zależności od zapachu:

 • office Clean ALURE (żółty), perfumowany zapach z nutą mandarynki i białego piżma
 • office Clean AMORE (czerwony), perfumowany zapach z nutą konwalii i różowego grejpfruta
 • office Clean STANDARD (fioletowy), świeży kwiatowy zapach.
 • office Clean MADAME (zielony), perfumowany zapach z nutą orientalnego jaśminu i wanilii

Nie posiadam tylko fioletowego zapachu, ale każdy z pozostałych ma bardzo przyjemny zapach. Nawet mojemu mężowi się podobają. Posprzątałam mu cały gabinet i wypowiadał się pozytywnie na temat zapachu. W jego gabinecie zostaje zapach Alure, a ja aktualnie używam Madame 🙂

Środki kosztują od 13-16 zł za 0,6 litra.

LINK DO SKLEPU

 

Czy profesjonalne środki czystości są bezpieczne

 

UniShine to bardzo fajny środek do czyszczenia powierzchni błyszczących, do pielęgnacji sprzętu AGD, RTV, kafelek na ścianie, mebli, drzwi i ościeżnic. Ma przyjemny zapach i jest bardzo wydajny.

Jeśli macie w domu kuchnię z połyskiem i macie problem z pozbyciem się śladów rąk i jedzenia to ten środek jest dla Was. Znalazłam kilka pozytywnych opinii o tym produkcie w internecie i ludzie są bardzo zadowoleni z użycia go właśnie do lakierowanych powierzchni.

Skład produktu (zgodnie z 648/2004/WE): <5% alkohole, kompozycja zapachowa, substancje pomocnicze niesklasyfikowane jako niebezpieczne.

Produkt kosztuje 13,21 zł za 0.6 litra.

LINK DO SKLEPU

PODSUMOWANIE

W teście, który przeprowadziłam środki wypadły bardzo pozytywnie. Bałam się, że zawierają bardzo dużo chemii i są toksyczne, a tak naprawdę nie wiem skąd wzięło się moje myślenie. Przecież wszystkie środki, które używane są w miejscach publicznych czy w domu muszą mieć atesty i są pod tym kątem przebadane.

Tak jak pisałam na samym początku, jestem za tym by w domu mieć jak najmniej środków chemicznych, ale niestety nie można ich się pozbyć w 100%, gdy mamy do czynienia z brudem, który nie został usunięty w porę.

Dlatego zawsze powtarzam, by sprzątać dom regularnie i pewnych zabrudzeń pozbywać się na bieżąco. Jak jest w praktyce to każdy wie, bo sama czasem zostawiam coś na później i efekt jest taki, że sięgam po chemiczne środki. Ale dobrze, że takie są i warto mieć je w domu. Sprzątanie nimi skraca czas pracy, ale warto pamiętać by zawsze używać rękawic do sprzątania i trzymać je z dala od dzieci. O ile sprzątanie nimi jest bezpieczne i na umytej podłodze środkiem Tenzi, dziecko może spokojnie raczkować i pełzać, to spożycie każdego środka do sprzątania grozi poważnymi skutkami.

Co wyróżnia te środki na tle innych? Każdy produkt ma swoją kartę, która udostępniona jest klientowi. Możemy dokładnie sprawdzić skład, poczytać o certyfikatach i testach, które zostały przeprowadzone zanim środki wprowadzono do sprzedaży.

Tenzi do produkcji wielu swoich środków używa anionowych środków pomocniczych, które są lepsze niż np. niejonowe środki pomocnicze, których pochodzenie nie do końca jest znane. Jednymi z najbardziej skutecznych  i wydajnych są fluorosurfaktanty – bardzo niebezpieczne dla ludzi. Mogą one powodować reakcje alergiczne i podrażnienia skóry. Dlatego zwracajcie uwagę na skład produktu i ostrzeżenia, które kryją się na butelkach.

Wszystkie środki, które testowałam i wiele innych znajdziecie na stronie sklepu Tenzi. W kolejnym wpisie przedstawię Wam profesjonalne środki do czyszczenia łazienek. Zobaczymy jak one dają sobie radę na tle innych środków dostępnych w sklepach.

Wpis został napisany w ramach współpracy z firmą:

Korzystacie w domu z profesjonalnych środków do sprzątania? 

Udostępnij wpis

Czytaj dalej

Przeczytaj inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

0 Responses

 1. Monika P. pisze:

  A jakim środkiem umyć plamy z oleju do olejowanie drewna, które są na elewacji?

 2. Kamila pisze:

  Aż się skuszę na niektóre z wyżej wymienionych środków, bo tak jak wspomniałaś w domu nie powinno zabraknąć takich środków, bo nie wiadomo jaki brud spotkamy na swojej domowej drodze.
  Pozdrawiam i zapraszam 🙂

 3. Ana pisze:

  Właśnie kończą mi się polecane przez Ciebie produkty z Barwy, z których jestem bardzo zadowolona. Teraz zakupiłam z tej serii i jestem ciekawa efektów. Bardzo fajny post.

  1. Bardzo się cieszę. Daj znać czy się u Ciebie sprawdziły 🙂

 4. Patka pisze:

  Fakt, czyszczenie piekarnika jest naprawdę irytujące. Dzięki za polecenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kinga Petrus

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie może znaczyć coś innego. Dla mnie ważne jest to, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Popularne kategorie
DIY
Warto przeczytać
Porozmawiajmy
Jak mogę Ci pomóc?
Witaj,

jak mogę Ci pomóc?

Masz problem z TM6? - najpierw skontaktuj się ze swoim przedstawicielem