Ocet aromatyzowany – pomocnik sprzątania

O działaniu octu pisałam przy okazji wpisu: „Ocet i jego zastosowanie podczas sprzątania„. Nie chciałabym się powtarzać, dlatego dzisiaj pokażę Wam jak zrobić cudowny, wiosenny, pachnący bzem ocet, który wykorzystacie do sprzątania.

AROMATYZOWANY OCET

Pewnie jak większość z Was nie lubię zapachu octu. Jest on bardzo skuteczny i żeby każdy z nas mógł go z przyjemnością używać, trzeba przygotować ocet aromatyzowany.

Ocet, pod wpływem niektórych produktów spożywczych i roślinnych, może stracić swój naturalny zapach lub możemy go w jakimś stopni zniwelować.

Do przygotowania octu aromatyzowanego można użyć:

 • kwiaty: róże, bez, lawenda itp.
 • zioła: rozmaryn, mięta itp.
 • owoce: pomarańcza, cytryna, jabłkoOcet w lewej butelce zrobiłam na bazie pomarańczy. Pisałam o nim we wpisie ” Ekologiczny środek do sprzątania”Gdy zobaczyłam, że kwitnie bez postanowiłam spróbować i przygotować ocet o zapachu bzu. Niedaleko nas rośnie fioletowy bez i taki też użyłam.

JAK PRZYGOTOWAĆ AROMATYZOWANY OCET

Butelkę wypełniamy szczelnie kwiatami bzu, a następnie zalewamy go octem. Nigdy nie robimy na odwrót.

Pamiętajcie, by bez, pomarańcze i cokolwiek co użyjecie do zrobienia aromatyzowanego octu zalać octem. Nic nie może wystawać ponad ocet, bo może zacząć pleśnieć.

Butelkę odstawiamy w ciemne miejsce. W przypadku cytrusów czas przygotowania wynosi ok. 2 tygodni. Nie mogąc się już doczekać efektów sprawdziłam aromatyzowany ocet z bzem po 3 dniach i pachniał obłędnie. W ogóle nie wyczuwałam zapachu octu, który dla wielu z Was jest drażniący.


ocet aromatyzowany


Najprostszy środek do sprzątania jaki można z niego wykonać to rozcieńczyć aromatyzowany ocet w proporcji 1:1 (czyli np. pół butelki wody i pół butelki octu). Idealnie sprawdzi się do czyszczenia każdej powierzchni.

Jak widzicie na zdjęciach ocet zabarwił się na różowo, ale po rozcieńczeniu go z wodą nie zostawiał różowych śladów i nie farbował powierzchni.


JAK DŁUGO MOŻNA PRZECHOWYWAĆ AROMATYZOWANY OCET

Taki ocet można przechowywać od 6 do 12 miesięcy. To ważna informacja dla tych, którzy chcą przygotować ocet na bazie bzu i cieszyć się nim na dłużej, bo zaraz przekwitnie.

ocet aromatyzowany


EBOOK O EKOLOGICZNYCH ŚRODKACH CZYSTOŚĆI

Jestem w trakcie przygotowywania ebooka o ekologicznych środkach czystości i temat octu aromatyzowanego również się w nim pojawi. Będę testowała inne kwiaty i owoce i z niego dowiecie się, które sprawdziły się najlepiej.

Poza tym odkąd używam Thermomix przyszły mi do głowy pewne przepisy na środki czystości, które można w nim przygotować. Mowa tu oczywiście o ekologicznych, naturalnych środkach. Thermomix ma tę cudowną zaletę, że świetnie rozdrabnia produkty oraz od razu je gotuje.

Na swoim Instagramie zdradziłam Wam jeden przepis, który ukaże się w ebooku. Mowa tutaj o „Lemon curd do sprzątania„. Jest to przepis, który całkowicie przygotowałam w Thermomixie i teraz testuję przygotowania go w tradycyjny sposób: przy użyciu blendera i kuchni idukcyjnej.

Wszystkie informacje na temat Ebooka znajdziesz na instagramie w zakładce EKO EBOOK. Tam pokazuję kulisy powstania przepisów, ale póki co nie zdradzam ich szczegółów.

ocet aromatyzowany


To co przekonałam Cię do wykonania octu na bazie bzu? 🙂


6 odpowiedzi na “Ocet aromatyzowany – pomocnik sprzątania”

 1. pralnia chemiczna gdańsk pisze:

  Wow, nie słyszałem o tym, żeby ktoś aromatyzował ocet. Myślę jednak, że też spróbuję taki zrobić.

 2. facebook-profile-picture Kinga Petrus pisze:

  niestety nie probowalam, ale z pewnością można 🙂

 3. ela pisze:

  Kingo,a czy można zrobić ocet z konwaliami?próbowałaś?

 4. facebook-profile-picture Kinga Petrus pisze:

  Z ikei 🙂

 5. an pisze:

  Skad sa te butelki na ocet oraz ta z dozownikiem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Mam na imię Kinga.

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie znaczy coś innego. Ważne jest, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.