Moje zasady sprzątania

Autor

Kinga Petrus

Jest kilka zasad, dotyczących sprzątania, których staram się przestrzegać. Napisałam staram się, bo nie zawsze mi to wychodzi, ale ważne są chęci i potrzeba zmiany na lepsze.

Pamiętajcie, że ważne w życiu jest to, by wyrobić w sobie nawyki, trzymać się niektórych postanowień. Początkowo może to nie być łatwe, ale z czasem powinno się udać.

Poniżej znajdziecie zasady sprzątania, których warto przestrzegać. Może i Wam pomogą ulepszyć sprzątanie i zyskać więcej czasu.

ODKŁADAJ RZECZY NA MIEJSCE

Obiecuję sobie od dawna, by odkładać rzeczy na miejsce. Klucze trzymamy w specjalnym koszyczku wiatrołapie, a i tak zdarza się, że lądują na stole. Na zabawki Ani w salonie mamy specjalny pojemnik i zawsze wieczorem wszystkie zabawki są do niego odkładane – to rozwiązanie się u nas sprawdziło i polecam.

Odkładanie rzeczy na miejsce sprawia, że w domu panuje porządek. Zastanówcie się ile czasu potrzebujecie, by pozbierać wszystkie rzeczy i odłożyć je na miejsce? – pewnie dużo, ale nie liczycie go, tylko sprzątacie dom wieczorem, a czas leci.  Zamiast sprzątać, lepiej zrobić sobie herbatę i przeczytać dobrą książkę 🙂

POZBYWAJ SIĘ NIEPOTRZEBNYCH RZECZY

Kiedyś zbierałam wszystko i nie potrafiłam rozstać się z wieloma rzeczami. Mój mały pokój u rodziców wypełniony był zbędnymi przedmiotami. Postanowiłam sobie , że jak wyprowadzę się z domu i będę mieszkała sama to pozbędę się tego złego nawyku. Dzisiaj raz na jakiś czas przeglądam wszystko co mam i wyrzucam zbędne rzeczy, których nie używałam od dłuższego czasu. Staram się trzymać w domu tylko potrzebne rzeczy i nie zagracać go. Im mniej rzeczy tym mniej sprzątania 🙂

STWÓRZ HARMONOGRAM SPRZĄTANIA

Już wiele razy polecałam Wam napisanie własnego harmonogramu sprzątania. Ułatwia on organizację w domu oraz informuje domowników o ich codziennych obowiązkach. O harmonogramie przeczytacie TUTAJ.

Jeśli chcecie to możecie ściągnąć wersję wypełnioną i pustą, która jakiś czas temu dla Was przygotowałam – LINK. Mam też dla Was nową wersję Harmonogramu i ściągniecie ją pod tym linkiem – TUTAJ

 

harmonogram sprzatania

 

Harmonogram w wersji papierowej potrzebny jest tylko na początku, z czasem wyrobicie w sobie ten nawyk i  tak bardzo się w Was zakorzeni, że będziecie wiedzieć, co macie za zadanie wykonać każdego dnia.

SPRZĄTAJ Z GÓRY DO DOŁU

Stara zasada, którą większość z Was dobrze zna. Sprzątamy zawsze z góry do dołu.

Zaczynaj odkurzanie od półek, mebli, które są najwyżej, a dopiero później sprzątaj wszystko co jest na dole – m.in. na końcu umyj podłogę. Jeśli zrobisz odwrotnie to cała praca pójdzie na marne.

SPRZĄTAJ OD ŚRODKA DO ZEWNĄTRZ

Zasada podobna do poprzedniej mówiąca o tym, że najpierw sprzątamy w środku szafki, wyjmując wszystko na zewnątrz, a następnie myjemy drzwi szafki. To samo tyczy się prysznica lub toalety.

 BIERZ ŚRODKI CZYSTOŚCI ZE SOBĄ

Jeśli planujecie sprzątanie to najpierw przygotujcie sobie wszystkie środki czystości, szmatki i inne akcesoria. Następnie zabierzcie je ze sobą w specjalnym pojemniku. Tak robią pracownicy hoteli – wszystkie środki czystości trzymają na wózku. Mimo, że mają większą powierzchnię do sprzątania, to ta metoda również sprawdzi się u Was.

Mam nadzieję, że nie stosujecie zbyt dużej ilość środków chemicznych. Wiem, że czasem są niezbędne i sama ich używam, ale polecam Wam:

Wielu z Was, co jakiś czas, pyta się mnie o pojemnik, którego używam do sprzątania. Widziałam go ostatnio w każdym markecie, więc nie powinniście mieć problemu z jego kupnem.

 

Porządki perfekcyjnej

 

Pomaga podczas codziennego sprzątania, dzięki niemu wszystko co potrzebuję mam w jednym miejscu.

ZAWSZE CZYTAJ INSTRUKCJE

Instrukcje są po to, by je przeczytać lub trzymać w takim miejscu, by były łatwo dostępne dla wszystkich domowników. Mówię tu o wszystkich sprzętach, które mamy w domu, ale najważniejsze tyczy się środków czystości.

Zanim użyjecie środka, który kupiliście po raz pierwszy, przeczytajcie instrukcję i stosujcie się do zaleceń producenta. Bardzo łatwo można zniszczyć przedmiot, rzecz, którą chcecie wyczyścić lub samemu narazić się na utratę zdrowia – niektóre środki są toksyczne.

ROZDZIEL OBOWIĄZKI

To jest jedna z ważniejszych zasad dotycząca sprzątania. My kobiety głównie dbamy o dom, ale nie jesteśmy jedynymi jego mieszkańcami. Starsze dzieci powinny utrzymywać porządek w swoich pokojach, pomagać przy nakrywaniu do stołu itp. Mężczyźni mogą wyrzucać śmieci, wyciągać rzeczy ze zmywarki. Mogą myć nawet okna, bo przecież to praca fizyczna, a są silniejsi od kobiet 🙂

A jakie zasady dotyczące sprzątania są dla Was ważne?

Co można dopisać do powyższej listy?

Udostępnij wpis

Czytaj dalej

Przeczytaj inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

0 Responses

 1. Patrycja pisze:

  Mnie pomaga sprzątanie zawsze w jednym kierunku, np. zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Wchodząc do pokoju sprzatam wszystko po kolei od lewej do prawej strony idąc tak segmentami, żeby skończyć przy drzwiach. Pomocne jest to u mnie zwłaszcza w łazience.
  Pozdrawiam ciepło 🙂

  1. Kinga pisze:

   Dobra rada 🙂 Pozdrawiam

 2. Kasia pisze:

  Prasuj od razu po wysuszeniu prania – nie będziesz miała całej góry pomiętych ubrań. Poza tym łatwiej utrzymać porządek w szafach, stosy ubrań nie przewracają się w półkach, a Ty możesz włożyć rano co tylko chcesz :):)

  1. Kinga pisze:

   Odkąd mam suszarkę bębnową nie prasuję, ale bardzo cenna rada 🙂

 3. Aga pisze:

  Odpowiednie środki czystości to połowa sukcesu. Ja ostatnio próbowałam takie firmy xxx i bardzo mi się spodobały. Jak już wybierzemy odpowiednie środki wystarczy dobrze zorganizować sobie prace i działać 🙂

 4. Anna Samsik pisze:

  Swietne porady na tym Twoim blogu 🙂

 5. Darek B. pisze:

  wyrzucanie zbędnych rzeczy – także takich, które nie wydają się zbędne choć nigdy z nich nie korzystamy – to podstawa. Dzięki temu dom nie przypomina magazynu rzeczy znalezionych. Od siebie dodam, że przy regularnym lub mniej więcej regularnym sprzątaniu dobrze jest narzucić sobie limit czasu, np. 15 minut na pokój. Taki limit wymusza sprawność, po prostu trzeba się szybko ruszać i koncentrować na konkretach. Nie uwzględniam w tym czasie odkurzania, ale zakładam, że odkurza się nawet trzy razy dziennie jeśli trzeba…

 6. Kinga pisze:

  Dziękuję za miłe słowa i zapraszam częściej 🙂

 7. Kinga pisze:

  Bardzo dobra porada 🙂

 8. Sylwia Wawrzyniak pisze:

  Dlaczego mężczyźni mają mieć mniej obowiązków niż kobiety w domu? To jest WSPÓLNY dom i obowiązki dbania o niego należą do obu stron. Mężczyzna może wyprać, wyprasować czy zmywać. Kobieta może pomalować pokój czy skręcić meble. Bardzo mnie złości przerzucanie obowiązku dbania o dom na żony i matki.

 9. Paulina Karp pisze:

  Najważniejsze jest dla mnie to aby z rana uprzątnąć wszystko co się nagromadziło na fotelach itp poprzedniego dnia, później puszczam irobota i on robi cały porządek 😀 co 2 dzień czyści mi podłogę, jak mnie nie ma i to jest wygodne na prawdę.

  1. Kinga pisze:

   A jaki masz sprzęt? Jeśli chodzi o irobota? Miałam taki sprzęt, ale był głośny i nie byłam z niego zadowolona w 100%.

 10. Kinga pisze:

  Zgadzam się z Tobą w 100%, ale to sprawa indywidualna w każdym domu. Ja wykonuję wiele prac, które uznawane są za typowo męskie, a mój mąż pomaga w domu przy porządkach 🙂

 11. countryavenue pisze:

  Większość rzeczy wykonuję właśnie tak, jak jest zalecana. Na pewno staram się sprzątać na bieżąco, by tylko jakieś poważniejsze sprawy zostawiać na weekend. Trzeba jakoś zbilansować obowiązki, by się nie zatyrać.

 12. Ewa pisze:

  Mam bardzo podobny tryb sprzątania 🙂 Tym bardziej przy moich czterech psach trzeba mieć się na baczności 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kinga Petrus

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie może znaczyć coś innego. Dla mnie ważne jest to, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Popularne kategorie
DIY
Warto przeczytać
Porozmawiajmy
Jak mogę Ci pomóc?
Witaj,

jak mogę Ci pomóc?

Masz problem z TM6? - najpierw skontaktuj się ze swoim przedstawicielem