Jak zrobić sodę piorącą kalcynowaną

Autor

Kinga Petrus

Jakiś czas temu na blogu pojawił się wpis o zastosowaniu sody podczas porządków. Sygnalizowałam wtedy, że na blogu ukaże się wpis dotyczący sody piorącej.

Na mojej grupie dyskusyjnej na facebooku często piszecie, że używacie sody do prania. Z pewnością używacie sody spożywczej, a istnieje zasadnicza różnica pomiędzy nią, sodą piorącą.  Soda oczyszczona, spożywcza posiada wzór chemiczny NaHCO3, a wzór chemiczny sody kalcynowanej to Na2CO3 – nieorganiczny związek chemiczny, który swoje zastosowanie znajduje w wielu gałęziach przemysłu.

 

jak zrobić sodę piorącą kalcynowaną

 

Dzisiaj powiem Wam jak zamienić zwykłą sodę w sodę piorącą – kalcynowaną.

KROK 1

Wystarczy wysoka temparatura – ok. 200 stopni. Ustaw piekarnik tak, by nagrzewał się do tak wysokiej temperatury, a w tym czasie wykonaj krok 2.

 

jak zrobić sodę piorącą kalcynowaną

 

KROK 2

Weź blaszkę i wysyp na nią sodę oczyszczoną, spożywczą. Ja wysypałam 4 szklanki sody i tym samym mam więcej proszku do wykorzystania

 

jak zrobić sodę piorącą kalcynowaną

 

KROK 3

Swoją sodę przekształcałam w piorącą ok. godziny. Myślę, że była gotowa już wcześniej, ale niestety zagapiłam się i spędziła w piekarniku trochę więcej czasu. Poniżej zobaczycie zdjęcie, które porównuje obie sody ze sobą. Widać gołym okiem różnice w strukturze proszku. Jeśli pierwszy raz będziecie tworzyć sodę kalcynowaną, to obserwujcie jak wygląda w piekarniku i dzięki temu ustalicie ile czasu potrzebuje soda na to, by stać się piorącą.

 

jak zrobić sodę piorącą kalcynowaną

 

WŁAŚCIWOŚCI SODY KALCYNOWANEJ PIORĄCEJ 

  • zwiększa efekt piorący
  • zmiękcza wodę
  • służy do wywabiania plam z tłuszczu, wosku, kawy, szminki i alkoholu

Jeśli do prania używasz normalnego proszku, to dodaj do niego dwie łyżki stołowe sody kalcynowanej, która  zwiększy efekt piorący.

Są osoby, które tworzą własne proszki do prania, ale do tego potrzebne są też inne składniki. Jeśli chcecie zrobić własny proszek do prania ubrania kolorowego lub białego, to poszukajcie przepisów w internecie. Jest ich bardzo dużo. Ja osobiście używam proszków dostępnych w sklepie, a teraz dodaję do niego odrobinę sody kalcynowanej, o której pisałam Wam powyżej.

Przygotowanie sody piorącej nie należy do trudnych i nie jest czasochłonna. Może spróbujecie ją wykonać, a później podzielicie się ze mną wrażeniami z używania jej do prania.

Czy jest tutaj ktoś kto używa sody piorącej lub tworzy proszki do prania?

Udostępnij wpis

Czytaj dalej

Przeczytaj inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

0 Responses

  1. Kasia Mańdok pisze:

    Tylko po co to robic? Nie szkoda pradu czy gazu? 1kg sody oczyszczonej spozywczej na allegro kosztuje 4,50; 1 kg sody kalcynowanej tez kosztuje 4,50… bo chyba zadna nie kupila 50 malych torebeczek w sklepie bo to juz kompletnie nieoplacalne, nie mowiac ze taka soda w spozywczym to badziewie a nie soda… ja robie proszki sama, piora wg mnie lepiej niz sklepowe i wiem czego uzywam i przedewszystkim wychodzi mnie to taniej… proszek do koloru: 1szklanka boraksu, 1 szklanka sody kalcynowanej, 1/4 sxklanki nadwenglanu sodu (tkz. Aktywny tlen) 1szklanka startego szarego mydla (prawdziwego szarego, nie jenia np), wymieszac uzywac 1-2 lyzki na pranie (mozna dodac olejku eterycznego jak ktos lubi) trudne plamy namaczam wczesniej 😉 proszek do bialego: 1szkla boraksu, 1 szklanka sody kalcynowanej, 1 szklanka nadweglanu sodu (jezeli ma byc uzywany np do pieluch tetrowych konieczbie trzeba dodac olejku bakteriobojczego np z drzewa herbacianego) do plukania uzywam octu, lub octu z olejkiem eterycznym; koszt skladnikow na allegro: boraks 1kg 7-9 zl, soda kalcynowana 1kg 4-5 zl, nadweglan sodu 1kg 7-8zl, szare mydlo kostka 4-5zl tyle ze przed uzywaniem domowego proszku trzeba pierwsze dokladnie pralke umyc, najlepiej puscic na gotowanie z octem i soda; btw ocet i soda to najlepsze dwa skladniki do czyszczenia wielu powierzchni 🙂 ja to sie jeszcze musze wkoncu zabrac za zrobienie wlasnego mydla, najpierw szarego oczywiscie, skladniki juz mam czas zaczac dzialac :p

    1. Akurat miałam spore ilości sody w domu i musiałam coś z nią zrobić 🙂 A tak wiem, sprawdziłam, że cena gotowej w cale nie jest taka wysoka 🙂 Dzięki za przepisy na proszki do prania 🙂

  2. Anonymous pisze:

    Hej, czy ową sodę można stosować z kolorami? Czy jeśli do pralki wrzucę kolory i cos białego czy zwiększa to szansę zafarbowania?

  3. Julia Bednarek pisze:

    a co w przypadku osób z chorobami skórnymi? Czy nie będzie to miało złego wpływu?

  4. Soda jest naturalnym środkiem spożywczym i takie naturalne środki polecane są przy chorobach skórnych i alergiach.

  5. Anna pisze:

    Należy dodać, że soda zmiękcza wodę…a więc w przypadku twardej wody, część (albo i całość) sody zostanie w wyniku reakcji z wapieniem zawartym w wodzie zużyta. Należy brać to pod uwagę przy sporządzaniu proszku do prania.

  6. Gośka pisze:

    Czy soda kalcynowana jest bardziej żrąca niż oczyszczona? Skoro daje lepszy efekt piorący, to musi mieć większą moc. Pytam, bo używam jej do czyszczenia i prania w takiej samej ilości jak oczyszczonej, a może warto zmniejszyć dawkę.
    Druga kwestia: czy to, że soda kalcynowana szybciej tworzy twarde grudki z wodą, to normalne? Wielokrotnie widzę w szufladzie pralki na detergenty, że nie rozpuściła się i powstał twardy duży kawałek osadu. Przy oczyszczonej tego efektu nie było.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kinga Petrus

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie może znaczyć coś innego. Dla mnie ważne jest to, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Popularne kategorie
DIY
Porozmawiajmy
Jak mogę Ci pomóc?
Witaj,

jak mogę Ci pomóc?

Masz problem z TM6? - najpierw skontaktuj się ze swoim przedstawicielem