Jak dbac o blaty drewniane – olejowanie

Autor

Kinga Petrus

W poniższym artykule dowiesz się jak olejować blat drewniany w kuchni. 
 
Być może niektórzy z Was stoją przed wyborem blatu kuchennego. Zastanawiacie się czy wybrać tradycyjny blat laminowany czy może elegancki, trochę droższy drewniany. 
 
Od 6 lat jestem posiadaczką dębowego blatu drewnianego. Zakupiliśmy go mimo wszystkich obaw i negatywnych opinii znajomych. Słyszeliśmy, że jest trudny w utrzymaniu i że szybko mi się zniszczy. Poza tym blat trzeba olejować i czy będzie nam się chciało to robić?
 
 

jak olejować blat drewniany w kuchni

 
 
Blat po przywiezieniu ze sklepu jest surowy, niezbyt przyjemny w dotyku i co najważniejsze nie możemy od razu z niego korzystać. Taki blat szybko chłonie wodę i wszystkie zabrudzenia.
 
 

Jak olejować blat drewniany w kuchni

 
 
Pierwszy krok jaki należy wykonać jest zakup oleju do drewna, papieru ściernego oraz pędzla. Gdy będziecie olejować nowy blat wystarczy wyszlifować go ręcznie, dopiero później przyda się szlifierka.
 
W Internecie polecany jest olej firmy Beckers, ale ja nabyłam firmy 3V3 – który miał również dobre recenzje i polecił mi go również sprzedawca. (używam go od 6 lat i jetem z niego bardzo zadowolona)
 
 
Co należy wykonać krok po kroku:
 
 
  • najpierw blat delikatnie szlifujemy papierem ściernym by nadać mu miłą w dotyku strukturę

jak olejować blat drewniany w kuchni

 

  • następnie pędzlem lub bawełnianą szmatką nakładamy równomiernie olej na blat
  • czekamy pół godziny aż większość oleju wsiąknie w drewno, bierzemy czystą bawełnianą szmatkę i resztę oleju rozprowadzamy po blacie wykonując ruchy tak jakbyśmy polerowały drewno. Nie zostawiamy grubej warstwy oleju na blacie, większość ma wchłonąć w bawełnianą ścierkę
  • pozostawiamy blat do wyschnięcia na 12h – czasem to może potrwać parę godzin dłużej jeśli zostawiłyśmy grubą warstwę oleju
  • nakładamy kolejną warstwę, po 30 minutach ściągamy nadmiar i czekamy 2-3 dni do pełnego wyschnięcia

jak olejować blat drewniany w kuchni

 
W między czasie sprawdzamy, czy nie zostały suche plamy na blacie – być może pochłonął większość oleju i należy ponownie w tych miejscach nałożyć olej.
 
 

JAK DBAĆ O BLAT DREWNIANY

 
Blat należy czyścić ścierką bawełnianą lub z mikrofibry. Musi być dobrze wyciśnięta, by zbyt dużo wody nie trafiało na blat. Do czyszczenia możemy użyć również odrobinę płynu do naczyń.
 
PAMIĘTAJCIE! Nigdy nie zostawiajcie wilgoci na blacie, należy go wytrzeć do sucha.
 
By cieszyć się blatem przez wiele lat, należy go olejować raz w roku. Jeśli jednak zauważymy, że olej wytarł się, i blat zaczyna chłonąć wodę, należy ponownie pokryć go olejem.
 
 

JAK WYGLĄDA BLAT PO 3 LATACH, BEZ OLEJOWANIA

 

Niestety, gdy zaszłam w ciąże nie olejowaliśmy blatu, aż do dnia dzisiejszego. Tak jak Wam pisałam, olej brzydko pachnie i wdychanie takich substancji w ciąży, na pewno nie jest wskazane. Dla małego dziecka również. Nie było po prostu okazji, by jedno z nas zostało w domu samo na 3 dni i mogło ponownie zakonserwować blat.

Po tym czasie, na blacie, powstały ślady od owoców, herbaty i innych substancji. Olej się wytarł i nie stanowił już żadnej ochrony dla blatu. Zobaczcie poniżej jak to wszystko wyglądało.

 

 

Z daleka cały czas prezentował się dobrze, poza tym stał na nim czajnik i inne sprzęty, które częściowo go zakrywały. Gdybym wcześniej zabrała się z olejowanie, nie miałabym tak dużo pracy. Ślady były duże i głębokie i nieźle musiałam się naszorować papierem ściernym, by pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń. I tutaj moja rada: jeśli macie blat drewniany, meble tarasowe drewniane, plac zabaw itp. to warto kupić szlifierkę. Skróci czas pracy i zrobi to dokładniej. Dlatego szlifierka jest już od weekendu na liście sprzętów, które chciałabym mieć w domu.

 

jak dbać o blat drewniany

 

Blat dębowy wygląda pięknie i gdybym teraz miała wybierać to wybrałabym lakierowany. Jest niestety droższy, ale jeśli nie musiałabym go olejować ( a olej kosztuje ok. 70 zł), to chyba wolałabym do niego dopłacić. Nie żałuję, że mąż zdecydował się na taki blat, ale niestety jest wymagający i trzeba się kilka razy zastanowić, czy będziecie mieć czas i chęci na taką żmudną pracę przez kilka dni.

 

Jeśli nie wiesz jaki olej wybrać do Twojego blatu to polecam Ci artykuł dostępny na stronie https://MajsterkujSam.pl  – Ranking dobrych olejów do drewna

 

A Wy jakie blaty macie w domu?

Czy ktoś z Was też zdecydował się na blat drewniany i jesteście z niego zadowoleni?

Udostępnij wpis

Czytaj dalej

Przeczytaj inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

0 Responses

  1. Anonymous pisze:

    Podobnie należy postępować np. z drewnianymi deskami do krojenia lub drewnianymi uchwytami. Polecam impregnowanie olejem lnianym- tani i łatwy do kupienia. Ja impregnowałam deski 7 dni, codziennie je smarując. A do smarowania polecam bawełnianą szmatkę, np. ze starej koszulki.

  2. Anonymous pisze:

    A ja mam identyczny blat! Też z Ikei i póki co sprawdza się wyśmienicie!

  3. Anonymous pisze:

    A ja mam pytanie jak dbać o blat plastikowy. Czym go czyścić i konserwować. Dodam, że jest to biały blat matowy.Z góry dzięki za jakieś pomysły i sugestie.

  4. Anonymous pisze:

    Proszę o podanie ikeowskiej nazwy Pani blatu, czy to jest ten z wierchnią warstwą drewnianą i częścią płyty wiórowej?

  5. Anonymous pisze:

    a co, jeśli na blacie pojawią się odciski od ciepła?

  6. i-love-diy pisze:

    Witaj!uzylam tego samego oleju do impregnowania!Zapraszam do sprwadzenia mojego bloga:http://i-love-diy.com/jak-dbac-o-deske/

  7. Świetny blog. Wreszcie jakieś przydatne informacje jak dbać o blaty drewniane

  8. Anonymous pisze:

    blat z linku jest blatem z buku

  9. gandalf123 pisze:

    Ja ostatnio wziąłem się za budowę altanki. Używam drewna konstrukcyjnego (modrzewiu). Altanka jest na ukonczeniu. Czym ją impregnowac, tak by nie było trzeba tego robić za często???Czym wy konserwowaliście?

  10. Aga pisze:

    Mam pytanie odnośnie tego oleju, na puszcze napisane jest, żeby unikać kontaktu z wodą przez 3 tygodnie. Czy trzymałaś się tego? Trochę sobie nie wyobrażam żebym czekała 3 tygodnie żeby używać blat. Dzięki za odpowiedź. Super blog!!

  11. Aga pisze:

    Mam pytanie odnośnie tego oleju, na puszcze napisane jest, żeby unikać kontaktu z wodą przez 3 tygodnie. Czy trzymałaś się tego? Trochę sobie nie wyobrażam żebym czekała 3 tygodnie żeby używać blat. Dzięki za odpowiedź. Super blog!!

  12. Darek B. pisze:

    blat na zdjęciu jest blatem jesionowym a nie bukowym 😉

    1. Kinga pisze:

      Tak jest błąd, ale to jest blat dębowy 😀 nie bukowy i nie jesionowy. Później to poprawię

      1. Darek B. pisze:

        może i dębowy, choć na drugim zdjęciu wygląda typowo na jesion pod względem struktury i usłojenia ;-). Bywa jednak, że oba gatunki są do siebie podobne, zwłaszcza w mikrowczepie… zatem uznaję swoją pomyłkę i posypuję głowę popiołem jesionowo-dębowym ;-P

        1. Kinga pisze:

          Oj nic się nie stało, a ja sama popełniłam błąd, ale sprawdziłam. Blaty mamy z ikei dębowe. Wpis będzie zaktualizowany, bo zdjęcia są brzydkie i tekst niezbyt długi i treściwy 😀

  13. Michasia89 pisze:

    Do czyszczenia wystarcza szmatka wilgotna, jednak nie morka!

  14. Kasia pisze:

    Drewniany blat kuchenny to piekno samo w sobie, niestety wymaga wiekszej pielegnajci niz np. z plyty czy kamienia. Ale efekt fialny est wart fatygi.
    pozdrawiam
    xxxxx

  15. gabi pisze:

    Ja mam od 10 lat taki blat. Początkowo wymagał olejowania po pół roku, a potem, co rok. Teraz już nie pamiętam kiedy go ostatnio olejowałam pewnie z 3 lata już minęły. W pewnym momencie jest tak nasączony olejem, ze żyje własnym życiem. Ale ja nie stawiam nic z gazu od razu na blat, tylko zostawiam na zgaszonym palniku. Poza tym stawiam gorące naczynia i nie ma problemu. Nawet kroje na nim, choć uważnie. Ja jestem bardzo zadowolona

  16. Marcin pisze:

    Drewno co bardzo wdzięczny materiał. Potrafi wnieść bardzo dużo do wnętrza, ocieplić je ale to fakt wymaga sporej uwagi

  17. Basia pisze:

    Witaj trafiłam na Twojego bloga z pinteresta i od razu poczułam się zmotywowana. Lubię porządek ale przy pracy zawodowej wymaga to ode mnie większego nakładu sił, których często brakuje. I jeszcze dwie buntowniczki 6 i 12 lat, które czasem potrafią tak nabałaganić, że strach się bać :)) trzymaj kciuki zaczynam od harmonogramu, który chce wcielić w życie wszystkich domowników. A trzymając się tematu też jestem posiadaczką blatów drewnianych z teak-u jaki olej polecasz ja najczęściej wybieram ekologiczny ale jest on delikatniejszy.

    1. Kinga Petrus pisze:

      Ja używam chemicznego V3 🙂

  18. Basia pisze:

    dziękuję za podpowiedź ekologiczny ma to do siebie że jest słabszy u trzeba częściej olejować

    pozdrawiam

  19. mariopablo pisze:

    Bardzo przydatny artykuł,dotyczący blatów drewnianych. Drewno ma to do siebie,że trzeba je konserwować żeby wyglądało przez długi czas ładnie. Zdecydowanym plusem takiego blatu z drewna jest to, że będzie wytrzymały i dobrze konserwowany, będzie nam służył latami.

  20. Nef pisze:

    Blat trzeba olejować z dwóch stron? Albo jakoś inaczej zabezpieczyć?

    1. Kinga Petrus pisze:

      ja robię z jednej, jak z dwoch stron? przeciez pod nim są szafki

  21. Martyna pisze:

    Dlatego właśnie nie zdecydowałam się na drewniany blat choć jest piękny. Położyłam za to na wyspie granit i jestem bardzo zadowolona z tej decyzji. Zastanawiam się czy nie wymienić pozostałych blatów na granit.

    1. Kinga Petrus pisze:

      olejowanie nie należy do przyjemności, ale sam blat drewniany wygląda pięknie 🙂

  22. Kondzio pisze:

    Olejowanie to najprzyjemniejsza rzecz przy blacie drewnianym. Ten blat jest najpiekniejszy i nie wymaga specjalnie dużego zanngażowanie o to by o niego dbać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kinga Petrus

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie może znaczyć coś innego. Dla mnie ważne jest to, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Popularne kategorie
DIY
Porozmawiajmy
Jak mogę Ci pomóc?
Witaj,

jak mogę Ci pomóc?

Masz problem z TM6? - najpierw skontaktuj się ze swoim przedstawicielem