Jak czyścić i konserwować pralkę

W poprzednim wpisie Jak dbać o pralkę pisałam ogólnie o tym, na co zwracać uwagę podczas używania pralki. Dzisiaj chciałabym Wam pokazać jak czyścić i konserwować pralkę, by służyła nam kilka lat.

Część tych czynności możemy wykonywać raz na pół roku, niektóre wykonujmy częściej – jak często? – wystarczy obserwować pralkę i sami zobaczymy jak bardzo jest zabrudzona.

 

Przed przystąpieniem do konserwacji należy wyłączyć urządzenie i wyjąć wtyczkę przewodu zasilającego z gniazda elektrycznego.

 

 1. Jak czyścić obudowę pralki

 

Obudowa pralki brudzi się podczas użytkowania. A to wyleje nam się trochę płynu do prania, a to zbierze się na niej kurz. Warto pamiętać, że czyścimy ją tylko wilgotną szmatką. Nie należy w tym celu używać środków chemicznych. Ja osobiście myję ją wodą z octem. A kto nie lubi octu to zapraszam do przeczytania wpisu o tym Jak przygotować ekologiczny i pachnący środek do sprzątania.

 

2. Jak czyścić drzwi pralki

 

Obudowa pralki to również drzwi pralki, na których zbiera się duża ilość kurzu. Przecierajcie drzwi pralki wewnątrz i na zewnątrz.

 

 

3. Jak czyścić uszczelka drzwi pralki

 

Należy regularnie sprawdzać uszczelkę i usuwać z niej zbędne przedmioty. Czasem zostawimy w kieszeniach spodni pieniądze, które właśnie tam, podczas prania, znajdują swoje miejsce. Poza tym w takiej uszczelce zbiera się ogromna ilość brudu.

 

 

4. Jak czyszczenie filtr odpływowy pralki

 

Filtr odpływowy można czyścić raz na pół roku. Najlepiej jak będziemy to robić co dwa miesiące, szczególnie jak często pierzemy, bo mamy dużą rodzinę.

 

Pamiętajcie, że nie robimy tego od razu po skończonym praniu, gdy woda jest gorąca.

 

U mnie filtr odpływowy  znajduje się w prawym, dolnym rogu pralki.

 

 

Zanim odkręcimy filtr odpływowy przygotujmy szmatki. Podczas jego odkręcania, będzie wypływała pozostała po praniu woda.

 

 

Wyjęty filtr płuczemy pod bieżącą wodą i ponownie zakręcamy.

 

 

Do wymycia trudno dostępnych miejsc filtra możemy użyć szczoteczki do mycia zębów, która przeznaczona jest tylko do sprzątania.

 

 

Wycieramy również otwór filtra.

 

 

Pamiętajcie o wytarciu drzwi zamykających i wszystkiego co znajduje się w otoczeniu filtra odpływowego.

 

5. Jak czyścić pojemnik na proszek

 

Najbardziej nielubiana przeze mnie czynność, gdyż mycie dozownika detergentu wymaga cierpliwości i czasu. Znajdują się w nim trudno dostępne miejsca. Do jego czyszczenia również używam, oprócz gąbki i szmatki, szczoteczki do zębów. Najlepiej myć go w wannie lub dużej misce, chyba że macie dużą umywalkę, w której się zmieści.

 

 

Oprócz samego dozownika myjemy również otwór, w którym się znajduje. W środku znalazłam resztki płynu do prania i płukania. Dookoła zebrał się kurz, który przetarłam wilgotną szmatką.

 

jak czyścić i konserwować pralkę

 

Czytałam, że można spróbować wyczyścić szufladę na proszek w zmywarce, ale jeszcze tego nie próbowałam. Może Wy to robiliście, jakie były efekty?

 

6. Pranie konserwacyjne pralki

 

Od czasu do czasu powinniśmy włączyć pralkę bez ubrań. Ustawiamy wtedy program z najwyższą temperaturą. Możemy dodać do środka pralki odrobinę sody oczyszczonej, ale nie radzę Wam, by używać do czyszczenia pralki octu.

Ostatnio wiele czytałam, w Internecie, porad osób zajmujących się naprawą pralki, dostałam również kilka maili od czytelniczek, które zepsuły pralkę octem. W internecie znajdziecie poradę, która mówi o tym, by wlać szklankę octu do pojemnika na detergent. Niektórzy mówią, że ocet niszczy pralkę, inni stosują tę metodę z powodzeniem od kilku lat. Decyzja należy do Was, ale jeśli macie wątpliwości, to lepszym rozwiązaniem jest zakup chemicznych środków do mycia pralki, które wlewamy do pralki wykonując pranie konserwacyjne.

 

7. Jak czyścić wąż dopływowy i filtr w zaworze

 

Producent mojej pralki zaleca również czyszczenie węża dopływowego i filtra w zaworze. Mam do niego utrudniony dostęp i czyszczenie węża i filtra wykonuję bardzo rzadko. Jeśli macie łatwy dostęp do tych miejsc to wyczyśćcie je, a następnym razem możecie zrobić to za np. pół roku.

jak czyścić i konserwować pralkę

jak_myc_konserwowac_pralke_20

źródło

 

INNE PORADY DOTYCZĄCE DBANIA O PRALKĘ

 

1. Po każdym praniu zostawiamy otwarte drzwi i wysunięty dozownik na proszek, aby nie dopuścić do powstawania pleśni i nieprzyjemnych zapachów.

2. Wszystkie detergenty należy przechowywać poza zasięgiem dzieci.

3. Jeśli chcecie wyprać kurtkę puchową to nie zbije się w niej puch, jeśli podczas prania do bębna wrzucimy dwie piłeczki tenisowe lub specjalne kule do prania.

4. Proszek lub płyn do prania możemy umieszczać bezpośrednio w bębnie pralki. Wtedy nie będziemy mieć problemu z myciem szuflady na detergent.

Może macie inne porady, którymi się ze mną podzielicie? 🙂

23 odpowiedzi na “Jak czyścić i konserwować pralkę”

 1. Nina L. Sobczak pisze:

  Moja mama co jakiś czas wyciąga dozownik z pralki ładowanej do góry i „pierze” go na jakimś szybkim niezbyt gorącym programie w zmywarce. Po operacji dozownik jest jak nowy 🙂 Ja z kolei nie mam zmywarki, więc taki dozownik wyjmuję z pralki, wkładam do szerokiej miski i do środka pryskam sprayem na tłuszcz do kuchenek i szoruję szczotką do butelek. Może efekt nie jest porażający, ale też daje radę 🙂

 2. Nina L. Sobczak pisze:

  Moja mama co jakiś czas wyciąga dozownik z pralki ładowanej do góry i "pierze" go na jakimś szybkim niezbyt gorącym programie w zmywarce. Po operacji dozownik jest jak nowy 🙂 Ja z kolei nie mam zmywarki, więc taki dozownik wyjmuję z pralki, wkładam do szerokiej miski i do środka pryskam sprayem na tłuszcz do kuchenek i szoruję szczotką do butelek. Może efekt nie jest porażający, ale też daje radę 🙂

 3. kamila pisze:

  Ja też myje szuflade w zmywarce ,i efekt super

 4. kamila pisze:

  Ja też myje szuflade w zmywarce ,i efekt super

 5. Katarzyna Gozdek pisze:

  Bardzo dobra rada jak wszystko pięknie wyczyścić, ale warto też używać odpowiednich środków piorących. Osobiście polecam Perły piorące Perlux, które mają w sobie wybielacz i środki chroniące przed kamieniem. Naprawdę warto 😉

 6. Katarzyna Gozdek pisze:

  Bardzo dobra rada jak wszystko pięknie wyczyścić, ale warto też używać odpowiednich środków piorących. Osobiście polecam Perły piorące Perlux, które mają w sobie wybielacz i środki chroniące przed kamieniem. Naprawdę warto 😉

 7. Patrycja Piekoszewska pisze:

  Witam, a czy sprawdzała może do czyszczenia pralki parownicy?☺

 8. Patrycja Piekoszewska pisze:

  Sprawdzałaś parownicę☺

 9. Kinga pisze:

  Myłam nią części, które się wyjmuje. Szczoteczką czyściłam wnętrze pralki 🙂

 10. natalia pisze:

  Dlaczego nie wolno wlewać octu? Ja tak robię i przy pralce i przy zmywarkę i nie zauważyłam żeby to szkodzilo.

 11. Magda pisze:

  Dlaczego nie dodawać octu?

 12. Kamil pisze:

  Warto też raz na jakiś czas włączyć gotowanie aby zabić bakterie i zniwelować brzydki zapach wydobywający się z pralki.

 13. Lena pisze:

  To jak może podzielę się sposobem na czyszczenie pralki i nie tylko. Mój kolega, który prowadzi serwis naprawy sprzętu AGD powiedział mi kilka late temu, że pralkę (jak i czajnik elektryczny, ekspres do kawy itp) należy odkamienić/wyczyścić włączając ją na najwyższą temperaturę z kwaskiem cytrynowym. Soda, jak i ocet zakazany. Stosuję się do jego rady i rzeczywiście działa. A pralka już 8 lat chodzi bez zarzutu.
  Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mam na imię Kinga.

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie znaczy coś innego. Ważne jest, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.