Jak czyścić i konserwować pralkę

Autor

Kinga Petrus

W poprzednim wpisie Jak dbać o pralkę pisałam ogólnie o tym, na co zwracać uwagę podczas używania pralki. Dzisiaj chciałabym Wam pokazać jak czyścić i konserwować pralkę, by służyła nam kilka lat.

Część tych czynności możemy wykonywać raz na pół roku, niektóre wykonujmy częściej – jak często? – wystarczy obserwować pralkę i sami zobaczymy jak bardzo jest zabrudzona.

Przed przystąpieniem do konserwacji należy wyłączyć urządzenie i wyjąć wtyczkę przewodu zasilającego z gniazda elektrycznego.

 1. Jak czyścić obudowę pralki

Obudowa pralki brudzi się podczas użytkowania. A to wyleje nam się trochę płynu do prania, a to zbierze się na niej kurz. Warto pamiętać, że czyścimy ją tylko wilgotną szmatką. Nie należy w tym celu używać środków chemicznych. Ja osobiście myję ją wodą z octem. A kto nie lubi octu to zapraszam do przeczytania wpisu o tym Jak przygotować ekologiczny i pachnący środek do sprzątania.

2. Jak czyścić drzwi pralki

Obudowa pralki to również drzwi pralki, na których zbiera się duża ilość kurzu. Przecierajcie drzwi pralki wewnątrz i na zewnątrz.

 

3. Jak czyścić uszczelka drzwi pralki

Należy regularnie sprawdzać uszczelkę i usuwać z niej zbędne przedmioty. Czasem zostawimy w kieszeniach spodni pieniądze, które właśnie tam, podczas prania, znajdują swoje miejsce. Poza tym w takiej uszczelce zbiera się ogromna ilość brudu.

4. Jak czyszczenie filtr odpływowy pralki

Filtr odpływowy można czyścić raz na pół roku. Najlepiej jak będziemy to robić co dwa miesiące, szczególnie jak często pierzemy, bo mamy dużą rodzinę.

Pamiętajcie, że nie robimy tego od razu po skończonym praniu, gdy woda jest gorąca.

U mnie filtr odpływowy  znajduje się w prawym, dolnym rogu pralki.

Zanim odkręcimy filtr odpływowy przygotujmy szmatki. Podczas jego odkręcania, będzie wypływała pozostała po praniu woda.

Wyjęty filtr płuczemy pod bieżącą wodą i ponownie zakręcamy.

Do wymycia trudno dostępnych miejsc filtra możemy użyć szczoteczki do mycia zębów, która przeznaczona jest tylko do sprzątania.

Wycieramy również otwór filtra.

Pamiętajcie o wytarciu drzwi zamykających i wszystkiego co znajduje się w otoczeniu filtra odpływowego.

5. Jak czyścić pojemnik na proszek

Najbardziej nielubiana przeze mnie czynność, gdyż mycie dozownika detergentu wymaga cierpliwości i czasu. Znajdują się w nim trudno dostępne miejsca. Do jego czyszczenia również używam, oprócz gąbki i szmatki, szczoteczki do zębów. Najlepiej myć go w wannie lub dużej misce, chyba że macie dużą umywalkę, w której się zmieści.

Oprócz samego dozownika myjemy również otwór, w którym się znajduje. W środku znalazłam resztki płynu do prania i płukania. Dookoła zebrał się kurz, który przetarłam wilgotną szmatką.

jak czyścić i konserwować pralkę

Czytałam, że można spróbować wyczyścić szufladę na proszek w zmywarce, ale jeszcze tego nie próbowałam. Może Wy to robiliście, jakie były efekty?

6. Pranie konserwacyjne pralki

Od czasu do czasu powinniśmy włączyć pralkę bez ubrań. Ustawiamy wtedy program z najwyższą temperaturą.

 1. Dodajemy do podajnika w miejsce proszku sodę oczyszczoną. W miejsce płynu do płukania możesz dodać ocet.
 2. Możesz dodać tylko sam ocet i wstawić pralkę.

W internecie znajdziesz również porady, które mówią o tym, by do bębna pralki wrzucić dwie kapsułki do mycia naczyń. Próbowałam, działa i fajnie odświeża pralkę.

7. Jak czyścić wąż dopływowy i filtr w zaworze

Producent mojej pralki zaleca również czyszczenie węża dopływowego i filtra w zaworze. Mam do niego utrudniony dostęp i czyszczenie węża i filtra wykonuję bardzo rzadko. Jeśli macie łatwy dostęp do tych miejsc to wyczyśćcie je, a następnym razem możecie zrobić to za np. pół roku.

jak czyścić i konserwować pralkę

jak_myc_konserwowac_pralke_20

źródło

INNE PORADY DOTYCZĄCE DBANIA O PRALKĘ

1. Po każdym praniu zostawiamy otwarte drzwi i wysunięty dozownik na proszek, aby nie dopuścić do powstawania pleśni i nieprzyjemnych zapachów.

2. Wszystkie detergenty należy przechowywać poza zasięgiem dzieci.

3. Proszek lub płyn do prania możemy umieszczać bezpośrednio w bębnie pralki. Wtedy nie będziemy mieć problemu z myciem szuflady na detergent.

Może macie inne porady, którymi się ze mną podzielicie? 🙂

Udostępnij wpis

Czytaj dalej

Przeczytaj inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

0 Responses

 1. Nina L. Sobczak pisze:

  Moja mama co jakiś czas wyciąga dozownik z pralki ładowanej do góry i “pierze” go na jakimś szybkim niezbyt gorącym programie w zmywarce. Po operacji dozownik jest jak nowy 🙂 Ja z kolei nie mam zmywarki, więc taki dozownik wyjmuję z pralki, wkładam do szerokiej miski i do środka pryskam sprayem na tłuszcz do kuchenek i szoruję szczotką do butelek. Może efekt nie jest porażający, ale też daje radę 🙂

  1. Dzisiaj włożę do zmywarki i spróbuję, bo nigdy tego nie robiłam, a mycie gąbką i szczotką nie wystarcza 🙂

   1. Dora pisze:

    Ja wyjmuje dozownik po kazdym praniu,oplukuje i zostawiam do wyschniecia.Trwa to chwilke i nie musze szorowac.

 2. Nina L. Sobczak pisze:

  Moja mama co jakiś czas wyciąga dozownik z pralki ładowanej do góry i "pierze" go na jakimś szybkim niezbyt gorącym programie w zmywarce. Po operacji dozownik jest jak nowy 🙂 Ja z kolei nie mam zmywarki, więc taki dozownik wyjmuję z pralki, wkładam do szerokiej miski i do środka pryskam sprayem na tłuszcz do kuchenek i szoruję szczotką do butelek. Może efekt nie jest porażający, ale też daje radę 🙂

  1. Kinga pisze:

   Dzisiaj włożę do zmywarki i spróbuję, bo nigdy tego nie robiłam, a mycie gąbką i szczotką nie wystarcza 🙂

   1. Dora pisze:

    Ja wyjmuje dozownik po kazdym praniu,oplukuje i zostawiam do wyschniecia.Trwa to chwilke i nie musze szorowac.

 3. kamila pisze:

  Ja też myje szuflade w zmywarce ,i efekt super

  1. No właśnie cały się boję myć w zmywarce ale spróbuję 🙂

 4. kamila pisze:

  Ja też myje szuflade w zmywarce ,i efekt super

  1. Kinga pisze:

   No właśnie cały się boję myć w zmywarce ale spróbuję 🙂

 5. Katarzyna Gozdek pisze:

  Bardzo dobra rada jak wszystko pięknie wyczyścić, ale warto też używać odpowiednich środków piorących. Osobiście polecam Perły piorące Perlux, które mają w sobie wybielacz i środki chroniące przed kamieniem. Naprawdę warto 😉

  1. Katarzyno większość środków powinno mieć w sobie środek chroniący przed kamieniem. Zwrócę uwage na skład 🙂 Dziękuję za radę 🙂

 6. Katarzyna Gozdek pisze:

  Bardzo dobra rada jak wszystko pięknie wyczyścić, ale warto też używać odpowiednich środków piorących. Osobiście polecam Perły piorące Perlux, które mają w sobie wybielacz i środki chroniące przed kamieniem. Naprawdę warto 😉

  1. Kinga pisze:

   Katarzyno większość środków powinno mieć w sobie środek chroniący przed kamieniem. Zwrócę uwage na skład 🙂 Dziękuję za radę 🙂

 7. Patrycja Piekoszewska pisze:

  Witam, a czy sprawdzała może do czyszczenia pralki parownicy?☺

  1. Myłam nią części, które się wyjmuje. Szczoteczką czyściłam wnętrze pralki 🙂

 8. Patrycja Piekoszewska pisze:

  Sprawdzałaś parownicę☺

 9. Kinga pisze:

  Myłam nią części, które się wyjmuje. Szczoteczką czyściłam wnętrze pralki 🙂

 10. natalia pisze:

  Dlaczego nie wolno wlewać octu? Ja tak robię i przy pralce i przy zmywarkę i nie zauważyłam żeby to szkodzilo.

  1. Kinga pisze:

   Przy dłuższym użytkowaniu może niszczyć, ale nie ma reguły.

 11. Magda pisze:

  Dlaczego nie dodawać octu?

 12. Kamil pisze:

  Warto też raz na jakiś czas włączyć gotowanie aby zabić bakterie i zniwelować brzydki zapach wydobywający się z pralki.

 13. Lena pisze:

  To jak może podzielę się sposobem na czyszczenie pralki i nie tylko. Mój kolega, który prowadzi serwis naprawy sprzętu AGD powiedział mi kilka late temu, że pralkę (jak i czajnik elektryczny, ekspres do kawy itp) należy odkamienić/wyczyścić włączając ją na najwyższą temperaturę z kwaskiem cytrynowym. Soda, jak i ocet zakazany. Stosuję się do jego rady i rzeczywiście działa. A pralka już 8 lat chodzi bez zarzutu.
  Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kinga Petrus

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie może znaczyć coś innego. Dla mnie ważne jest to, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Popularne kategorie
DIY
Warto przeczytać
Porozmawiajmy
Jak mogę Ci pomóc?
Witaj,

jak mogę Ci pomóc?

Masz problem z TM6? - najpierw skontaktuj się ze swoim przedstawicielem