Jak dbać o pralkę

Autor

Kinga Petrus

Już dawno obiecywałam Wam post dotyczący dbania o pralkę. Każdy z nas chce, by pralka służyłam nam wiele lat. Okres gwarancji trwa przeważnie 2 lata, musimy zrobić wszystko, by po tym okresie czasu pralka cały czas działała tak samo.

 

 1. Przepełniony bęben pralki

beben_pralka_elektrolux_jak_dbac_o_pralke_1Informację o tym, by nie przekraczać zalecanej przez producenta ilości ubrań, które możemy wyprać, znajdziemy w instrukcji każdej pralki.

Duża ilość ubrań w pralce powoduje, że pralka zużywa więcej wody i energii, a dodatkowo może nam uszkodzić bęben. Dlatego jeśli nasz pralka maksymalnie może pomieścić 7 kg, to nie wkładajmy do niej większej ilości ubrań. Nie wpychajmy na siłę ubrań do pralki, jeśli już nie ma w niej miejsca. Duża ilość ubrań spowoduje utratę równowagi bębna pralki, a koszt jego naprawy jest bardzo wysoki. Pamiętajmy, by zostawiać w bębnie, na górze, miejsce na szerokość dłoni.

 

2. Twarda woda

Twarda woda powoduje osadzanie się kamienia wewnątrz pralki, który może zniszczyć grzałkę, wąż odpływowy czy bęben. Najłatwiej sprawdzić twardość wody kupując paskowy tester. Kupimy go w każdym sklepie AGD, a jego koszt waha się w granicach 10-20 zł.

Jeśli chcecie otrzymać bezpłatny tester wody skorzystajcie z tego linka – > KLIK.jak dać o pralkę

Jeśli woda na danym obszarze jest twarda lub umiarkowanie twarda, producent zaleca stosowanie zmiękczacza wody przeznaczonego do pralek. Jak się jednak okazuje wiele proszków, środków piorących, które obecnie używamy ma w swoim składzie zmiękczacz wody. Moim zdaniem stosowanie dodatkowych środków to strata pieniędzy. Nieraz czytałam opinie ekspertów, że reklamowane środki zmiękczające psują pralkę zamiast ją naprawiać.

Opłacalność stosowania zmiękczacza wody:

Producent zaleca stosowanie jeden tabletki zmiękczacza wody do każdego prania.

Jedna tabletka to koszt 1 zł. W tygodniu robimy średnio 3 prania. 3 x 1zł x 4 tygodnie = 12zł x 12 miesięcy = 144 zł rocznie. Pralka powinna działać ok. 10 lat. 10 lat x 144 zł = 1440 zł -> czyli koszt nowej pralki.

Nie warto używać dodatkowych środków, skoro znajdują się w proszkach, żelach i kapsułkach do prania. Jeśli mamy bardzo twardą wodę należy użyć większej ilości środka piorącego.

3. Dozowanie

Ważne jest prawidłowe odmierzenie środka piorącego – zbyt mała ilość może pogorszyć jakość ubrań, a zbyt duża ilość detergentu może osiąść w w szufladzie i zablokować dopływ wody.

Jeśli będziemy przestrzegać powyższych zasad to sprawimy, że nasza pralka będzie dłużej sprawowała swoją funkcję.

 

Jednak to nie wszystko. Bardzo ważna jest konserwacja i czyszczenie.

O tym jak krok po kroku czyścić pralkę i jak często to robić, napiszę Wam jutro.

 

A Wy jak dbacie o pralkę?

Używacie ekologicznych środków, czy może chemicznych polecanych przez producentów pralek?

zdjęcia: 2

Udostępnij wpis

Czytaj dalej

Przeczytaj inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

0 Responses

 1. Katarzyna Wiśniewska pisze:

  Polecam dodawanie do białego prania sody, a do kolorów octu. Dodatkowo będą nam zmiękczać wodę 🙂

  1. A ja słyszałam, że ocet może zniszczyć pralkę. Jedna z czytelniczek tak właśnie zepsuła swoją. Dzisiaj o tym napiszę 🙂

 2. Katarzyna Wiśniewsk pisze:

  Polecam dodawanie do białego prania sody, a do kolorów octu. Dodatkowo będą nam zmiękczać wodę 🙂

  1. Kinga pisze:

   A ja słyszałam, że ocet może zniszczyć pralkę. Jedna z czytelniczek tak właśnie zepsuła swoją. Dzisiaj o tym napiszę 🙂

 3. Mamine Skarby pisze:

  Kochana… Kurcze bardzo przydatny ten Twój post. Nie miałam pojęcia o wielu rzeczach- na przykład o zmiękczaczach do wody albo o tym, że należałoby odczekać z godzinę po ostatnim praniu. Ostatnio to hurtowo piorę i nawet na to nie zwracałam uwagi…

  1. Mnie też się to zdarzało, ale zwracam na to uwagę odkąd przeczytałam tę informację. Też tak mam, że w ciągu jednego dnia wstawiam kilka prań, ale teraz uważam i chwilę odczekuję zanim włączę drugie pranie 🙂

 4. Mamine Skarby pisze:

  Kochana… Kurcze bardzo przydatny ten Twój post. Nie miałam pojęcia o wielu rzeczach- na przykład o zmiękczaczach do wody albo o tym, że należałoby odczekać z godzinę po ostatnim praniu. Ostatnio to hurtowo piorę i nawet na to nie zwracałam uwagi…

  1. Kinga pisze:

   Mnie też się to zdarzało, ale zwracam na to uwagę odkąd przeczytałam tę informację. Też tak mam, że w ciągu jednego dnia wstawiam kilka prań, ale teraz uważam i chwilę odczekuję zanim włączę drugie pranie 🙂

 5. Jacek pisze:

  Mam też dobrą rade dla osób które już zajechały pralkę 🙂 na działkę i zróbcie z niej betoniarkę 😛

  1. Sprawdziłeś? Da się? Czy to tylko pomysł 😀

   1. Jacek pisze:

    Kinga 🙂 sam nie sprawdzałem ale wiem że się da :p

 6. Jacek pisze:

  Mam też dobrą rade dla osób które już zajechały pralkę 🙂 na działkę i zróbcie z niej betoniarkę 😛

  1. Kinga pisze:

   Sprawdziłeś? Da się? Czy to tylko pomysł 😀

   1. Jacek pisze:

    Kinga 🙂 sam nie sprawdzałem ale wiem że się da :p

 7. Marcel Mar pisze:

  Nie jestem zwolennikiem stosowania drogich środków do zmiękczania wody, ale….
  Kamień, który osadza się w pralce jest siedliskiem nieprzyjemnych zapachów i bakterii. Z powodu kamienia, który osadza się warstwami na grzałce będziemy zużywać więcej energii elektrycznej do podgrzania tej samej ilości wody, ponieważ nie przewodzi on ciepła, a z biegiem czasu powoduje szybsze zużycie grzałki(grzałka przegrzewa się pod jego warstwą i w końcu się przepali). Elementy stalowe, na których osadzi się kamień szybciej korodują, ponieważ pod nim będzie utrzymywała się wilgoć.
  Więc koszty, w związku nie stosowaniem środków zmiękczających wodę, nie kończą się tylko na kupowaniu takowych środków, ale również na zwiększeniu zużycia energii elektrycznej, skróceniu żywotności grzałki oraz korozji bębna i elementów metalowych w komorze prania; dodajmy jeszcze fakt nieprzyjemnych zapachów i bakterii, które mogą w konsekwencji skutkować nieświeżym praniem po pewnym czasie użytkowania nie odkamienianej pralki.
  Faktem jest, że jeżeli ktoś nie stosował środków zmiękczających wodę od nowości w pralce, odkamienienie takiej pralki może skutkować jej uszkodzeniem, ponieważ jeżeli warstwy kamienia oderwą się od powierzchni w pralce mogą porysować bęben, uszkodzić wszystkie elementy które się poruszają, przez co przyśpieszy to ich korozję oraz uszkodzić pompę wody jeżeli kamień zapcha odpływ.
  Proces osadzania się kamienia łatwo możemy zaobserwować w czajniku. A teraz spróbujmy wyobrazić sobie taki widok, na kilkadziesiąt razy większej powierzchni, w pralce.
  Środki, które zapobiegają osadzaniu się kamienia podczas prania, są drogie, ale nie jest to jedyna metoda zmiękczania wody. Dlatego powinniśmy poszukać dużo tańszej alternatywy, która nie tylko zabezpieczy nam pralkę i pozwoli jej dłużej pracować bezawaryjnie, ale uchroni od nieświeżego prania i pozwoli zaoszczędzić energię elektryczną.

 8. Julia Bednarek pisze:

  Ja raz w miesiącu kupuję specjalny płyn do czyszczenia pralek bo chyba bym się zapłakała, gdyby moja ukochana pralka Idesit siadła bo ja o nią źle dbałam.

 9. Elfriede pisze:

  Osobiście nie polecam octu, gdyż jest zbyt agresywny i powoduje, że kołnierz pralki kruszeje. Lepiej użyć kwasku ctrynowego .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kinga Petrus

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie może znaczyć coś innego. Dla mnie ważne jest to, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Popularne kategorie
DIY
Warto przeczytać
Porozmawiajmy
Jak mogę Ci pomóc?
Witaj,

jak mogę Ci pomóc?

Masz problem z TM6? - najpierw skontaktuj się ze swoim przedstawicielem