Co noc zrzucamy ok. 1,5 grama łupieżu i martwego naskórka. Po kilku latach zbiera się duża ilość drobinek organicznych i nieorganicznych. Mówi się, że po 10 latach użytkowania materaca, w naszym łóżku może znajdować się prawie 2 miliony roztoczy i ich odchody, które nam najbardziej szkodzą.
Roztocza mogą wywoływać katar sienny, wysypki na skórze, a także migreny. Alergia na roztocza może pojawiać się dwa razy w roku: w kwietniu i maju, a potem od września do października. Wtedy może pojawić się suchy męczący kaszel, duszności, katar oraz zapalenie spojówek.
JAK WALCZYĆ Z ROZTOCZAMI
Najlepiej zaraz po przebudzeniu otworzyć okno na 15 min, a dopiero później pościelić łóżko. W czasie spania temperatura materaca i pościeli wzrasta. Ciepło jest idealnym czynnikiem powodującym rozmnażanie się roztoczy, dlatego musimy wychłodzić pomieszczenie i nasze łóżko.
Roztocza giną zarówno w niskich jak i w wysokich temperaturach. Dlatego, gdy na dworze jest bardzo ciepło należy wywiesić pościel na suszarce na kilka godzin. Wysoka temperatura zabije większość bakterii i roztoczy.
Pościel należy prać w wysokich temperaturach. Najlepiej jeśli będzie to 60 stopni, ale znam takich co robią to w 90 stopnia. Ja preferuję niższą temperaturę, która nie zniszczy pościeli tak szybko.
Oprócz prania samej pościeli należy prać wkład czyli poduszki i kołdry. Ja robię to raz na kwartał i jak jest ciepło suszę je na słońcu. Jeśli jest brzydka pogoda korzystam z suszarki bębnowej.
NATURALNE DOMOWE SPOSOBY NA WALKĘ Z ROZTOCZAMI
Nasze babcie używały sody oczyszczonej, która pomaga zebrać brud z powierzchni, pozbyć się mikroorganizmów i usunąć przykre zapachy. Wystarczy rozsypać ją dywanie, odczekać 15 min i odkurzyć.
Sody oczyszczonej możemy również użyć do oczyszczania dywanów, wycieraczek w przedpokoju. Pamiętajcie jednak, że sama soda nie wystarczy i wszystkie rzeczy trzeba od czasu do czasu wyprać.
NATURALNY SPRAY DO ODŚWIEŻENIA MATERACA
Szukałam w internecie środków do odświeżenia materaca i jest ich naprawdę bardzo dużo. Jeśli chodzi o ekologiczne produkty to przykładem może być środek PIP Alergy Free, który zawiera żywe kultury probiotycznych bakterii. Probiotyki hamują i uniemożliwiają ich rozwój, pozbawiając roztocza źródła pokarmu.
Preparat jest drogi, ale bardzo ekonomiczny (stosowany na jedno łóżko wystarcza na rok) i ma bardzo dobre opinie, które możecie znaleźć w internecie. Plusem jest to, że jest w 100% ekologiczny, czyli nie zawiera substancji chemicznych. Jest to opatentowana technologia, której używają różne firmy i znajdziecie ją m.in. w ofercie marki Yasumi. (to nie jest reklama, to jest przykład tego jak drogie są ekologiczne produkty w sklepie)
NATURALNY SPRAY DO MATERACA Z OLEJKÓW ETERYCZNYCH
Tydzień temu pisałam Wam o tym Jakie olejki wybrać do sprzątania. Wspominałam Wam też, że pojawi się na blogu przepis na naturalny spray do materaca.
Poczytałam trochę na temat olejków eterycznych i w ostateczności wybrałam 3 olejki do wykonania naturalnego sprayu do materaca.
- lawendowy – ma działanie bakteriobójcze, zabija bakterie, które wywołują alergie skórne. Pomaga również przy zaburzeniach snu dlatego jego zapach sprawi, że będzie nam się lepiej spało. Odstrasza większość owadów.
- eukaliptusowy – ma działanie przeciwbakteryjne i wirusowe, będzie miał korzystne działanie dla skóry
- miętowy – posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, antyseptyczne i odświeżające. Odstrasza większość owadów np. komary.
Co jest potrzebne aby przygotować spray:
- butelka ze spryskiwaczem
- ocet
- woda
- 3 olejki wymienione wyżej
Do przygotowania sprayu użyłam małej butelki o pojemności 250 ml. Wlałam do niej 125 ml wody i 125 ml octu. Następnie dodałam po 3 krople każdego olejku. Po wymieszaniu sprawdziłam zapach i dodałam jeszcze jedną kroplę olejku lawendowego.
Podstawą jest dodanie trzech kropli każdego olejku, jednak jeśli chcielibyście by spray miał dominujący zapach jednego z nich, to zróbcie tak jak ja i dodajcie jeszcze jedną krople.
Jeśli chodzi o ocet to nie przejmujcie się nim bo nie jest wyczuwalny w przygotowanym przeze mnie sprayu. Poza tym użyty do sprzątania ocet bardzo szybko paruje, a jego zapach znika.
SPOSÓB UŻYCIA SPRAYU DO MATERACA
Zanim użyjecie sprayu musicie wstrząsnąć butelką. Cała receptura musi się dokładnie wymieszać i wtedy będzie miała lepsze działanie.
Wystarczy spryskać materac i odczekać kilka godzin aż olejki zaczną działać i cały materac wyschnie. Używajcie go w zależności do potrzeb, ale ja stosuję go 2-3 razy w tygodniu. Nie jesteśmy alergikami, ale staram się dbać o to, by nasz dom był czysty i znajdowało się w nim najmniej kurzu, bakterii i innych drobnoustrojów.
Lubicie ekologiczne produkty do sprzątania i przygotowujecie je sami w domu?
Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie co tydzień newsletter, w którym będę pisała o moich planach blogowych i prywatnych. Czasem podam wskazówki dotyczące porządków lub zorganizuję konkurs z fajnymi nagrodami. Podaj swoje imię i adres email, a w najbliższy poniedziałek otrzymasz ode mnie wiadomość.
0 Responses
Jak spryskam ten materac to odczekać chwilę,żeby to wyschło i wtedy założyć prześcieradło? Mogę użyć tylko jednego olejku? Wtedy daje 3 krople?
Pryskasz i musisz odczekać kilka godzin 🙂 3 olejki mają lepsze działanie dlatego w przepisie są trzy 🙂
Dobrym sposobem żeby ograniczyć tę czynność do np jednego razu w tygodniu jest mata na materac. Taka jakiej używają w sanatoriach itp. Ma nieprzemakalny spod a przez to nasze bakterie itp mają ograniczoną szansę dostania się do materaca. Wystarczy wyprac w wysokiej temperaturze, schnie szybko 🙂
Świetna sprawa! Jako alergik wypróbuję chętnie. Jak długo może stać taki gotowy środek? Trzeba go szybko zużyć, czy można zrobić na zapas w większej butelce?