Gotowanie – czy dla Was jest to codzienny obowiązek czy realizowanie kuchennych pasji każdego dnia?
Dla mnie gotowanie nie jest pasją, niestety nie czerpię ogromnej przyjemności z przygotowywania posiłków. Oczywiście bardzo się cieszę, gdy domownikom lub gościom smakuje to co przygotowałam, ale gotuję raczej z obowiązku.
Nie zdarza mi się publikować wyników badań na blogu, które często dostaję, ale tym razem postanowiłam zrobić wyjątek i pokażę Wam, co na temat gotowania sądzą Polacy i ile czasu spędzają w kuchni. Wyniki tej ankiety zainspirowały mnie to napisania Wam o tym jaki ja mam stosunek do gotowania. Chcę zadać Wam kilka pytań, które pozwolą mi dowiedzieć się czegoś o Was i będę wiedziała jakich wpisów spodziewacie się, gdy poruszam tematy związane z gotowaniem.
Rewolucje w domowej kuchni
Tak jak Wam pisałam wyżej, gotuję z obowiązku i odkąd sama jestem “główną kucharką” w domu, polubiłam jedzenie na mieście oraz częste obiady u każdej z Mam. Lubię jechać na wakacje All Inclusive, bo wtedy wiem, że odpoczywam, bo nie muszę gotować. Wakacje z gotowaniem wybiorę tylko wtedy, gdy jedzie więcej osób i mnie przypadnie tylko jeden dzień w kuchni 🙂
Gotowanie w domu to niewątpliwie wielka oszczędność pieniędzy. Ankieta przeprowadzona przez markę Beko ujawnia, że około 80% Polaków przygotowuje posiłki w swojej kuchni co najmniej 5 razy w tygodniu. Okazuje się także, że są oni pasjonatami kuchennych zmagań. 76% respondentów deklaruje, że uwielbia lub lubi gotować, a 13% ankietowanych ocenia przyrządzanie posiłków jako swoje hobby.
Większość Polaków (58%) poświęca na gotowanie od 45 minut do 1,5 godziny dziennie. Polacy lubią jeść domowe posiłki. Czy robią to ze względu na oszczędność? A może ważne jest przygotowywanie posiłków od serca, ze składników, które znamy i lubimy?
No właśnie jak to jest z Wami? Ile poświęcacie czasu na gotowanie? Ja licząc, że rano szykuję śniadanie, potem obiad i czasem kolację, to myślę, że dwie godziny poświęcam na gotowanie. Czasem trzeba doliczyć do tego przygotowanie przetworów, gdy akurat jest sezon na owoce lub warzywa.
Dlaczego gotuję w domu? Po części z oszczędności, po drugie z wygody, ponieważ nie wyobrażam sobie codziennie wychodzić z domu i jechać do restauracji. To jest wyprawa i strata ogromnej ilości czasu. Poza tym zdarza się, że obiad jemy późno, bo mąż późno kończy pracę. Zdarza się również, że nie jemy w tym samym czasie, bo Ania wymaga regularnego jedzenia i czasem je obiad wcześniej niż my.
Gotowanie w domu to oprócz obowiązku również miłe chwile i wspólny czas z córką. Gdy gotuję, to w tym samym czasie Ania bawi się swoimi zabawkami, pomaga mi czasem na tyle, na ile potrafi. Uczę ją nowych rzeczy i pokazuję dokładnie jak przygotowuję mięso na obiad. Patrzy zawsze z radością, że widzi coś nowego.
Inaczej jest w weekend, gdy razem z mężem nie pracujemy i mamy czas na to, by wybrać się za miasto. Wtedy jemy poza domem i cieszymy się każdą, wspólnie spędzoną chwilą.
Wypieki
Wyniki ankiety pokazują, że Polacy to także entuzjaści domowych wypieków – pieczenie ciast raz w tygodniu deklaruje 28% respondentów. Czy wypieki serwują głównie gościom? Z badania wynika, że większość Polaków imprezy w mieszkaniu organizuje raczej rzadko, bo zaledwie kilka razy w roku (55%). Natomiast 10% ankietowanych często robi domówki – co najmniej raz w tygodniu.
Sama znajduję się w tej najbardziej licznej grupie osób. Staram się piec ciasto zawsze raz w tygodniu. Przeważnie jest to weekend. Ostatnio często piekę sernik, który uwielbia Ania. Aktualnie jest sezon na truskawki, dlatego też zacznę przygotowywać serniki na zimno, których przygotowanie nie zajmuje zbyt dużej ilości czasu. Na blogu jakiś czas temu pojawił się przepis na ciastka z ciasta francuskiego. Zachęcam do zrobienia bo są pyszne. Sami zobaczcie jak się prezentują.
Ciasteczko? Na zdrowie!
Czy dieta wegetariańska w świecie mięsożerców jest problematyczna, a gotowanie zajmuje więcej czasu wegetarianom niż tym, którzy z mięsa nie rezygnują? Może nam się tak wydawać. Tymczasem odpowiedzi wegetarian są nieprawdopodobnie zbieżne z tym, jak odpowiadają nie-wegetarianie. Obu grupom gotowanie zajmuje mniej więcej tyle samo czasu oraz większość osób z obu grup zgodnie odpowiada, że gotuje codziennie. Jedyna kwestia, w której odpowiedzi się różnią dotyczy pieczenia ciast. Nie-wegetarianie biorą się za wypieki częściej: pieką średnio raz w tygodniu (28%). Dla porównania tak samo często piecze 21% wegetarian.
Przygotowywanie posiłków jest bardzo ważną czynnością w życiu Polaków. Nie jest to tylko codzienny domowy obowiązek, ale też forma realizacji swoich pasji – do gotowania i do jedzenia.
Wyniki podane w artykule opracowane są na podstawie badania opinii przeprowadzonego na stronie internetowej marki Beko www.smart.beko.pl – Wielkie Badanie Beko, 2017 r.
Wyniki badań nie zaskoczyły mnie. Polacy przyzwyczajeni są do jedzenia w domu, tak było u mnie w domu gdy byłam mała i tak jest teraz, gdy mam swoją rodzinę. Oczywiście wszyscy lubimy jeść poza domem, ale nie dzieje się to tak często jakbyśmy chcieli. Skłaniają nas do tego m.in. względy finansowe. Jedzenie w lokalach dużo kosztuje – oprócz posiłków zamawiamy również napoje, które stanowią duży procent wartości rachunku.
Jak często jadacie poza domem?
Ile czasu dziennie poświęcacie na gotowanie?
Jak często pieczecie ciasta?
0 Responses
Jak czego jadamy poza domem? Sporadycznie sa to gora 2 -3 wyjscia w miesiacu do restauracjach z mezem lubczyk jakis pizza we trojke z synem. Na gotowanie poswiecam duzo czasu bo to moja pasja,uwielbiam gotowanie dla mojej rodziny ktora lubi domowe obiady. Ciasto kiedy czesto pieklam, teraz od okazji ale lubie piec 🙂