#zdrowiewpakiecie – zadbaj o siebie

Jeśli zapytałabym Was, co jest w życiu najważniejsze, to odpowiedzi byłyby różne. Jednak jestem przekonana, że najwięcej osób powiedziałoby, że najważniejsze w życiu zdrowie. Sama jestem zdania, że jak jest zdrowie w rodzinie, to reszta to rzeczy nabyte, na które możemy zapracować.

PROFILAKTYKA

Chciałabym napisać kilka słów o badaniach profilaktycznych, które powinna wykonać każda z nas. Dzisiaj skupię się na kobietach, a kolejny artykuł poświęcę mężczyznom.

Profilaktyka, według mnie, w naszym kraju nie jest na najwyższym poziomie. Lekarze bardzo często nie kierują nas na badania mówiąc: jest Pani młoda, nie trzeba. I to moim zdaniem jest błąd. Im wcześniej wykryjemy daną chorobę, tym szansa na pokonanie choroby wzrasta.

Jakie badania warto robić regularnie? Zerknij na poniższą listę i zastanów się czy wszystko masz pod kontrolą.

#zdrowiewpakiecie zdbaj o siebie

20-30 lat

 • Podstawowe badania profilaktyczne: morfologia, OB, stężenie glukozy we krwi oraz badanie ogólne moczu – raz do roku
 • Pomiar ciśnienia tętniczego, kontrola wagi oraz ogólne badanie u lekarza internisty – raz do roku.
 • Pomiar poziomu elektrolitów we krwi (potas, sód, magnez, fosfor, wapń) – raz na 3 lata
 • Lipidogram, czyli pomiar stężenia cholesterolu we krwi oraz jego frakcji HDL i LDL, a także trójglicerydów – raz na pięć lat.
 • USG jamy brzusznej – co 3 do 5 lat
 • • RTG klatki piersiowej – raz na pięć lat (w szczególności osoby palące)
 • Jeśli masz znamiona, zgłoś się do dermatologa w celu ich kontroli
 • Kontrola stomatologiczna – raz na pół roku.
 • Badanie ginekologiczne i cytologia – raz do roku,
 • Samobadanie piersi – raz w miesiącu

30-40 lat

 • tak jak powyżej
 • Badanie ginekologiczne i cytologia – raz w roku,
 • Samobadanie piersi – raz w miesiącu
 • USG piersi – raz w roku, po 40 roku życia mammografia [źródło]

Tutaj dodam od siebie, że warto po skończeniu 30 lat zrobić kolonoskopie i w przypadku prawidłowego wyniku, kolejne badanie robi się za 10 lat.

WIZYTY U LEKARZA

Staram się robić badania regularnie, ale gdy idę do lekarza po skierowanie, często słyszę: tego nie musi Pani wykonywać, wypiszę tylko morfologie. I efekt jest taki, że za większość badań płace sama. Tylko dlaczego tak ma być? – co miesiąc opłacam składkę zdrowotną i powinnam mieć łatwy dostęp do badań profilaktycznych, a lekarze powinni mnie wspierać w tym, że chce się badać. Przecież nie jestem hipochondryczką, tylko rozsądną kobietą – mamą i żoną, która dba o własne zdrowie.

Od dawna chodził mi po głowie pomysł, by przetestować prywatną opiekę medyczną. Chciałam sprawdzić jak to wygląda od środka, a wiem, że mnóstwo moich czytelników i znajomych korzysta z tej formy leczenia. Bardzo często pakiety medyczne są oferowane w zakładach pracy, za dodatkową opłatą. Ja aktualnie mam własną działalność i płace składki co miesiąc, dlatego każdy dodatkowy wydatek muszę dokładnie przemyśleć.

#zdrowiewpakiecie

Czasem wypowiedziane głośno życzenia się spełniają i tak oto we wrześniu dostałam propozycje przetestowania MEDIPAKIETU, którego operatorem medycznym jest LUXMED.

Wybrałam pakiet Comfort, który zawiera:

 • nielimitowane konsultacje u 15 specjalistów
 • 143 badania laboratoryjne
 • 112 badań RTG i USG

Koszt indywidualny 105 zł, cena pakietu partnerskiego 190 zł / mc.

Aktualnie jestem po 2 miesiącach testowania pakietu i wielu wizytach u lekarzy i moje odczucia są bardzo pozytywne.

 • czas oczekiwania do lekarza nie przekracza tygodnia, a ja do lekarza czekałam maksymalnie 3 dni
 • większość badań wymaga wcześniejszego skierowania i odwiedzenia specjalisty, ale to akurat jest dla mnie oczywiste
#zdrowiewpakiecie zdbaj o siebie

Październik był miesiącem walki z rakiem piersi i postanowiłam wybrać się na cytologie (ostatnią miałam robioną dwa lata temu) i USG piersi. Oba badania są w pakiecie i nie musiałam ponosić dodatkowych opłat.

Na cytologie umówiłam się korzystając z aplikacji na telefon. Wykonałam rozmowę na chacie z położną, która wypisała zlecenie. Następnie telefonicznie umówiłam się na wizytę w dniu następnym.

#zdrowiewpakiecie zdbaj o siebie

Wynik cytologii jest pozytywny jednak badanie USG Piersi musiałam powtórzćc. Pani, która wykonywała moje USG dopatrzyła się zmiany, niezłośliwej, ale wymagającej kontroli. Finalnie wszystko dobrze się skończyło. To było moje pierwsze USG w życiu i będę się teraz badała regularnie.

W planach mam również wizytę u dermatologa i kardiologa. Nigdy nie badałam znamion na moim ciele, a mam ich kilka.

CZY MEDIPAKIET SIE OPŁACA

Miesięczny koszt dla jednej osoby, mojego pakietu, to 105 zł.

Wizyty które odbyłam i ich koszt, gdybym chciała pójsc prywatnie:

 • wizyta ginekologiczna 150 zł + cytologia 50 zł
 • badania, które wykonałam 400 zł
 • USG piersi – 100 zł
 • wizyta u lekarza internisty – 0 zł – fundusz NFZ

  RAZEM: 700 zł

Jeśli chodzi o ginekologa to zawsze chodziłam prywatnie, bo terminy z NFZ były długie, a w okolicach października kończyły się kontrakty i przyjmowali kobiety w ciąży i nagłe przypadki.

Zaoszczędziłam przez 2 miesiąca 500 zł, czyli moim zdaniem bardzo dużo. Przede mną kolejne miesiące testowania i wizyty u lekarza, o których Wam napisze.

Czy macie jakieś pytania odnośnie MEDIPAKIETOW? Piszcie w komentarzu, a ja odpowiem na nie w kolejnym wpisie. Poza tym, będę miała dla Was konkurs, dlatego śledźcie moje social media.

4 odpowiedzi na “#zdrowiewpakiecie – zadbaj o siebie”

 1. facebook-profile-picture Kinga Petrus pisze:

  Witaj, wtyczka została wyłączona. Byl okres, że wpisy były kopiowane, ale teraz myślę, że na jakiś czas mogę wyłączyć tę wtyczkę. Pozdrawiam

 2. Gabi pisze:

  Mam prośbę. Rozumiem, że chronisz swoje teksty przed kopiowaniem, ale czy byś zrobiła wyjątek i pozwoliła skopiować tą rozpiskę o badaniach w poszczególnych latach. Chciałabym ja wydrukować sobie

 3. facebook-profile-picture Kinga Petrus pisze:

  takich historii jak Twoja słyszałam więcej – przykre 🙁

 4. milla pisze:

  Następnym razem też skorzystam z takiego pakietu, też mnie drażni jeśli nie mogę się doprosić o badanie, a kiedy ostatnio robiłam cytologię okazało się że są już zmiany wywołane przez hpv. Lekarz zalecił stosowanie papilocare i powtórzenie badań. Postanowiłam że będę to badanie robiła częściej niż zalecają na nfz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mam na imię Kinga.

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie znaczy coś innego. Ważne jest, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.