Podobno pisałam listy do Mikołaja, ale tego nie pamiętam. To fajna tradycja, która wprowadza dzieci w Święta Bożego Narodzenia.
Moja Ania za dwa tygodnie skończy 2 latka i póki co jest za mała na to, bym mogła jej wytłumaczyć na czym to wszytko polega. Pierwszy raz spotka Mikołaja w tym roku w żłobku i jestem ciekawa jak zareaguje 🙂 Niektóre dzieci boją się panów z brodą.
Czy zastanawialiście się skąd wziął się Mikołaj i idea dawania prezentów 6 grudnia? Zaczęłam interesować się tematem, gdy parę dni temu w pewnej stacji radiowej ogłoszony był konkurs, który dotyczył wiedzy na temat Mikołaja. Poza tym muszę się przygotować, bo może w przyszłym roku Ania zapyta mnie o Mikołaja, a ja niewiele jej będę mogła powiedzieć.
Święty Mikołaj był biskupem Miry, który słynął z pomocy innym. Stał się pierwowzorem osoby, która roznosi prezenty innym.
6 grudnia 1804 roku urządzono pierwsze mikołajki. Na temat tej tradycji w Polsce można przeczytać w tekstach z XVIII wieku. Ówczesne podarki były skromniejsze od dzisiejszych. Grzeczne dzieci dostawały jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki. W miarę upływu czasu mikołajki nie były już kojarzone z rocznicą śmierci świętego, tylko z rubasznym, starszym panem w czerwonym stroju. Taki wizerunek świętego Mikołaja narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 30. ubiegłego wieku i przetrwał do dzisiaj. [źródło]
LIST DO MIKOŁAJA
Aby otrzymać prezenty od Mikołaja, dzieci muszą wcześniej napisać do niego list. Mnie osobiście bardzo się podoba ten zwyczaj i jak tylko Ania dorośnie wprowadzimy go do naszego życia.
Starsze dzieci będą w stanie napisać list samodzielnie, a młodszym trzeba trochę pomóc. W internecie znalazłam kilka szablonów, które pomogą Wam przygotować taki listy i wysłać go do Mikołaja. Jest już niewiele czasu, ale myślę, że list jeszcze dotrze na czas i Mikołaj przygotuje wymarzone prezenty dla dzieci.
Pierwszy szablon pochodzi z bloga Mavelo.pl. Bardzo lubię blog Weroniki i często korzystam z jej szablonów, które przydadzą Wam się na różne okazje.
Szablon występuje w wersji osobno dla dziewczynki i osobno dla chłopca. Jest też wersja, w której zamiast słów, dziecko może stworzyć rysunek wymarzonego prezentu. Jest też wersja kolorowa i czarno-biała, którą dziecko może samodzielnie pokolorować. Szablony ściągniecie ze strony mavelo.pl, a TUTAJ znajdziecie bezpośredni link.
Kolejny link otrzymałam od czytelniczki Marty, która podzieliła się zdjęciem listów swoich dzieci na mojej grupie dyskusyjnej na facebooku. Szablon pochodzi z bloga 321startdiy.pl
U Agnieszki znajdziecie 3 wzory listów i koperty. Bezpośredni link do formularzy znajdziecie TUTAJ
Gdy listy są gotowe, wystarczy je teraz wysłać. Tylko gdzie?
Najpopularniejszym adresem jest adres w Finlandii: Santa Claus Arctic Circle 96930 Rovaniemi Finlandia www.santaclaus.fi
Jest również adres w Polsce. Listy można wysyłać do Srebrnej Góry w gminie Stoszowice Listy, które docierają do Srebrnej Góry, trafiają do rąk Świętego Mikołaja. Pomocnicy odpisują na te, które mają adres zwrotny. Adres: Biuro Listów do Świętego Mikołaja, Polska Wioska Świętego Mikołaja, Przystanek Mikołajów, 57-215 Srebrna Góra.
A jeśli chcecie przygotować coś niesamowitego dla dzieci to zróbcie tak:
Połóżcie wraz z maluchami listy na parapecie lub przy kominku. Postawcie szklankę mleka dla Mikołaja i jakieś słodycze. Dodatkowo marchewki dla reniferów. Powiedzcie dzieciom, że Mikołaj sam odbiera listy, a 6 grudnia przynosi im wymarzone prezenty. Rano, gdy dzieci wstaną zobaczą pustą szklankę i zjedzone słodycze, zniknie marchewka, a wokół parapetu lub kominka zobaczą ziemię z brudnych butów Mikołaja. Zapewniam Wam, że radość i zdziwienie dzieci będzie ogromne.
A Wasze dzieci piszą listy do Mikołaja? Jak to u Was wygląda?
0 Responses
Pomysł jest świetny, moje dzieci co roku piszą listy do Gwiazdora. W tym roku chętnie skorzystamy z szablonów. W moim regionie jednak nie pisze się listów do św. Mikołaja ponieważ on chodzi 6.XII i przynosi tylko słodycze (jest biskupem) A listy pisze sie do Gwiazdora ktory przynosi prezenty 24.XII. Bardzo staramy się w domu żeby dzieci nie mylił tego i pamiętały kto jest kim. Pozdrawiam serdecznie 😊
Moje dzieci też pisały listy do Mikołaja, zostawiały pierniczka i mleko na kominku i oczywiście Mikołaj zawsze się poczęstował. Rano była wielka ekscytacja jak odkryły że przyszedł i zostawił ślady. Piękne chwile i cudowne wspomnienia. Teraz mają 18 i 16 lat, więc już tylko opowiadamy sobie jak to było… Fajnie, że teraz jest tyle pomocy, szablonów, tyle inspiracji. Na pewno łatwiej się zorganizować pracującym mamom i przygotować coś z gotowych szablonów. Pozdrawiam i życzę zdrówka. Kochana pij co chwilę różne herbatki, napary z lipy, bzu, róży, kurkumy, imbiru, bo to działa ale trzeba często dawkowac.
Bardzo mi miło zostać wspomnianą u Ciebie, Kingo. Mam nadzieję, że w jakiejkolwiek formie dzieci napiszą do Mikołaja, ich prośby się spełnią. To przecież najważniejsze 🙂
Zgadzam się z Tobą 🙂 Pozdrawiam