Usg piersi – profilaktyka pozwalająca wykryć raka piersi

Autor

Kinga Petrus

Jeśli regularnie czytacie mojego bloga to wiecie, że ten rok był dla mnie szczególnie trudny. Mam 31 lat,  a ostatni raz poważnie chorowałam jak miałam 6 lat i dopiero co zaczęłam chodzić do szkoły. Niestety rok temu mój organizm się zbuntował i zaczęło się ze mną dziać coś niedobrego. Kiedy w styczniu wyszłam ze szpitala myślałam, że wszystko jest już na dobrej drodze, że będę zdrowa, ale problemy powróciły. Dwa tygodnie temu wyszłam ze szpitala, gdzie stwierdzono u mnie problemy z jelitami, zrobiono mi wszystkie badania, by wykluczyć najgorsze z chorób. Cała ta “przygoda” kosztowała mnie 7 kg i ogromną utratę sił. Jest już coraz lepiej, ale czeka mnie długa droga by odzyskać dawny wygląd i siły.
Czemu o tym piszę? Czasem zastanawiam się, czy mogłam uniknąć pewnych sytuacji i nie dopuścić do tego, że mój organizm jest strasznie wyniszczony i muszę poprawić parametry krwi. Dlatego też, chciałabym napisać Wam, jak bardzo ważna w naszym życiu jest profilaktyka zdrowotna, czyli działania mające na celu zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie.

Z uwagi na to, że 90% czytelników bloga stanowią kobiety, dzisiejszy post poświęcę USG piersi.. Jeśli skończyłaś 30 lat, badanie ultrasonograficzne powinnaś wykonywać regularnie. USG piersi jest tylko jednym z elementów profilaktyki raka piersi. Jest badaniem bezbolesnym, które pozwala wykryć guzki na wczesnych etapie rozwoju.

Zastanawiam się czy podczas ostatniej wizyty u ginekologa, lekarz skierował Was na badanie USG piersi? Czy wykonał badanie sprawdzając, czy węzły chłonne są powiększone i czy ręką jest w stanie wyczuć drobne zmiany w piersiach?

Chodzę do ginekologa regularnie, parę razy w roku i ani razu lekarz nie pytał się mnie o to czy badam piersi. Świadczy to tylko o tym, jak mało uwagi poświęca się profilaktyce wykrywania raka piersi. Z czego to wynika? Być może młode kobiety traktuje się tak, jakby ich ten problem nie dotyczył, a prawda jest taka, że z roku na rok to właśnie u coraz większej ilości młodych kobiet wykrywa się zmiany w piersiach.

Żyjąc w wiecznym pędzie, poświęcając się pracy i rodzinie często zapominamy o sobie. Koniec roku to dobry okres na to, by zadbać o swoje zdrowie i zgłosić się na USG piersi. U połowy kobiet rak piersi zostaje wykryty zbyt późno, połowa kobiet nie ma szans na przeżycie tylko dlatego, że nie wykonywała badań profilaktycznych.

STRACH

To właśnie on paraliżuje nas i przez niego odwlekamy wizytę u lekarza, by wykonać USG piersi.


NIE lekceważ niepokojących Cię objawów, odwlekanie wizyty utrudni leczenie i wpłynie na rokowania,

NIGDY się nie poddawaj, jeśli czytasz mój post zdobywasz wiedzę i Twoje szanse w walce z chorobą wzrosły kilkakrotnie. Może zachęcę Cię do regularnego badania się, dzięki czemu ryzyko wykrycia choroby w najgorszym stadium zostaje zminimalizowane.

PAMIĘTAJ! Nie każda zmiana w piersiach oznacza nowotwór, ale każda wymaga konsultacji i regularnej kontroli.

PRZEBIEG BADANIA

Podczas wizyty lekarz przeprowadzi dokładny wywiad w celu zorientowania się, kiedy była ostatnia miesiączka, czy wystąpiły jakieś bóle lub zmiany w ostatnim czasie, wykryte podczas samo badania piersi w domu.

Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej, piersi smarowane są żelem, po czym lekarz delikatnie przesuwa po każdej z nich głowicą. Wykonuje ruchy w każdym kierunku, w celu dokładnego zbadania piersi. Badane są też doły pachowe, by sprawdzić, czy węzły chłonne nie są powiększone. Podczas tego badania lekarz ma możliwość wykrycia zmian mierzących już od 0,5 milimetrów i odróżnić guz nowotworowy od torbieli.

To, czy badanie jest wiarygodne oraz w jakim stopniu zależy od aparatu i kwalifikacji lekarza oceniającego obraz. Warto udać się do dobrej kliniki. Wizyta nie jest droga, a będziecie mieć pewność, że badanie zostało wykonane rzetelnie.

ZMNIEJSZ RYZYKO WYSTĄPIENIA CHOROBY

Oprócz badanie USG piersi, które jest bardzo ważnym elementem w profilaktyce wykrywania raka piersi, możemy pomóc sobie zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby w bardzo prosty sposób.

Odżywiaj się zdrowo. Starajmy się jeść produkty o małej zawartości tłuszczu, dostarczajmy organizmowi różnych składników. Jak już wcześniej Was informowałam na blogu pojawią się różne przepisy na zdrowe potrawy i pyszne świeże soki.

Unikajmy nałogów, alkohol, papierosy, narkotyki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworu.

Kontroluj wagę swojego ciała. Jeśli jest za wysoka postaraj się ją zmniejszyć. Pomoże Ci odpowiednia dieta i ruch.

Ruszaj się, to nie jest takie trudne. Wystarczy iść na spacer z psem, wybrać się na weekendową wycieczkę rowerem lub zapisać się na zajęcia tańca.

Wszystkie leki, w tym antykoncepcję bierz pod ścisłą kontrolą lekarza.

APLIKACJE NA TELEFON

Wszyscy korzystamy z telefonu, to on jest naszym notesem, listą zakupów czy budzikiem. Poszukałam trochę w aplikacjach dostępnych na Androida i znalazłam dwie, które pomogą nam przypomnieć o badaniu piersi, czy też przypomną zaplanowaną wcześniej wizytę USG piersi.

Pierwsza z nich to YMR – Your Man Reminder. Bardzo fajna aplikacja dla kobiet, w której wybieramy sobie mężczyznę, który regularnie przypomina nam o badaniach piersi i umówionej wizycie u lekarza

Drugą aplikacją jest Brest Test – aplikacja zawiera dzienniczek menstruacji, pokażę jak wykonać samobadanie piersi. Bardzo przydatna aplikacja dla każdej kobiety.
 
 

Mam nadzieję, że większość z Was pomyśli o sobie i wykonana badanie USG w najbliższym czasie. Moja mama wykonała już w tym roku Mammografię, siostrę wysyłam na USG piersi w tym tygodniu, a sama zbadam się już w przyszłym miesiącu. Pamiętajcie, że wcześnie wykryte zmiany w naszych piersiach są do wyleczenia, potem może nie być już tak łatwo.

zdjęcia: 1 / 3 / 4 / 5

Udostępnij wpis

Czytaj dalej

Przeczytaj inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

7 Responses

 1. alitek pisze:

  Witam. Mam 26lat. Od 1.5 miesiaca boli mnie piers. Robiłam juz 3 razy Usg i nic nie wykazuje. A bol nadal sie utrzymuje. Doszły teraz bóle kości i brzucha. Czy to moze byc rak piersi?! Do jakiego lekarza mam sie udac?!

  1. Kinga pisze:

   Udaj się do ginekologa.

 2. alitek pisze:

  Witam. Mam 26lat. Robilam Usg piersi i nic nie wykazuje a piers strasznie boli. Do jakiego lekarza sie udac.

  1. Kinga pisze:

   Na początku radzę udać się do ginekologa.

 3. Kasia pisze:

  Witam, jestem po badaniu i bardzo zachęcam was wszystkich do tego ruchu. Bardzo ważne w tym czasach jest przepadanie się. Pozdrawiam i zachęcam !!

 4. patrycja pisze:

  rekawiczka femiglowe bardzo dobrze sprawdza się do samobadania piersi w domu.

 5. Barbara pisze:

  Pierwsze USG piersi kobieta powinna wykonać między 20 a 30 rokiem życia, a później powtarzać je mniej więcej co 2 lata. Najważniejsza jest profilaktyka, należy o tym pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kinga Petrus

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie może znaczyć coś innego. Dla mnie ważne jest to, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Popularne kategorie
DIY
Warto przeczytać
Porozmawiajmy
Jak mogę Ci pomóc?
Witaj,

jak mogę Ci pomóc?

Masz problem z TM6? - najpierw skontaktuj się ze swoim przedstawicielem