Relaks w ogrodzie i na balkonie – zaczynamy sezon

Taras albo balkon to miejsca, które mają służyć naszej wygodzie. Nie zapominajmy o tym planując jego urządzanie i ozdabianie. Jeśli jednak nie macie pomysłu, możecie zdecydować się na plan minimum – leżanka lub materac. Wygospodarujcie również miejsce na którym możemy odłożyć kawę lub książkę. Nie zapominajcie też o kwiatach, wystarczy kilka doniczek, a będziecie się dobrze się czuć podczas wiosennych i letnich chwil relaksu.

W poprzednim artykule Porządki przed zbliżającą się wiosną, pisałam Wam o tym co zrobić, by przygotować balkon, taras, a nawet ogród przed zbliżającą się wiosną lub latem. Tym razem chcę napisać m.in.o tym jak przygotować meble ogrodowe i jak o nie dbać. A jeśli nie macie mebli ogrodowych, to napiszę Wam, gdzie je kupić.

Brak tarasu zastępuje nam tylko mały balkon? Nawet na niewielkiej powierzchni, możemy stworzyć przestrzeń, która pozwoli nam na chwilę relaksu. Nie traktujmy tego miejsca jak składzika na szczotki czy suszarni. Urządźmy go zgodnie z własnymi potrzebami i estetyką.

Prognozy pogody się sprawdzają, szykuje się weekend z pogodą powyżej 15 stopni. Sama planuję wyjąć swoje meble ogrodowe. Przyznam się Wam, że to pierwszy rok, kiedy skorzystam z uroków posiadania tarasu. W zeszłym roku dopiero na jesień zrobiliśmy taras, meble ogrodowe kupiłam w promocyjnej cenie po sezonie. Już nie mogę się doczekać, kiedy zjem z mężem pierwsze śniadanie na tarasie.

JAK DBAĆ O MEBLE OGRODOWE

Meble ogrodowe z drewna będą nam służyć wiele lat jeśli odpowiednio je zakonserwujemy. Ich ochrona, polega głownie na dobrym zaimpregnowaniu, ewentualnie polakierowaniu lub pomalowaniu farbą, której zadaniem jest stworzyć powłokę chroniącą drewno przed wilgocią. Po zakończonym sezonie powinny być trzymane w chłodnym, suchym i przewiewnym pomieszczeniu.

Meble ogrodowe z wikliny i rattanu są bardzo efektowne, jednak mało odporne na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wilgoci szarzeją i matowieją. Czyścimy je wilgotną ściereczką nasączoną roztworem mydła. Meble z wikliny i rattanu najlepiej sprawdzają sięw zadaszonycj altanach lub werandach. Raz w roku warto je zabezpieczyć bezbarwnym lakierem, a po sezonie trzymać w suchym i ciepłym pomieszczeniu.

Meble ogrodowe z plastiku i innych tworzyw sztucznych. Meble te są najtańsze i nałatwiejsze w pielęgnacji. Są ttrwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych, ale lepiej jednak przechowywać je w pomieszczeniach, ponieważ silnie zabrudzone mogą zmienić kolor a narażone na działanie niskich temperatur mogą stać się kruche i łamliwe. Aby odświeżyć ich kolor przed zbliżającym się sezonem, należy zastosować specjalistyczne preparaty do koserwacji tworzyw sztucznych.

Kwiaty, którymi udekorujemy balkon, ogród lub taras kupimy w większych marketach.

Pamiętajmy też, by zadbać o porządek na swoim tarasie lub balkonie. Przecierajmy meble ogrodowe wilgotną szmatką co kilka dni, wyrzucajmy zwiędłe kwiaty i sadźmy nowe. Zamiatajmy podłogę, umyjmy od czasu do czasu odkurzaczem na parę.

Jesteście już gotowi na pierwsze wiosenne chwile na swoim tarasie i balkonie? Ogłaszam wszem i wobec, że w ten weekend zaczynamy. Wyruszamy do sklepów, wyciągamy meble z piwnic lub garaży. Rozkoszujmy się pierwszymi chwilami na powietrzu z rodziną.

Pamiętajcie – nieważne czy masz działkę, taras czy niewielki balkon – wszędzie możecie stworzyć własne zielone i przytulne miejsce, gdzie będziecie spędzać niezapomniane chwile z najbliższymi.

5 odpowiedzi na “Relaks w ogrodzie i na balkonie – zaczynamy sezon”

 1. Martyna pisze:

  Ja również polecam deski tarasowe, co prawda mam założone niespełna 3 miesiące ale jestem zadowolona. Robiłam generalny remont tarasu i chciałam odbiec od standardowych rozwiązań. Znalazłam fajny wybór takich desek w Leroy Merlin ale w końcu zdecydowałam się na drewniane. Jeszcze nowe mebelki i mogę przesiadywać na powietrzu 🙂

 2. Joanna Więcek pisze:

  Polecam deski tarasowe

 3. Joanna Więcek pisze:

  Polecam deski tarasowe

 4. Poddek pisze:

  Jak macie drewniane balkony, werandy trzeba je zabezpieczać żeby nie robić remontów rok w rok, drewniane balkony wymagają na prawdę dbałości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mam na imię Kinga.

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie znaczy coś innego. Ważne jest, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.