Dziwne, ale skuteczne zastosowania Coca Coli

Autor

Kinga Petrus

Receptura Coca Coli została opracowana w 1886 roku przez J.S. Pembertona, farmaceutę z Atlanty. Był to jego drugi napój na bazie liści koki i orzechów koli (pierwszy nosił nazwę Pemberton’s French Wine Coca). Początkowo sprzedaż Coca Coli nie była rentowna. [źródło] Pierwsza cena Coca Coli­ wynosiła pięć centów za szklankę, a dziennie sprzedawano 9 takich szklanek. [źródło]

 

 

Skład Coca Coli podany jest na opakowaniach, ale bez podawania szczegółowych proporcji:

 • cukier – Coca Cola zawiera 27g w 250mL i wg etykiety to aż 29% wskazanego spożycia dla osoby spalającej 2000kcal/dobę. Oznacza to, że wystarczy wypić trzy szklanki “cudownego napoju”, aby zaspokoić prawie 87% dziennego zapotrzebowania na cukier, przy czym nie każdy jeżdżąc samochodem i siedząc za biurkiem jest w stanie zużyć te 2000kcal/dobę.
 • dwutlenek węgla – dostarczany do ustroju może doprowadzić do kwasicy metabolicznej. Zakwaszenie prowadzi do wzrostu jonów potasu, te z kolei w nadmiarze są niebezpieczne dla układu bodźco-przewodzącego serca, co tutaj w połączeniu z kofeiną intensyfikuje ten proces.
 • karmel E150d tzw. karmel amoniakalno-siarczanowy jest brązowym barwnikiem syntetycznym stosowanym w żywności. W wyższych dawkach powoduje zaburzenia trawienia, nadpobudliwość, skurczę mięśni i – drodzy Panowie – zanik testosteronu. Co ciekawe karmel E150d jest toksyczny dla szczurów.
 • kwas ortofosforowy – stosowany jest głównie do produkcji nawozów sztucznych, do produkcji fosforanowych(V) powłok ochronnych na metalach, do wytwarzania wielu środków farmaceutycznych, oczyszczania soków w cukrownictwie, odkamieniania armatury w ciepłownictwie, jako płyn do lutowania, w stomatologii, do wyrobu kitów porcelanowych, w lecznictwie i laboratoriach analitycznych. Jest także składnikiem fosfolu – odrdzewiacza do stali. Kwas ten wypłukuje wapń zawartą w szkliwie zębów, a także sole magnezu i cynku co zaburza procesy zachodzące w organizmie i prowadzi do znacznych niedoborów.
 • kofeina – pobudza ośrodkowy układ nerwowy usuwając zmęczenie, polepsza nastrój i koncentrację, ale ma negatywny wpływ na pamięć długotrwałą. Uzależnia fizycznie, niejednokrotnie również psychicznie zwiększając uczucie niepokoju i lęku. Lepszy nastrój po wypiciu kawy zdecydowanie obniża się kiedy kofeina przestaje działać. W przypadku Coca Coli – połączenie z kwasem i cukrem – zwielokrotniony zostaje destrukcyjny wpływ na organizm. [źródło]

 

Poniżej znajdziecie listę zastosowań Coca Coli przy pracach domowych, dolegliwościach itp. Osobiście Coca Coli nie piję, nie piję żadnych napojów gazowanych ze względu na wcześniejsze choroby jelit. Używam jej jednak od czasu do czasu w domu, do pozbycia się kamienia z toalety 🙂 Zobaczcie do czego jeszcze można użyć Coca Coli. Jeśli przyjdą Wam do głowy inne zastosowania to piszcie w komentarzu pod postem.

 

 

MYCIE OKIEN

Jednym ze składników Coca Coli jest kwasek cytrynowy, który stosujemy przy myciu okien. Wystarczy namoczyć szmatkę w napoju i przetrzeć okna, następnie myjemy okna wodą, by upewnić się, że na oknie nie ma pozostałości po słodkich napoju.

 

PRZYPALONE NACZYNIA

Jednym ze sposobów na czyszczenie np. spalonej patelni jest wlanie do niej Coca Coli i pozostawienie na 30 minut. Kwas zawarty w napoju pozbędzie się przypalonego tłuszczu.

 

MYCIE TOALETY

Jeśli zostanie Wam trochę Coca Coli po imprezie, która jest już rozgazowana i nie nadaje się do picia, to wlejcie ją do toalety. Po paru godzinach należy toaletę umyć, dzięki Coca Coli pozbędziecie się kamienia.

 

MYCIE STARYCH MONET

Jeśli kolekcjonujecie stare monety i chcielibyście, by znowu były czyste i lśniące należy wrzucić je na parę minut do napoju, a następnie umyć czystą wodą i wypolerować szmatka.

 

USUWANIE RDZY

Aby usunąć rdzę z żelaza należy zanurzyć go w Coca Coli na kilka godzin, a następnie wyszorować.

 

USUWANIE KAMIENIA W ŁAZIENCE

Zawarty w napoju kwasek pozwoli nam usunąć kamień, który osadził się w łazience. Coca cola może być używana do plastiku i granitu.

 

USUWANIE ZAPACHU BENZYNY

Jeśli wyleje się na Wasze ubranie benzyna, należy puszkę Coca Coli dodać do prania z proszkiem lub płynem do prania. Coca cola usunie brzydki zapach.

 

SWĘDZĄCA SKÓRA PO UGRYZIENIU KOMARA

Jeśli ugryzł nas komar i skóra w tym miejscu bardzo swędzi należy posmarować miejsce napojem. Coca cola niszczy ślinę insektów, która wywołuje reakcję alergiczną na skórze.

 

USUWANIE ZASCHNIĘTEJ GUMY DO ŻUCIA

Gdy guma do życia przyklei się do Waszego ubrania, butów, włosów lub dywanu to łatwo będzie można ją usunąć przy pomocy Coca Coli. Należy dane miejsce polać napojem, zostawić na kilka minut a następnie zeskrobać tępym nożem.

 

POZBYCIE SIĘ NUDNOŚCI

Coca cola, równie dobrze jak piwo imbirowe, zmniejsza nudności. Należy ja pić małymi łykami, a złe samopoczucie z czasem minie.

 

ŁAGODZI DOLEGLIWOŚĆI ŻOŁĄDKOWE

Coca cola jest bardzo popularnym “lekarstwem”, które użyjemy w domu na dolegliwości żołądkowe, jeśli nie mamy żadnego innego lekarstwa pod ręką. Działa jako napój nawadniający, zastępuje utracone płyny i elektrolity w organizmie.

 

LEKARSTWO NA NIESTRAWNOŚĆ

Coca Cola może być użyta jako naturalny środek na niestrawność. Gazy zawarte w napoju mogą częściowo zneutralizować kwasy żołądkowe, zwalniając go z niestrawności.

 

POLERUJE CHROM

Do czyszczenia powierzchni z chromu potrzebujemy folię aluminiową i puszkę coli. Przez rozpuszczenie rdzy i plam, napój sprawi, że przedmioty chromowane znowu będą błyszczały jak nowe. Można tej metody użyć np. przy czyszczeniu samochodu.

 

OGRÓD

Są rośliny, które wymagają kwaśnej gleby np. hortensje, agrest, maliny, azalie i np. rozmaryn. W celu zmniejszenia ph gleby można podlać ziemię coca colą.

 

GOTOWANIE

Dwutlenek węgla zawarty w napoju gazowanym pomaga sprawić, że mięso staje się bardziej kruche. Dodanie Coca Coli do marynaty pomaga w redukcji czasu potrzebnego do gotowania mięsa.

 

 MYCIE PODJAZDU Z BENZYNY

Jeśli Twój podjazd na przestrzeni lat, ubrudził się od wyciekającej benzyny, to przy pomocy Coca Coli jesteście w stanie szybko go wyczyścić. Wystarczy wylać butelkę napoju na plamy, poczekać kilka godzin, a następnie umyć myjką ciśnieniową.

 

dziwne ale skuteczne zastosowania coca coli w domu

 

Znacie inne zastosowania Coca Coli? Jeśli tak to podzielcie się nimi ze mną 🙂

*to nie jest post sponsorowany przez producenta napoju

Udostępnij wpis

Czytaj dalej

Przeczytaj inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

0 Responses

 1. Grupa PSC pisze:

  To nie kwasek cytrynowy rozpuszcza kamień wodny i rdzę tylko kwas otofosforowy, który stosowany jest w profesjonalnych środkach czystości np. do mycia sanitariatów, czy do doczyszczania pobudowlanego.

  1. No właśnie o nim poczytałam i macie rację 🙂 Ale w Internecie dziewczyny piszą, że wsypują kwasek cytrynowy do toalety i również działa, to jak z tym kwaskiem jest? 🙂

   1. Grupa PSC pisze:

    Kwas cytrynowy jest stosowany głównie w środkach do bieżącego mycia. Kwas otofosforowy w środkach do gruntownego czyszczenia. Są rówież środki czystości zawierające kwas glikolowy np. Saniter. Ten środek chwalą sobie osoby, które miały problem z myciem kabiny prysznicowej.

 2. Kinga pisze:

  No właśnie o nim poczytałam i macie rację 🙂 Ale w Internecie dziewczyny piszą, że wsypują kwasek cytrynowy do toalety i również działa, to jak z tym kwaskiem jest? 🙂

  1. Grupa PSC pisze:

   Kwas cytrynowy jest stosowany głównie w środkach do bieżącego mycia. Kwas otofosforowy w środkach do gruntownego czyszczenia. Są rówież środki czystości zawierające kwas glikolowy np. Saniter. Ten środek chwalą sobie osoby, które miały problem z myciem kabiny prysznicowej.

 3. fanpage pisze:

  Czyszcząc chromowane wypolerowane felgi aluminiowe colą i folią aluminiową nie narobimy rys na powierzchni?? chyba był się bał, nim mnie ktoś nie upewni 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kinga Petrus

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie może znaczyć coś innego. Dla mnie ważne jest to, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Popularne kategorie
DIY
Warto przeczytać
Porozmawiajmy
Jak mogę Ci pomóc?
Witaj,

jak mogę Ci pomóc?

Masz problem z TM6? - najpierw skontaktuj się ze swoim przedstawicielem