O kuchnię dbamy każdego dnia. Nie wyobrażam sobie, by gotować w brudnej kuchni i nie posprzątać jej po gotowaniu. Myjąc kuchnie przed świętami, należy zwrócić uwagę na kilka miejsc:
1. Kratki w okapie
Zbiera się na nich bardzo dużo kurzu, brudu, tłuszczu z gotowania. Myjemy je częściej niż raz na rok, ale zobaczcie przed świętami, czy są u Was czyste. W końcu Święta to czas, gdy gotuje się naprawdę dużo.
Moja babcia na górze szafek kładła gazetę i tak też robi wiele moich znajomych – dzięki temu kurz zbiera się na gazecie, a nie bezpośrednio na szafce. Ja zawsze zapominam to robić, ale i bez gazety daję radę z domyciem górnej części szafki. Staram się to robić raz na miesiąc/dwa – jak tylko sobie o tym miejscu przypomnę.
3. Porządek w szafkach
Dbamy o niego cały czas. Co pewien okres czasu sprawdzamy, czy pewne produkty nie straciły ważności, przecieramy kurz z szafek. Sprawdzamy, czy wszystkie przedmioty mają swoje miejsce.
4. Miejsce za koszem na śmieci
Odkąd zrobiłam w domu wysuwane kosze na śmieci, muszę pamiętać o czyszczeniu miejsca tuż za nimi. Wrzucając śmieci do kosza, czasem nie zdając sobie z tego sprawy, brudzimy boki szafek oraz kosze obok. Zwróćmy uwagę na to, czy te miejsca w naszym domu są czyste. Śmieci to ogromna ilość bakterii!
5. Piekarnik
Oczywiście, że myjemy piekarnik po każdym przygotowaniu potraw, ale czy naprawdę tak jest? Raz na miesiąc sprawdźmy stan naszego piekarnika, domyjmy porządnie blaszki i boki piekarnika, który brudny jest od pryskającego tłuszczu. O myciu piekarnika pisałam TUTAJ i TUTAJ
Post o środkach do mycia kuchni już był znajdziecie go pod tym LINKIEM
Miałam pisać o myciu pralki i zmywarki i te posty się pojawią już niedługo – obiecuję.
Osobny post będzie też o myciu lodówki.
Ja porządki w kuchni już zrobiłam. Zachęcam Was również do tego, by przejrzeć te trudno dostępne miejsca, które też się brudzą, a o nich zapominamy.
4 Responses
Super post! Bardzo motywuje do zagladniecia w dawno nie "odwiedzane" zakamarki kuchni.Sama rozkladam gazete na lodowce i kredensie (kredens stary i drewniany, dlatego nie chce go czyscic zbyt mocno). Jeszcze warto wspomniec o mikrofalowce. Wiele osob zapomina o niej.
Trzeba również pamiętać o kloszach lamp. Wielu nie pomięta o tym szczególe a w kuchni często poza tłustymi oparami klosze mają plamki po muszkach to wygląda okropnie, poza tym odbiera światło za które płacimy. Nie ma nic piękniejszego jak piękna czysta lampa.Anna
Jakoś mi się nie widzi mycie piekarnika po każdym użytkowaniu. Może jak ktoś piecze mięsa itd to co innego, ale po cieście to jakoś mi się nie widzi.Jako, że mi żadne mięsne tłuszcze nie kapią zwykle wystarczy wytarcie mokrą mikrofibrą, a raz na jakiś czas płynem frosch sodowym.
Aleno wiadomo, że myjemy go wtedy jak jest brudny. Skoro po pieczeniu ciasta nie jest, to nie ma potrzeby 🙂