LOGOPEDA RADZI: BLW – jak to wpływa na mowę dziecka

Autor

Kinga Petrus

Dużo czytałam na temat metod wprowadzania pokarmów stałych do diety malucha. Brałam pod uwagę metodę BLW, jednak ostatecznie wybrałam ją bardzo późno – uważałam, że Ania nie jest na to gotowa. Teraz bardzo chętnie je rękami i póki co nie ma rzeczy, której by nie lubiła. Na czym polega metoda? Jaki wpływ ma na mowę dziecka? Na te wszystkie pytania odpowie Wam Anna Zając – Logopeda. To już drugi materiał Ani na moim blogu, pierwszy możecie przeczytać – TUTAJ. Pamiętajcie, że wpisy z logopedą będą pojawiały się tylko raz w miesiącu 🙂 – w niedzielę. A teraz oddaję głos Ani:

Jedzenie jest ściśle powiązane z mową dziecka. Maluszek, który do trzeciego roku będzie jadł wyłącznie papki, prawdopodobnie nie nauczy się prawidłowo żuć. Dziecko, które ma odruch wymiotny przy próbie podania jedzenia o różnych fakturach, wcale nie jest niejadkiem. Być może jest nadwrażliwe. W jedzeniu nie tylko jest ważne co jemy, ale także to, w jaki sposób jemy.

BLW  CO TO TAKIEGO

To bardzo popularna w ostatnim czasie, ale bynajmniej nie nowa, metoda rozszerzania diety dziecka. W prawidłowym rozwoju funkcji pokarmowych, a co za tym idzie także mowy, pomaga stosowanie metody BLW (z ang. baby-lead weaning). Jest to metoda podawania dziecku pokarmów stałych i stopniowym odstawianiu dziecka od mleka matki lub mleka modyfikowanego (należy jednak pamiętać, że według wytycznych WHO dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią do 6 m.ż.). Dziecko dostaje jedzenie w takiej formie, by łatwo mu było je chwycić w ręce.

 

blw jak to wpływa na mowę dziecka

 

DLACZEGO BLW WSPOMAGA ROZWÓJ

Kiedy podajemy dziecku ugotowaną marchewkę, musi się ono bardzo natrudzić, by ją zmiękczyć, rozdrobnić i połknąć. Używa do tego najpierw rączek, czyli paluszkami poznaje dokładnie konsystencje, oswaja jedzenie, wącha, smakuje. Następnie wkłada do buźki. Bardzo aktywnie porusza żuchwą, pracują policzki, usta, stara się rozdrobnić jedzenie dziąsłami. To doskonałe ćwiczenia narządów artykulacyjnych.

Ponadto przy stosowaniu metody BLW dziecko samo decyduje, ile je i co chce jeść (jeśli podamy dziecku brokuły i marchewki na tacy, ono wybierze ten smakołyk, na jaki ma ochotę). Doskonale przy tym ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, motorykę małą. Nie lada precyzji wymaga utrzymanie w rączce czegoś śliskiego i miękkiego. Dziecko w ten sposób cały czas się uczy. Poznaje pokarmy wieloma  zmysłami: dotykiem, wzrokiem, smakiem, węchem.   Zaspokaja także ciekawość dotyczącą jedzenia.

JAK ROZPOZNAĆ CZY DZIECKO JEST GOTOWE NA BLW

  • Wiek dziecka. Do 6 miesiąca życia dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią, chyba że lekarz zadecyduje inaczej. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym o możliwość rozszerzania diety należy zapytać pediatrę.
  • Dziecko powinno interesować się jedzeniem.
  • Dziecko chwyta przedmioty, potrafi je celnie włożyć do ust.
  • Dziecko potrafi stabilnie siedzieć na kolanach i w krzesełku.

By wprowadzić tę metodę, dziecko nie musi mieć zębów. 

JAKIE SĄ KORZYŚCI ZE STOSOWANIA METODY BLW

  • Dziecko jest zachęcone do poznawania nowych pokarmów, bierze je do rączek, niekoniecznie musi zjeść.
  • Dziecko czerpie przyjemność z jedzenia.
  • Zdobywa pewność siebie.
  • Dziecko jest przy stole z resztą rodziny.
  • Dziecko od samego początku karmi się samo.
  • To dziecko decyduje, co chce jeść.
  • BLW uczy pozytywnego nastawienia do jedzenia. Dziecko nie jest zmuszane do tego, by jadło, zatem posiłki dobrze mu się będą kojarzyły.
  • Dziecko dzięki BLW jest mniej wybredne w przyszłości, ma również mniejszą ochotę na niezdrowe przekąski.
  • Uczy się efektywnie żuć, co ma wpływ na rozwój mowy i trawienie.

MINUSY METODY:

  • Bałagan

WSKAZÓWKI NA POCZĄTEK

  • Należy podawać dziecku jedzenie w bezpiecznej formie. Nie może zawierać pestek, mięsko powinno mieć większe kawałki, by dziecko mogło je chwycić, bez chrząstek.
  • Wieprzowinę, jagnięcinę czy wołowinę lepiej kroić w poprzek niż wzdłuż włókien.
  • Nie można dziecku podawać drobnych, twardszych kawałków, które mogłyby utknąć w tchawicy.
  • Warzywa powinny być gotowane do miękkości, ponieważ dziecko niemowlę nie potrafi jeszcze dobrze gryźć. Można je również upiec w piekarniku.Powinny być pokrojone w słupki, a nie w okrągłe plasterki.
  • Owoce okrągłe takie jak winogrona należy pokroić w połówki.
  • Jabłka czy gruszki można podawać w całości. By dziecku łatwiej było chwycić, można zostawić część skórki.
  • Z makaronów najlepiej na początek podawać świderki lub muszelki. Początkowo na sucho, później można podać dziecku część suchych i część z sosem.

Nie jest niczym złym, jeśli dziecko na początku bawi się jedzeniem. Dzięki temu je poznaje i oswaja się z nim cały czas się przy tym uczy. Rodzice mogą obawiać się zadławienia. Zwolennicy tej metody podkreślają: jeśli dziecko dobrze radzi sobie z jedzeniem i siedzi prosto, nie zwiększa się ryzyko zadławienia w porównaniu do karmienia łyżką, a nawet jest mniejsze.

Pamiętaj! Nie oczekuj, że na początku przygody z BLW dziecko będzie najedzone. Nadal karm je na żądanie piersią.

Opracowanie na podstawie książki: Rapley G., Murkett T., Bobas lubi wybór, Warszawa 2011


Jeśli macie pytania do Ani związane z jej zawodem logopedy to pytajcie śmiało. Piszcie, bo dzięki temu Ania będzie wiedziała jakie tematy poruszać i co Was interesuje. Na Wasze pytania odpowie Tutaj pod wpisem lub na moim fanpage’u na FacebookuMożecie również napisać maila do Ani – wszystkie dane kontaktowe znajdziecie – TUTAJ.

karmienie a rozwój mowy

http://logopedaradom.blogspot.com/

A Wy wprowadziliście metodę BLW u swojego dziecka?

Udostępnij wpis

Czytaj dalej

Przeczytaj inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

0 Responses

  1. Gosia pisze:

    Polecam wszystkim rodzicom którzy sie zastanawiają nad tą metodą. My też wprowadzaliśmy ja jak rozszerzaliśmy dietę synka, w wieku 1,5 roku samodzielnie zajadał sie zupką z miski.

  2. naszebabelkowo.blogspot.com pisze:

    My ostatecznie nie stosowaliśmy tej metody, choć mieliśmy do niej kilka podejść. Młody generalnie nie je zbyt dużo i zbyt chętnie – a w przypadku BLW po prostu bawił się jedzeniem, zamiast faktycznie konsumować. Ale wiem, że wielu rodzicom i dzieciom bardzo taki sposób odpowiada.

    1. Na początku to tak wygląda, dlatego dodatkowo można samemu podawać jedzenie dziecku. Moja Ania teraz dopiero chętnie sama je rękami. Wcześniej też nie miała ochoty 🙂

  3. Lena pisze:

    Nie odnosiłam BLW do mowy a faktycznie ma to znaczenie. Moje pociechy niemowlętami już nie są, ale znam dzieci, którym zostawiano wybór i choć na początku jadły ładnie w efekcie, gdy nie ma na stole 2 obiadów – marudzą…

    1. Chyba brakuje końca wypowiedzi 🙂

  4. Marta Gie pisze:

    Ten minus w ogóle do mnie nie przemawia. :)) Bałagan przy dzieciach to rzecz naturalna.

    1. Do mnie też, ale niektórych może powstrzymywać 😀

  5. Elwira Zbadyńska pisze:

    Moja Hanka w Walentynki kończy 7 miesięcy, więc z tematem trafiłaś w 10! Dziękuję 😉

    1. 🙂 bardzo się cieszę i wszystkiego dobrego dla Hanusi 🙂 fajna data na narodziny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kinga Petrus

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie może znaczyć coś innego. Dla mnie ważne jest to, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Popularne kategorie
DIY