Jak wyczyścić białe trampki

Autor

Kinga Petrus

Bardzo lubię białe trampki, pasują do wszystkiego i świetnie wyglądają. Mają jeden wielki minus – brudzą się i ten brud bardzo na nich widać.

Mam swoje wymarzone białe trampki i ostatnio bardzo je zaniedbałam. Poszłam z Anią na spacer, a wcześniej padał deszcz. Wróciłam z mokrymi butami i zostawiła je tak na całą noc. Rano moje buty wyglądały dokładnie tak:

 

 

Jak wyczyścić białe trampki

 

To nie były drobne zabrudzenia, a wielkie żółte plamy i powiem Ci, że nie byłam do końca przekonana, czy uda mi się odzyskać ich dawny kolor.

 

JAK WYCZYŚCIĆ BARDZO ZABRUDZONE, BIAŁE TRAMPKI

 

Moje trampki miały zabrudzenia w postaci żółtych, a nawet zielonych plam (od trawy).  Musiałam użyć mocniejszych środków, aby przywrócić im dawny wygląd.

 

MAGICZNA GĄBKA

O zastosowaniu magicznej gąbki pisałam już na blogu, dlatego zachęcam każdego, by chociaż raz jej użył. To sprzątanie bez chemii – woda, magiczna gąbka i brud znika.

Magiczna gąbka sprawdza się m.in. przy czyszczeniu trampek, ale nie tylko białych. Idealnie czyści białą gumę obuwia.

 

Jak wyczyścić białe trampki

 

Poniżej zobacz różnicę pomiędzy brudną, a czystą gumą moich białych tenisówek.

 

Jak wyczyścić białe trampki

 

Magiczną gąbką zaczęłam również czyścić zabrudzenia na materiale moich trampek. Na zdjęciu powyżej widać, że materiał na dolnym trampku, został doczyszczony przez magiczną gąbkę. Jednak usunęłam nią tylko drobne zabrudzenia. Z plamami na języku niestety sobie nie poradziła.

 

PROSZEK DO BIAŁEGO PRANIA

 

Jak powszechnie wiadomo, proszki do białego doskonale radzą sobie z zabrudzeniami i dlatego postanowiłam wziąć gąbkę, trochę proszku i doczyścić moje trampki.

 

Jak wyczyścić białe trampki

 

Tak jak w przypadku magicznej gąbki, proszek poradził sobie z niewielkimi zabrudzeniami, ale ciągle zostawały zabrudzenia na języku moich trampek.

 

WYBIELACZ

 

W ostateczności musiałam sięgnąć do chemicznych środków, których bardzo nie lubię. Przychodzą jednak takie momenty, w których przydają się jako ostatnia deska ratunku.

 

Jak wyczyścić białe trampki

 

Kiedyś testowałam środki Cilit Bang i został mi jeden z nich, który zawiera wybielacz. Popsikałam swoje buty i zostawiłam je na słońcu na kilkanaście minut. Następnie szorowałam je jeszcze magiczną gąbką i cały brud zniknął.

 

Jak wyczyścić białe trampki

 

Wiele osób mi pisze, że suszy trampki na słońcu. Otóż nie powinnaś tego robić, bo mogą powstać żółte plamy i zacieki.

 

Najlepiej suszyć trampki w cieniu, wypełnione gazetą, którą wymieniamy, gdy tylko stanie się mokra. Ja swoje suszyłam na dworze, bo było ciepło, ale w zacienionym miejscu i dzięki temu zacieków nie ma.

 

JAK WYCZYŚCIĆ BIAŁE TRAMPKI, INNE METODY

 

Staram się nie prać butów w pralce, bo niestety ale wysoka temperatura i duża ilość wody niszczą je. Może też zepsuć się sama pralka od uderzeń. Jest jednak kilka sposobów, które sprawią, że nie zepsujemy pralki.

  • buty muszą być wyczyszczone z błota i piasku, zanim włożysz je do pralki
  • pierz buty np. z ręcznikami, szmatkami, by nie zniszczyć bębna
  • nie pierz ich w 40 stopniach, spokojnie wystarczy najniższa temperatura
  • odwiruj buty na niskich obrotach

 

Wiele osób pierze swoje trampki w pralce i są zadowolone z efektu. Dla mnie to ostateczność i wolę najpierw wyprać je ręcznie.

 

PASTA DO ZĘBÓW

 

Bardzo dobry sposób na to, by wyczyścić białą, ale zabrudzoną, gumę naszych butów. Jeśli nie masz pod ręką magicznej gąbki, to weź starą szczotkę do zębów i pastą wyczyść gumę.

 

Jak wyczyścić białe trampki

 

 

SODA OCZYSZCZONA I WODA LUB OCET

 

Z sody oczyszczonej i wody albo octu, należy zrobić papkę, którą wcieramy w nasze plamy na butach. Jest domowy środek do czyszczenia bez żadnej chemii. Buty , po pierwszym czyszczeniu, należy oczyścić z brudu. Następnie drugi raz nakładamy papkę i zostawiamy do wyschnięcia.

 

PŁYN DO MYCIA NACZYŃ

 

Umyjemy nim okna, ale też nasze trampki. Skoro radzi sobie z tłuszczem na naczyniach, to z pewnością poradzi sobie z brudem na butach.  Możemy do płynu do naczyń można dodać odrobinę proszku do prania.

 

ZMYWACZ DO PAZNKOKCI

 

Tę radę podsunęły mi moje czytelniczki i członkinie Grupy na Facebooku. Wystarczy wacik, odrobina zmywacza do paznokci i przecieramy brudną gumę trampek.

 

Moje trampki, po wykorzystaniu kilku powyższych metod, znowu są białe. ALe najważniejsze w tym wszystkim jest to, by czyścić je regularnie i nie dopuszczać do takiej sytuacji, która się mnie przydarzyła.

 

Jak wyczyścić białe trampki

 

A Ty jakie masz metody czyszczenia białych trampek? 

Udostępnij wpis

Czytaj dalej

Przeczytaj inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

0 Responses

  1. Daria pisze:

    Super. Czegoś takiego szukałam dzisiaj. Dobry poradnik, na pomysł z proszkiem bym nie wpadła. Zazwyczaj ryzykuje i wrzucam trampki do pralki ale to chyba niewłaściwe.. heh Pozdrawiam

  2. Kasia pisze:

    Ocet niweluje działanie sody. Robi w niej mega pianę, zachodzi reakcja i już. Nic więcej się nie stanie. Wybieramy zawsze albo ocet albo sodę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kinga Petrus

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie może znaczyć coś innego. Dla mnie ważne jest to, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Popularne kategorie
DIY
Warto przeczytać
Porozmawiajmy
Jak mogę Ci pomóc?
Witaj,

jak mogę Ci pomóc?

Masz problem z TM6? - najpierw skontaktuj się ze swoim przedstawicielem