Jak dbać o buty – szczególnie w zimie

Autor

Kinga Petrus

Zima zbliża się do nas powoli, ale w końcu nadejdzie. Wiadomo, że śnieg i znajdująca się na drogach sól, stanowi niebezpieczeństwo dla naszego obuwia.  Już teraz pomyślmy o wyjęciu butów zimowych i zadbaniu o nie.
O buty dbamy cały rok, jednak w okresie jesienno- zimowym zwracajmy szczególną uwagę na porządną impregnację obuwia.
Buty skórzane
Zwilżoną szmatką lub delikatną szczotką należy pozbyć się zabrudzeń z wierzchu butów jak i z podeszwy. Jeśli na butach mamy zacieki np. z soli wlejmy do wody odrobinę detergentu. Poczekajmy aż skóra wyschnie, a następnie użyjmy pasty do butów.
W książce “Dom bez detergentów” znalazłam przepis na pastę własnej roboty do czarnych butów skórzanych:
Utrzyj 100g sadzy z 5g oleju lnianego i 50g gliceryny (do kupienia w aptece). Dodaj 10g octu i dobrze wymieszaj. Przełóż do słoiczka, szczelnie zamknij. Pastuj nią jedynie czarne buty ze skóry.
Kupujcie zawsze pastę do pucowania/polerowania/froterowania butów, a nie nabłyszczającą. Zwróćcie uwagę na skład i nazwę gdyż ta druga nie impregnuje butów. Polerowanie butów powinno nam zająć około 10 minut na każdy but by osiągnąć pożądany efekt. Użyjmy do tego bawełnianej szmatki (ja np. pocięłam starą koszulkę bawełnianą) lub szczotki z miękkiego włosia.
Jeśli skończy się Wam pasta do butów, to w nagłym przypadku, możesz zastąpić ją woskiem do podłóg lub pastą do polerowania mebli. Używaj jej tylko na skórzanych butów (źródło Anthea).
Skórzane buty można wyczyścić wewnętrzną skórką od banana. Po wyschnięciu nie trzeba ich nawet polerować.  (źródło Antha, Rozenek).
Buty z gładkiej skóry nabiorą wyjątkowo pięknego połysku, jeśli po wypastowaniu wypolerujemy je nylonową pończochą (pamiętacie?- Małgorzata Rozenek również poleruje nimi okna).
 
Również ważna rada – nie chodźmy w tej samej parze butów dwa dni z rzędu. Po jednym dniu należy je odstawić, aby skóra mogła się przewietrzyć.
 
Buty lakierowane, skóra lakierowana
Pierwsza ważna zasada – butów lakierowanych nie pastujemy, gdyż utracą swój połysk. Możemy je myć mlekiem, wazeliną lub specjalnym środkiem do skóry lakierowanej.
Jeśli lakierki stracą połysk możemy spróbować go odzyskać. Należy natrzeć je przepołowioną cebulą, a następnie wypolerujmy bawełnianą ściereczką.  Może pomóc również posmarowanie ich odrobiną oliwki dla niemowląt lub oleju roślinnego, następnie wypolerujmy ręcznikiem papierowym.
Podobno lakierki źle noszą chłód i mogą popękać. Jeśli zamierzamy wyjść na dwór, gdzie panuje duży chłód, załóżmy buty jeszcze w domu i trochę pochodźmy, by zdążyły się rozgrzać.
 Buty zamszowe
Do ich czyszczenia i impregnacji należy używać specjalnie do tego przeznaczonych środków.
Do czyszczenia zamszu używamy gumowej szczoteczki i wykonujmy to zawsze po każdym ich użyciu.
Drobne zabrudzenia usuniemy czystą gumką do wycierania ołówka.
Jeśli mamy mocno zabrudzone buty, wyszczotkujmy je namydloną szczoteczką do rąk, a po wyschnięciu potrzymajmy je nad naczyniem z wrzątkiem – dzięki temu podniosą się włoski zamszu. Na koniec przecieramy je miękką szczoteczką.
Inne bardzo ważne porady dotyczące butów:
przemoczone buty wypchaj gazetami, postaw z dala od źródła ciepła. Papier wchłonie wilgoć. Buty należy suszyć w sposób naturalny. Np. skóra suszona zbyt szybo przy kaloryferze lub przy kominku, może stwardnieć i popękać.
– do przepoconych butów wsyp 2 łyżki sody lub suchej soli (możesz wsypać najpierw do skarpetki, woreczka a potem dopiero włóż do buta). Po nocy wysyp proszek. Anthea Turner radziła również by użyć herbatę do tego celu. Używamy identycznie jak sodę i sól.
 
 
zdjęcia: butyk.pl i harrods.com
tekst na podstawie książek: “Dom bez detergentów”, “969 porad idealnej pani domu”, “Perfekcyjna Pani Domu”

Udostępnij wpis

Czytaj dalej

Przeczytaj inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

One Response

  1. Artur Polak pisze:

    Ten komentarz został usunięty przez autora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kinga Petrus

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie może znaczyć coś innego. Dla mnie ważne jest to, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Popularne kategorie
DIY
Warto przeczytać
Porozmawiajmy
Jak mogę Ci pomóc?
Witaj,

jak mogę Ci pomóc?

Masz problem z TM6? - najpierw skontaktuj się ze swoim przedstawicielem