Jak dbać i czyścić filtry HEPA?

Autor

Kinga Petrus

Gdy przyjdzie taki moment, że Wasz odkurzacz straci moc ssania lub zacznie się przegrzewać, to czas pomyśleć o sprawdzeniu stanu filtra HEPA. To właśnie stało się ostatnio z moim odkurzaczem. Już myślałam, że się zepsuł i trzeba będzie kupić nowy, ale udało się go “uratować”.
 
Najważniejszym filtrem w odkurzaczu jest filtr HEPA i to właśnie o niego powinniśmy dbać najbardziej.
Przestawię Wam troszkę teorii, bo sama o wielu rzeczach nie wiedziałam.
Ffiltr HEPA (High Efficiency Particulate Air) jest obecnie najlepszym filtrem używanym do filtracji powietrza. podzielono według wskaźnika filtracji cząsteczek o wielkości 0,3 µm, odpowiadającej w przybliżeniu wielkości cząsteczek dymu papierosowego. 

Jeżeli filtr wychwytuje 95% cząsteczek o wielkości 0,3 µm, zostaje sklasyfikowany jako filtr HEPA H11. Jeżeli wychwytuje ponad 99,5% cząsteczek tej wielkości, jest to filtr HEPA H12. Filtr HEPA H13 wychwytuje 99,95% cząsteczek tej wielkości i to on najczęściej występuje w naszych odkurzaczach.[źródło] Jeśli przyjrzymy się bliżej, zauważymy, że filtr złożony jest w harmonijkę. Dzięki temu, wykorzystana jest duża powierzchnia absorbująca, zajmująca przy  tym bardzo mało miejsca.Nie wszystkie filtry HEPA można myć, niektóre po prostu trzeba, po zapełnieniu, wymienić na nowe. Dowiedzcie się, który rodzaj posiadacie. Mój, jak się okazało, mogę myć.

Po wyjęciu z odkurzacza filtr HEPA z jednej wyglądał tak jakby był czysty:

Jak dbać i czyścić filtry HEPA

Z drugiej strony widać było, jak bardzo jest zanieczyszczony:

Umyłam go pod bieżącą wodą. W moim przypadku na dworze.

! Pamiętaj – nie używamy detergentów do mycia filtrów HEPA

Po wstępnym czyszczeniu wyglądał tak jak na zdjęciu poniżej. By lepiej doczyścić plastikowe cześći użyłam wacika do uszu.

 
WAŻNE! Nie używamy mokrego filtra, musimy poczekać aż wyschnie, dopiero wtedy wkładamy go z powrotem do odkurzacza.

Po wymyciu filtra i wymianie napełnionego worka, mój odkurzacz był gotowy do użycia. Znowu zaczął lepiej zasysać brud i przestał się przegrzewać.

PAMIĘTAJMY! Nawet jeśli nasz filtr możemy myć, to przynajmniej raz na rok (jak nie częściej) powinniśmy go wymienić na nowy.

Raz w miesiącu sprawdzajmy w jakim stanie jest nasz filtr. Nasz odkurzacz będzie nam dłużej służył, a filtr spełni dokładniej swoją rolę – ważne jest to m.in. wtedy jeśli mamy w domu alergika.

 

Udostępnij wpis

Czytaj dalej

Przeczytaj inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

20 Responses

  1. Anonymous pisze:

    Mega motywujacy blog !!!! Czekam na częstsze wpisy 😉

    1. Kinga B. pisze:

      Postaram się częściej bo jeden post na tydzień to zdecydowanie mało 🙂

  2. Anonymous pisze:

    chyba lepiej kupic nowy, a nie bawic sie w czyszczenie

    1. Kinga B. pisze:

      Myślę, że jak jest w dobrym stanie to warto go umyć niż wydawać pieniądze na nowy. Gdy zobaczę, że kolejne mycie jest bez sensu to kupię nowy.

  3. apa pisze:

    Taki filterek kosztuje kilkadziesiąt złotych. Ale kto bogatemu zabroni.

  4. Olgierd pisze:

    Też słyszałem o filtrach HEPA bardzo pozytywne opinie, dlatego zdecydowałem się na ich zakup. I nie zawiodłem się. Polecam wszystkim, szczególnie osobom z alergią.

  5. Olgierd pisze:

    Też słyszałem o filtrach HEPA bardzo pozytywne opinie, dlatego zdecydowałem się na ich zakup. I nie zawiodłem się. Polecam wszystkim, szczególnie osobom z alergią.

  6. stoltzman pisze:

    Jeżeli już to radziłbym myć filtr puszczając wodę w przeciwnym kierunku niż przepływa przez niego powietrze podczas odkurzania. W sposób pokazany na ilustracjach część brudu wbiła się mocno w filtr i już raczej z niego nie wyjdzie.

    1. Kinga pisze:

      Dziękuję za poradę 🙂 Pozdrawiam

  7. Chester pisze:

    ja mam hepa w oczyszczaczu powietrza w Viktor, tam jest instrukcja który co ile czyścic. Ale wtedy dopiero widzimy ile tego jets w domu

  8. Kola pisze:

    Dobrze że artykuł mi przypomniał o tym filtrze bo mój philipiak tyle się już napracował że trzeba będzie go sprawdzić. Na rzazie działa normalnie ale nie zaszkodzi tam zajrzeć.

  9. Regularnie należy go myć lub wymieniać, w zależności od tego jaki mamy odkurzacz.

  10. Bartek pisze:

    Filtr HEPA jest u mnie w otworze wylotowym (Zelmer). Wyjmuję go razem z ramką, włączam odkurzacz i jak już dmucha pełną mocą, to gwałtownie przykładam filtr do wylotu odwrotną stroną. Wylatuje chmura pyłu. Potem wytrzepuję stukając o podłogę (brudną stroną w dół). Czynności te powtarzam, aż przestaje pojawiać się chmura. Oczywiście nie robie tego w domu, tylko na zewnątrz.
    Nie wiem ile razy jest sens tak robić zamiast wymiany, ale ja robię to często a odkurzacz zaczyna ciągnąć jak nowy.
    Wody bym nie polecał, bo rozmiękczy papier w filtrze i wklei w niego pył pogarszając przepływ powietrza. Przynajmniej tak myślę, ale nie próbowałem.

  11. Łukasz pisze:

    Nawet nie wiedziałem, że niektóre filtry HEPA można myć 🙂 Po prostu mniej więcej raz w roku wymieniam go na nowy. Koszt niewielki (ok. 15 zł za oryginalny filtr), więc przy zakupie worków, zawsze kupuję dwa filtry, aby były na zapas.

  12. Koko pisze:

    Użyła Pani wacika do uszu? Do akurat źle, bo podczas mycia nie wolno dotykać filtra (ani używać detergentów). Polecam czytanie instrukcji obsługi – nie trzeba wtedy odkrywać czegoś co już ktoś dopracował…

    1. Kinga Petrus pisze:

      Zanim zaczęłam czyścić odkurzacz to przeczytałam instrukcję. Wacika użyłam do wyczyszczenia plastikowych części, a sam filtr wyczyściłam pod bieżącą wodą. Napisałam o tym we wpisie.

  13. Basia pisze:

    no warto o nie dbać, nie którzy w ogóle nie czyszczą, ja mam hepa w odkurzaczu automatycznym roomba

  14. Malwina pisze:

    Też myję poprostu wodą filtry w naszej roombie. mimo że wydaje sie to skompikowane to tak prostego odkurzacza jeszcze nie miałam.

  15. Tosia pisze:

    Świetny post! Bardzo przydatny, i napewno skorzystam z rad podczas czyszczenia mojego irobota roomby

  16. FiltryPlus.pl pisze:

    Są dwa rodzaje filtrów hepa Filtry zmywalne i niezmywalne. Jeżeli widzimy, że filtr Hepa to “gąbka” w żadnym wypadku nie powinniśmy go myć ani odkurzacz. Badania wykazały, że takie działanie może tylko i wyłącznie zniszczyć nasz filtr aniżeli pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kinga Petrus

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie może znaczyć coś innego. Dla mnie ważne jest to, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Popularne kategorie
DIY
Warto przeczytać
Porozmawiajmy
Jak mogę Ci pomóc?
Witaj,

jak mogę Ci pomóc?

Masz problem z TM6? - najpierw skontaktuj się ze swoim przedstawicielem