Jak czyścić srebro – domowe sposoby

Jakiś czas temu, pisałam na temat najtańszej metody czyszczenia srebra, za pomocą pasty do zębów. Wielu z Was skrytykowało tę metodę, za to że niszczy srebro i rysuje. Postanowiłam zatem sprawdzić inne domowe metody, które skutecznie czyszczą naszą biżuterię.

Srebro powinno być przechowywane w ciemnym miejscu, najlepiej w szkatułce, pudełku, owinięte flanelą lub aksamitem. Żeby opóźnić proces utleniania, możemy obok srebrnych wyrobów położyć np. kawałki węgla drzewnego.

Pamiętacie czasy, kiedy były modne płytki aluminiowe, służące do czyszczenia srebra. Umieszczało się je na dnie niemetalowego naczynia, zalewało wrzątkiem i rozpuszczało w nim kilka łyżeczek soli kuchennej. Srebro wymoczone w solance faktycznie było świetnie oczyszczone. To był zwykły chwyt marketingowy. Specjalną płytkę bez problemu możemy zastąpić zwyczajną folią aluminiową, a efekt będzie tak samo dobry. 

Postanowiłam z tej metody skorzystać. Mam w domu dwa srebrne dzwonki, są duże i to na nich przetestuje wyżej wymieniony sposób czyszczenia. Plastikowe pudełko wyłożyłam folią spożywczą, następnie wlałam ok. 1 litr wody i wsypałam 5 łyżek soli. Oprócz dzwonka włożyłam do solanki bardzo ciemny łańcuszek, pierścionek, a na samym końcu kolczyki.


Po 3 godzinach dzwonek był już w miarę czysty, efekt możecie zobaczyć na pierwszym zdjęciu. Włożyłam go jeszcze do solanki na całą noc i jutro zobaczę efekt końcowy. Łańcuszek po 3 godzinach wyglądał wyśmienicie. Wyjęłam go, umyłam pod bieżącą wodą z mydłem. Jest jeszcze kilka miejsc, które nie są czyste, dlatego też włożyłam go jeszcze na jakiś czas do solanki. Zdjęcie nie pokazuje efektu, ale uwierzcie mi na słowo, że łańcuszek jest czysty.


Ta metoda jest najpopularniejsza i bardzo skuteczna. Do tego tania. Będą ją teraz regularnie stosowała do czyszczenia srebrnej biżuterii.

Inne porady, które znalazłam w książce „Dom bez detergentów” Małgorzaty Świgoń:

1. Srebrne przedmioty należy włożyć na 10 minut do gorącej wody, pozostałej po gotowaniu szpinaku, szczawiu, rabarbaru i ziemniaków.

2. Włóż srebrną biżuterię do mieszaniny 1 łyżki octu i czubatej łyżki sody, pozostaw na pół godziny, następnie przetrzyj szmatką, opłucz i wytrzyj do sucha.

3. Przetrzyj zmatowiałe srebro sokiem z cytryny, spłucz gorącą wodą, wytrzyj do sucha irchą.

4. Sporządź papkę z mąki ziemniaczanej i wody, wypoleruj srebro – odzyska blask.

Znacie inne, skuteczne metody czyszczenia srebra?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mam na imię Kinga.

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie znaczy coś innego. Ważne jest, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.Close
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
This error message is only visible to WordPress admins

Error: admin-ajax.php test was not successful. Some features may not be available.

Please visit this page to troubleshoot.