Zbliżają się Święta Wielkanocne i chciałam Wam przedstawić kilka porad związanych z jajkami.
Kupując jajka sprawdź na opakowaniu termin przydatności do spożycia. Jeśli wybieracie jaja tzw. wiejskie (bez stemplowania) zwróć uwagę, by ich skorupki były matowe i jednolicie kolorowe bez ciemnych plam, które mogą świadczyć o ich długim przechowywaniu.
Nie sugerujcie się kolorem skorupki – zależy ona tylko od rasy kury.
Test na świeżość – wrzucaj jajka pojedynczo do naczynia z zimną wodą. Te, które opadną na dno są najświeższe, te które wypłyną na powierzchnię są stare.
Po rozbiciu świeże surowe jajko ma dość gęste biało, które dobrze przylega do żółtka.
Po ugotowaniu świeże jajko poznasz po tym, że trudniej się je obiera, a żółtko umiejscowione jest centralnie.
Żeby jajka podczas gotowania nie pękały, delikatnie zrób w każdym z nich szpilką dziurkę.
Gdy jajko pęknie w czasie gotowania można je wyjąć z wody i potrzymać np. na łyżce nad parą do czasu, aż zetnie się białko. Wtedy ponownie trzeba je włożyć do wody i dogotować
Ugotowane jajka łatwiej obierzesz ze skorupek, jeśli od razu schłodzisz je w zimnej wodzie. Bardzo świeże jajka najlepiej obierać pod strumieniem zimnej wody.
Aby zrobić ładne jajko w koszulce, w rondelku doprowadzamy do wrzenia wodę. Dodajemy 2-3 łyżki octu winnego. Zmniejszamy ogień, tak aby delikatnie bulgotała. Bierzemy w ręce rondelek i kolistym ruchem dłoni wprowadzamy wodę w ruch (zakręcamy). Do garnka ostrożnie wlewamy jajko- dzięki ruchowi wody żółtko ładnie owinie się białkiem. W tym czasie też zwiększamy, ale nie za mocno, ogień i gotujemy jajko przez 2 min. Wyjmujemy je łyżką cedzakową.
Do czego przyda się nam jajko w kuchni?
Klarowanie białkiem – surowe białko jaj można użyć do klarowania czystych zup i wywarów na galarety. Ubitą pianę dodaje się do potrawy i kiedy na powierzchni białka osadzą się drobinki składników zupy czy galarety, zbieramy je łyżką cedzakową.
Usuwanie soli – surowe białko jaja pomoże też usunąć z zupy i nadmiar soli. Trzeba je wlać do wywaru i zebrać z powierzchni gdy się zetnie.
Przechowanie żółtka – wybite do naczynia surowe żółtko zalej warstwą oleju i przechowuj w lodówce. Nie wyschnie i zachowa świeżość przez kilka dni.
Z okazji Świąt Wielkanocnych składam Wam najserdeczniejsze życzenia.
Dziękuję, że jest Was coraz więcej i chętnie czytacie porady na moim blogu.
Dziękuję, że jest Was coraz więcej i chętnie czytacie porady na moim blogu.
3 Responses
W dziale download jest już do ściągnięcia drugi odcinek Perfekcyjnej Pani Domu 🙂
Ja również słyszałam o tym, że gdy przy gotowaniu jajek doda się do wody odrobinę soli to łatwiej się będą obierać, ale szczerze powiem, że nie sprawdzałam tego:)
sól zapobiega wypływaniu białka jeżeli sie jajko w trakcie gotowania nadtłucze, czy pęknie. białko szybciej się zetnie i nie rozleje się po całym garnku. Jeżeli chciała byś łatwiej obierać dodaj łyżeczkę octu.