Naturalne farbowanie jajek

Gdy byłam mała farbowałyśmy z Mamą jajka w łupinach cebuli i korzystałyśmy z chemicznych barwników dostępnych w sklepach. Od kilku lat staram się farbować jajka używając naturalnych barwników jakimi są przyprawy lub warzywa.

naturalne farbowanie jajek kurkuma

Do farbowania używamy najlepiej białych jajek. Co zrobić, gdy na jajkach widnieje pieczątka? Łatwo ją usunąć wacikiem namoczonym w occie. Najlepiej przetrzeć całe jajko, bo ja zrobiłam to tylko w miejscu, gdzie widnieje pieczątka i jajko inaczej się zafarbowało. Można też użyć magicznej gąbki – pieczątki schodzą bez problemu.

W radiu słyszałam, że pieczątkę usuwamy wybielaczem, ale do naturalnych barwników jakoś mi ten wybielacz nie pasuje 🙂 Poza tym nie mam go w domu i nie używam od wielu wielu lat.

Jak uzyskać kolor żółty – farbowanie jajek

Aby zafarbować jajko na kolor żółty potrzebne nam będą:

– litr wody
– 3 łyżki kurkumy (suszonej, mielonej)

Wodę z kurkumą doprowadzamy do wrzenia. Jajka wcześniej gotujemy wcześniej na twardo, a dopiero później wkładamy do roztworu. Nie powiem Wam jak długo trzymamy jajka w roztworze, wszystko zależy od tego jaki kolor chcemy uzyskać. Trwa to mniej więcej 2-3 h.

naturalne farbowanie jajek

Ja użyłam mniej wody, miałam mocniejszy barwnik i jajka szybko się zabarwiły, trochę wyszły ciemniejsze niż chciałam, ale jestem zadowolona.  

naturalne farbowanie jajek

Na każdym zdjęciu kolor wychodzi inaczej, w rzeczywistości jest to bardzo ładny, ciepły kolor żółty.

Jak uzyskać kolor niebieski – farbowanie jajek

Do farbowania jajek na kolor niebieski będzie nam potrzebna czerwona kapustę. Też na początku trudno mi było w to uwierzyć, ale to właśnie dzięki niej uzyskujemy piękny niebieski kolor.

Aby zafarbować jajko na kolor niebieski potrzebne nam będą:

– litr wody
– 300-400 g czerwonej kapusty
– łyżka octu (ale bez niego też jajka będą niebieskie)

Do litra wody wrzucamy pokrojoną kapustę i gotujemy 15 minut. Wywar odlewamy i wkładamy jajko.  Gdy trzymamy krótko uzyskamy kolor jasny, a gdy potrzymamy jajko całą noc wyjdzie nam granat, a nawet ciemny fiolet.

naturalne farbowanie jajek
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak uzyskać kolor zielony – naturalne farbowanie jajek

Aby zafarbować jajko na kolor zielony potrzebne nam będą:

– wywar z kurkumy, który użyliśmy do farbowania jajek na żółto
– delikatnie zafarbowane jajko na niebiesko

Gdy mamy już niebieskie jajko i żółty barwnik z kurkumy bardzo łatwo jest uzyskać zielony kolor. Niebieskie jajko wkładamy do żółtego roztworu i czekamy, aż uzyskamy ładny zielony kolor. Co jakiś czas sprawdzamy jaki kolor aktualnie powstał.

naturalne farbowanie jajek
naturalne farbowanie jajek

Jak uzyskać kolor brązowy – naturalne farbowanie jajek

Aby zafarbować jajko na kolor brązowy potrzebne nam będą:

– łupiny cebuli – im więcej tym lepiej ok. 50 g
– litr wody

Łupiny wkładamy do garnka i zalewamy wodą. Gotujemy ok. 15-20 min. Wkładamy jajka do wywaru i gotujemy na małym ogniu tak długo, aż uzyskamy intensywność barwy na jakiej nam zależy.

naturalne farbowanie jajek lupiny cebuli
naturalne farbowanie jajek


Brązową barwę uzyskałam również wkładając na całą noc jajka do wywaru z buraka.


Uważam, że takie jajka mają swój urok, najważniejsze by czerpać radość z przygotowań do Świąt. By spędzić je w gronie najbliższych i odpocząć.

naturalne farbowanie jajek
naturalne farbowanie jajek

A jak u Was? Jajka już gotowe, pofarbowane, pomalowane?

5 odpowiedzi na “Naturalne farbowanie jajek”

  1. aneta pisze:

    wg mnie piekne

  2. Z kawy wychodzą słabo,kiedyś próbowałam. A co do brązowego koloru to najlepiej cebula. Potrzebujemy dużą ilość lupin 🙂

  3. viosna pisze:

    Ja dziś po raz pierwszy farbowałam za pomocą kawy. I wyszły trochę za jasne, tzn są piękne i dość równomiernie brązowe, ale wolę chyba tradycyjnie ciemnorude z cebuli. Są najładniejsze!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Mam na imię Kinga.

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie znaczy coś innego. Ważne jest, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.