Czyszczenie szklanych drzwi kominka

Autor

Kinga Petrus

Nadszedł sezon grzewczy, a co za tym idzie m.in. palenie w kominku.
Pewnie niektóre z Was mieszkają w domku i posiadają kominki. Dzięki niemu w domu mamy cudowny klimat późną porą, ogrzewa nam przestrzeń, ale niestety się brudzi. Brudzi się najbardziej szklana szyba w drzwiach kominka.
Najlepiej palić w kominku drewnem z drzew liściastych. Ja takie zakupiłam w tym roku, ale pozostało mi również gorszej jakości drewno, które podczas palenia bardzo brudzi mi drzwi kominka.
Po ostatnim dniu palenia szyba wygląda następująco:
Postanowiłam przetestować kilka produktów, które posiadam w domu (to nie jest reklama). O niektórych produktach pisałam już wcześniej. Należy do nich środek o czyszczenia piekarnika W5. Kilka z Was pisało, że jest on świetny do wszystkiego, dlatego też postanowiłam go przetestować na kominku.
Po rozpyleniu go na szybie odczekałam od 3-4 minut.
Brud zszedł na środku szyby. Taki sam efekty dało mi użycie parę dni temu białego Cifa.
Widoczny brud na zdjęciu powyżej okazał się trudny do usunięcia. Ponowne użycie W5 nie przyniosło oczekiwanych przeze mnie efektów. Nie mając w domu białego Cifa, który ostatnio sprawdzał się doskonale, użyłam zielonego:
Już podczas nakładania go na szybę, zeszło dużo brudu  z szyby:
Efekt znowu nie był najlepszy, musiałabym nakładać kolejną warstwę, a nie chciałam poświęcać na mycie kominka dużej ilości czasu. Porównując ze zdjęciem powyżej jest trochę lepiej, ale tylko trochę.
Szukam czegoś co pozwoli mi szybko go wyczyścić. Przypomniałam sobie, że mam jeszcze w domu resztkę specjalnego środka do czyszczenia szyb kominkowych. Kosztował z tego co pamiętam 17zł, ale zawiera w sobie tyle chemii, że nie chciałam go ponownie użyć. Musiałam, bo brud nie schodził przy użyciu poprzednich środków.
Efekt oceńcie same:

Jeszcze jedna próba użycia płynu (odczekałam parę minut dłużej):

Kominek jest idealnie czysty.
Efekt jest taki jak oczekiwałam, ale nie jestem zadowolona z tego, że musiałam do wyczyszczenia szyby użyć:
– drogiego środka,
– środka z ogromną ilością chemii, a z tego co wiem może to być szkodliwe dla kominka,
– kolejnym minusem jest to że jest bardzo wodnisty i szybko spływa po szybie, następnie z szyby na podłogę i robi się dodatkowy bałagan.
Gdy szyba nie jest aż tak bardzo zabrudzona i brud schodzi jak po pierwszym użyciu środka W5, to wiem, że mogę do czyszczenia użyć białego Cifa. By było jeszcze taniej, przyszła teściowa powiedziała mi, że w Biedronce znaleźć można odpowiednik Cifa za 3,99zł w litrowej butelce i idealnie nadaje się czyszczenia kominka.  Jestem jeszcze przed jego zakupem.
Dziewczyny może Wy macie sprawdzone metody na czyszczenie szyby kominka? Piszcie o wszystkich, jednak najbardziej zależy mi na środkach z jak najmniejszą ilością chemii.

Udostępnij wpis

Czytaj dalej

Przeczytaj inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

20 Responses

  1. magulka pisze:

    Ja używam do czyszczenia szyby kominkowej środka DIX firmy Gold Drop do kuchenek, kominków i grilli. Moim zdaniem jest naprawdę dobry i niedrogi.Pozdrawiam

  2. Ola Domio pisze:

    O Matko! Ile środków! Ja używam tylko mokrej szmatki i popiołu… Trzeba trochę cierpliwości ale schodzi elegancko:)

    1. K.B. pisze:

      Tyle środków bo test był zrobiony dla Was 🙂 czasem woda i popiół nie starcza niestety 🙂

    2. Anonymous pisze:

      Witam,Ja używam środka pod nazwą Tytan – żel do usuwania przypaleń. Przeznaczony jest głównie do czyszczenia piekarników, ale… tam go nie używałam. Ponadto, pod wpływem Twojego wcześniejszego testu artykułów serii W5, przetestowałam piankę W5 właśnie na szybie kominkowej (bo o tym, że działa cuda w piekarniku już mnie upewniłaś) – u mnie oba działają jak należy i szybka lśni…

    3. Ola Domio pisze:

      Wiem wiem, że testy, ja po prostu nawet nie wiedziałam, że jest tyle środków:)) Kominek mam dopiero jakieś 2-3 tygodnie, więc na dłuższą metę pewnie bez środków nie pociągnę długo;) Wtedy tu wrócę i wypróbuję tych które polecacie:) Pozdrawiam

    4. bagiennka pisze:

      Dokładnie super sposób. ja robię to tak. Biorę gąbeczkę do zmywania. Zwilżam ją wodą. Następnie gąbką dotykam popiołu drzewnego z popielnika. Ważne aby nie było żadnych "kamieni" lub grubszych drobinek gdyż można porysować szybkę. Czyścimy. Później płyn do szyb i ręcznik papierowy.

    5. aleczysto pisze:

      proponuje sprawdzić VC 243 Grilpol firmy Voigt

  3. no nieźle nieźle. Aczkolwiek według mnie troche za dużo środków zużyto. można było troche mniej. zapraszam też na mojego bloga: http://niebieskieokularymam.blogspot.com/

  4. K.B. pisze:

    Tak jak pisałam tyle środków zużyłam by niektórzy z Was mieli pogląd jak dane środki czyszczą takie zabrudzenia. Normalnie używam 1 środka do czyszczenia szyby kominkowej.

  5. Elena pisze:

    A ja psikam ludwikiem (zwykłym do mycia naczyń) w postaci nierozcieńczonej, przyklejam na to gazetę, żeby nie spływało zanadto i zostawiam na kilka minut. Potem wystarczy wytrzeć tą gazetą – schodzi przepieknie.

  6. Kasiu pisze:

    dziękuję dziękuję, właśnie takich informacji poszukiwałam 🙂

  7. Anonymous pisze:

    Ja do bardzo zabrudzonej szyby używam pianki do mycia szyb kominkowych Starwax – jest mniej płynna niż inne preparaty – pryskam na szybę i przykładam rozłożony papieowy ręcznik (ręcznik przykleja się do wklgotnej szyby) – zostawiam na kilka minut. Potem wystarczy zetrzeć cały brud (schodzi bez problemu nawet mocno przypalony brud przy brzegach szyby) a potem na mokro usunąć pozostałości po piance. Nie jest to reklama – bardzo dużo palimy w kominku i z wielu środków wypróbowanych ten sprawdził się najlepiej

  8. Anonymous pisze:

    mam kominek od lat tzrech, zużyłam jedno opakowanie pianki do czyszczenia szyb kominkowych, i stwierdziłam że najlepiej myje szybe namoczony w wodzie i posypany popiołem ręcznik papierowy. popiół woda papier – czysta ekologia. tylko paznokci potem domyć nie mogę

  9. Anonymous pisze:

    Proponuje dorzucic do kominka przed czyszceniem Sadpal (do wypalania sadzy) i mocno 'nachajcowac'. Sadza na szybie zrobi sie szara i zejdzie za pomoca jedynie papierowego recznika. Trzeba tylko naprawde mocno nagrzac kominek i nie przejmowac sie jak cos szarego zacznie sie pojawiac na szybie 😉

  10. Anonymous pisze:

    Simon Witam wszystkich, do czyszczenia szyby kominkowej bez chemii polecam skrobak do płyt ceramicznych, szyb itp. Skrobak zazwyczaj metalowy wyposażony w ostrze przypominające żyletkę. Są lepsze i gorsze na rynku. lecz jest to wydatek stosunkowo niewielki w porównaniu ze środkami z casto , biedronki itp. Zaczynając czyszczenie szyby kominkowej polecam jej zdjęcie, jest o niebo wygodniej i oszczędniej. Pozdrawiam

  11. Anonymous pisze:

    Próbowałem ostatnio, taki płyn do usuwania ciężkich zabrudzeń, nazywa się MGR Nano, naniosłem opryskiwaczem i po minucie starłem papierowym ręcznikiem, wszystko zlazło bez żadnego szorowania czy skrobania, zero pracy….

  12. Paweł W pisze:

    Polecam płyn GLOW czysta szyba kominowa 600ml
    Kupiłem na allegro i jestem bardzo zadowolony
    czyści znakomicie i wystarcza na długi okres

  13. Paweł W pisze:

    Polecam płyn GLOW czysta szyba kominowa 600ml
    Kupiłem na allegro i jestem bardzo zadowolony
    czyści znakomicie i wystarcza na długi okres

  14. Marek pisze:

    Ja polecam profesjonalny, aczkolwiek jak najbardziej do użytku domowego, środek do grilli, kominków itp. marki RomaGastrO. Do kupienia u producenta lub na allegro.

  15. Marek pisze:

    Ja polecam profesjonalny, aczkolwiek jak najbardziej do użytku domowego, środek do grilli, kominków itp. marki RomaGastrO. Do kupienia u producenta lub na allegro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kinga Petrus

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie może znaczyć coś innego. Dla mnie ważne jest to, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Popularne kategorie
DIY
Porozmawiajmy
Jak mogę Ci pomóc?
Witaj,

jak mogę Ci pomóc?

Masz problem z TM6? - najpierw skontaktuj się ze swoim przedstawicielem