Jak usunąć plamy z wosku?

Autor

Kinga Petrus

Kilka razy zdarzyło mi się pobrudzić ubrania woskiem. Wydawałoby się, że plamy z wosku są trudne do usunięcia, wręcz niemożliwe by nie został ślad a ubranie nie zniszczyło się. Jednak jest kilka prostych sposobów by sobie z nimi poradzić:

1.  Najbardziej znana metoda to posłużenie się do tego celu żelazkiem. Weź ręczniki papierowe lub papier toaletowy, następnie przyłóż do plamy i prasuj. Pamiętaj by żelazko było w ciągłym ruchu. Czynność powtarzaj zmieniając lub przesuwając papier w czyste miejsce. Zwiększaj temperaturę żelazka jeśli nie udało Ci się zebrać całego wosku. Mimo wszystko po tej czynności na ubraniach zostanie nam tłusty ślad – wypierz ubranie, najpierw polej odrobiną płynu do naczyń.
2. Druga metoda przeze mnie nigdy nie stosowana: włóż ubranie do woreczka, szczelnie pakując i wstaw na parę godzin, nawet całą noc do zamrażalnika. Wosk powinien zrobić się twardy i będzie łatwiej go usunąć łamiąc go.
Znacie inne metody? Jakie są Wasze doświadczenia w wywabianiu plam z wosku?

Udostępnij wpis

Czytaj dalej

Przeczytaj inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

17 Responses

 1. Anonymous pisze:

  a jak usunąć wosk z paneli podłogowych aby nie zostały tłuste plamy?

 2. Anonymous pisze:

  a jak usunąć plame z obrusu?

 3. Anonymous pisze:

  oddać do pralni

 4. Anonymous pisze:

  Ad. metoda nr 2: Jeśli warstwa wosku lub parafiny jest gruba to istnieje ryzyko przełamania tej warstwy razem z tkaniną, czego doświadczyłam.

 5. Anonymous pisze:

  jest jeszcze inny sposób na pozbycie się plam z wosku na spodniach bo te próbowałam i nic to nie dało.

 6. Anonymous pisze:

  jest jeszcze inny sposób na pozbycie się plam z wosku na spodniach bo te próbowałam i nic to nie dało.

 7. Anonymous pisze:

  pozbycie się wosku jako takiego nie jest trudne. Gorzej usunąć świecące się plamy które po nim pozostaną. Czy ktoś zna jakieś metody na to?

 8. Anonymous pisze:

  U mnie metoda z żelazkiem okazała się bardzo dobra 🙂 😀

 9. Anonymous pisze:

  Nr.1 Działa perfekcyjnie 🙂

 10. Anonymous pisze:

  A z krzesła? 🙂

 11. Joanna pisze:

  hej, kiedyś pisałaś też o środku goo gone kupiłam żeby ściągnąć najlejki z mojej meblościanki. POradził sobie bardzo dobrze, a ostatnio usunął też plamy z wosku na kamieniu ogrodowym!!!! Naprawdę przydatny w gospodarstwie domowym 😛 multi multi:P

 12. ams11 pisze:

  Benzyna ekstrakcyjna i śladu nie ma na spodniach 🙂

 13. yrek pisze:

  IPA (Alkohol izopropylenowy) w sklepach motoryzacyjnych sprzedawany jako zmywacz do hamulców. świetnie odtłuszcza i rozpuszcza wszelkie tłuszcze wosk też.

 14. yrek pisze:

  IPA (Alkohol izopropylenowy) w sklepach motoryzacyjnych sprzedawany jako zmywacz do hamulców. świetnie odtłuszcza i rozpuszcza wszelkie tłuszcze wosk też.

 15. bubu pisze:

  Można jeszcze użyć zamiast żelazka suszarki do włosów, przytulić papier do tkaniny i nagrzewać, albo nagrzewać materiał i gdy zobaczycie że “mięknie” szybko przyłożyć papierek. Na tłuste pozostałości jakaś gąbka, proszek / płyn do mycia naczyń i pocierać w gorącej wodzie np. 60 stopni (lub według instrukcji prania na metce).

 16. bubu pisze:

  Można jeszcze użyć zamiast żelazka suszarki do włosów, przytulić papier do tkaniny i nagrzewać, albo nagrzewać materiał i gdy zobaczycie że "mięknie" szybko przyłożyć papierek. Na tłuste pozostałości jakaś gąbka, proszek / płyn do mycia naczyń i pocierać w gorącej wodzie np. 60 stopni (lub według instrukcji prania na metce).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kinga Petrus

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie może znaczyć coś innego. Dla mnie ważne jest to, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Popularne kategorie
DIY
Warto przeczytać
Porozmawiajmy
Jak mogę Ci pomóc?
Witaj,

jak mogę Ci pomóc?

Masz problem z TM6? - najpierw skontaktuj się ze swoim przedstawicielem