Jak pozbyć się kurzu z domu

Autor

Kinga Petrus

Wszyscy ciągle narzekamy na kurz, który osadza się wszędzie. Jednego dnia go zetrzemy, a następnego znowu wypadałoby tę czynność powtórzyć.

Czy jesteśmy w stanie całkowicie go wyeliminować? Niestety nie, ale znam kilka sposobów na to, by było go w naszym domu jak najmniej.

 

SKĄD BIERZE SIĘ KURZ I CO SIĘ W NIM ZNAJDUJE

 

Kurzem jest wszystko co wlatuje i co wnosimy z dworu do domu. Piach, ziemia, ludzki naskórek, pleśń, włosy, jaja owadów itp. Wszystko to jest sproszkowane i unosi się w powietrzu, następnie opada na meble i na podłogę.

 

 

Jeśli chcesz, by kurzu było w Twoim domu jak najmniej, to powiem Ci, że podczas sprzątania najważniejszą rolę pełni:

 

WYSTRÓJ DOMU

 

Im mniej rzeczy masz w domu, tym mniej miejsca na osadzający się kurz. Najwięcej kurzu mamy w zasłonach, dywanach i wykładzinach. Są one elementem dekoracyjnym, ale czasem warto z nich zrezygnować. Dzięki temu będziesz mieć w domu mniej kurzu i więcej światła wpuścisz do domu.

 

Jeśli masz w domu dużo książek i trzymasz je na półkach w regałach, to warto kupić takie, które będą zamykane. Kurz nie przeniknie do środka i nie będziesz musiała tak często sprzątać.

 

Sama lubię świeczki i różnego typu ozdoby, które stanowią dekorację w moim domu. Jednak mam świadomość tego, że są to łapacze kurzu i im mniej ich posiadam, tym mniej muszę sprzątać.

 

SPOSÓB SPRZĄTANIA

 

Ważne jest również to w jaki sposób sprzątamy nasz dom. Przestrzegaj zasady, która mówi, że sprzątamy od góry do dołu. Czyli zaczynamy od tych miejsc, które są najwyżej: szafki, lampy i schodzimy w dół. Na końcu odkurzamy i myjemy podłogę.

 

Jeśli dawno nie odkurzałaś, to odkurz najpierw podłogę, następnie meble i jeszcze raz podłogę. Dzięki temu kurzu będzie mniej i jakikolwiek podmuch wiatru nie rozprzestrzeni go po Twoim domu.

 

Warto też odkurzać przy otwartym oknie (jeśli nie mieszkasz przy ruchliwej ulicy), by kurz mógł wylecieć, a pokój się przewietrzył.

 

CZYM SPRZĄTAĆ – NARZĘDZIA DO WALKI Z KURZEM

 

Miotła – przesuwamy nią kurz, ale nie zbieramy go. W sytuacjach, w których nie mamy czasu na wyciągnięcie odkurzacza jest niezbędna. Polecam kupić dobrą miotłę do sprzątania – swoją mam już 10 lat, regularnie ją myję i nic się z nią nie dzieje.

 

Mokre chusteczki dla dzieci – są tańsze niż chusteczki przeznaczone do sprzątania mebli. Moim zdaniem są mało ekonomiczne, ale przydają się w awaryjnych sytuacjach, gdy trzeba szybko posprzątać.

Zobaczcie mój wpis: DIY JAK ZROBIĆ MOKRE CHUSTECZKI DO SPRZĄTANIA

 

 

Skarpetka – może zastąpić szmatkę. Wystarczy ją tylko nałożyć na rękę i zacząć sprzątanie. Czasem zostają nam pojedyncze sztuki, dlatego nie warto ich wyrzucać.

 

jak pozbyć się kurzu z domu

 

Tak samo ze starymi bawełnianymi koszulkami, które tniemy na mniejsze szmatki.

Skarpetką wypolerujemy buty, poręcz przy schodach, wytrzemy kurze z półek. Zastępuje zwykłą szmatkę w 100%.

O tym w jaki jeszcze sposób można wykorzystać pojedynczą skarpetkę przeczytacie w jednym z moich wpisów JAK WYKORZYSTAĆ POJEDYNCZE SKARPETKI

 

Odkurzacz – odkurzacz jest najważniejszy sprzętem, który pomaga nam w walce z kurzem. Niczym tak dobrze nie posprzątamy jak właśnie odkurzaczem. Ważne jest jednak to, by miał dobry filtr Hepa, który zatrzymuje wszystkie zanieczyszczenia. Można kupić specjalne odkurzacze dla alergików i zwierząt, których filtr zatrzymuje wszystkie zanieczyszczenia oraz brzydkie zapachy.

 

 

Polecam dwa moje wpisy:

 

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC ODKURZACZ

JAK DBAĆ I CZYŚCIĆ FILTRY HEPA

 

Ściereczki z mikrofibry + płyn do płukania. Płyn do płukania tkanin ma właściwości elektrostatyczne. Warto go dodać w niewielkiej ilości do wody, a następnie wypłukać szmatkę i wytrzeć meble. To sprawi, że kurz nie będzie tak łatwo osiadał.

 

jak pozbyć się kurzu z domu

 

Ściereczka + gliceryna – działa podobnie jak płyn do płukania. Wystarczy dodać kilka kropli do wody, wypłukać szmatkę i zacząć sprzątać. Glicerynę można też użyć do mycia okien, powoduje, że brud nie będzie tak szybko osiadał na szybach.

 

Miotełka do kurzu – ułatwia zbieranie kurzu na książkach, wysokich półkach czy obrazach. Często można ją prać w pralce lub pod bieżącą wodą, dlatego warto kupić taką, którą będzie można wyprać razem z innymi szmatkami.

 

jak pozbyć się kurzu z domu

 

 

Spraye do kurzu – ułatwiają sprzątanie, ale pamiętaj, że nie pryskamy ich bezpośrednio na meble, tylko na szmatkę, a dopiero później wycieramy.

 

Odkurzacz samojeżdzącY – dla mnie prawdziwy HIT. Gdy wychodzimy do pracy warto go włączyć, można nim sterować przez telefon, za pomocą aplikacji. Sprząta za nas i dzięki temu mniej kurzu jest w naszym domu. A jak przyjemnie wraca się do czystego domu każdy wie J

 

Banan – oprócz tego, że można nim polerować buty, można go użyć do czyszczenia roślin z kurzu. Dodatkowo nada im połysk i odżywi je.

 

Szczotka do butelek – dzięki Wam wiem, że idealnie nadaje się do wyczyszczenia kurzu z kaloryfera żeberkowego. Kosztuje kilka złotych, a dobrze wiadomo, że wyczyszczenie kaloryfera nie jest taką prostą sprawą.

 

Specjalna szczotka do czyszczenia żaluzji. O to jak czyścić żaluzje też często pytacie i powiem Wam, że są w sklepie specjalne szczotki do ich czyszczenia. W kolejnym wpisie pokażę Wam jak zrobić samemu taką szczotkę i nie wydawać dużej ilości pieniędzy.

 

Oczyszczacze powietrza – ostatnio są coraz bardziej popularne i potrafią zdziałać cuda. Szczególnie przydają się w okresie jesienno-zimowym, gdy zaczyna się sezon grzewczy. Pomaga zniszczyć bakterie i wirusy, po przebytej chorobie. Jest to urządzenie, które powinien mieć każdy, kto jest alergikiem. Warto zainwestować w taki sprzęt i kupić coś co posłuży nam długie lata.

 

jak pozbyć się kurzu z domu

 

Wiesz również, że bardzo dużo kurzu znajduje się w naszych łóżkach, pościeli, kocach, a nawet na sofie, jeśli pokryta jest materiałem. Warto często zmieniać pościel i wietrzyć pokój.

Nie wyeliminujemy kurzu całkowicie. Nie można też wpadać ze skrajności w skrajność – życie w sterylnych warunkach z pewnością nie pomoże małemu noworodkowi, którego organizm musi wykształcić system odpornościowy. Ale zdaję sobie sprawę z tego, że kurz jest bardzo uciążliwy dla alergików. Sama z roku na rok mam coraz większe alergie, a w tym roku obserwuję, że zaczynam mocniej kichać w pomieszczeniach, w których znajduje się kurz.

 

Zapraszam Was do obejrzenia mojego wystąpienia w Dzień Dobry TVN, w którym mówiłam o walce z kurzem.

 

 

O MNIE W MEDIACH

 

Udostępnij wpis

Czytaj dalej

Przeczytaj inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

0 Responses

  1. Basikowa1985 pisze:

    witam, ostatnio kupiłam i przetestowałam rewelacyjną szczotkę do zamiatania z firmy Vileda. Jest z gąbki dlatego kurz, który się zamiata nie fruwa w powietrzu tak jak przy zamiataniu zwykłą szczotka tylko zostaje na gąbce. Świetna sprawa, to jest jeden z moich najlepszych zakupów ostatnich lat. Polecam !!

    1. Kinga Petrus pisze:

      Też mam taką, ale mój mąż nie lubi nią sprzątać 🙂 Na szczęście mamy też tradycyjne.

  2. mamadu pisze:

    ja mam Roombę świetnie zbiera kurz, codziennie pojemnik pełen, aż sama się dziwię skąd ona go bierze. ale fajnie i pod meblami i w kątach wyprzątnie, o wiele mniej pracy w domu

  3. Majka pisze:

    Swietne filtry Hepa ma irobot podobno i sie chyba na niego zdecydujemy. Mam małego alergika w domu i to chyba podstawowy powod dla którego padło na roombe

  4. Hanka pisze:

    jeśli często jeździ roomba, jak u mnie, to kurz się osadza o niebo mniej 😉

  5. Sierra pisze:

    od kiedy mam irobota mam znacznie mniej kurzu, na meblach też, więc coś w tym musi być 🙂

  6. Zuzzanna pisze:

    Ja też od niedawna mam roombę i nie tylko mam mniej kurzu ale mam więcej czasu dla siebie i rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kinga Petrus

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie może znaczyć coś innego. Dla mnie ważne jest to, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Popularne kategorie
DIY
Porozmawiajmy
Jak mogę Ci pomóc?
Witaj,

jak mogę Ci pomóc?

Masz problem z TM6? - najpierw skontaktuj się ze swoim przedstawicielem