Jak zorganizować łazienkę dla dziecka

Autor

Kinga Petrus

Ważne jest to, aby każdy czuł się w swojej łazience swobodnie. W łazience powinny znaleźć się te rzeczy, dzięki którym korzystanie z niej będzie przyjemne. Inaczej będzie wyglądała łazienka singla, pary a inaczej gdy w domu mieszka z nami dziecko.

Gdy mamy dzieci, powinniśmy m.in. dostosować łazienkę do nich. Poniższe porady dotyczą starszych dzieci, które już chodzą i zaczynają korzystać z łazienki.

TOALETA

Gdy Ani niewiele już brakowało do ukończenia roku postanowiliśmy, że zaczniemy sadzać ją na nocnik, by się z nim oswoiła. Zaskoczona byłam tym, że codziennie rano bez problemu na nim siedziała i dodatkowo odkryła do czego służy 🙂 Od tego czasu rzadko kiedy zdarzało się, że korzystała z pieluchy w celu załatwienia się. Sygnalizowała na swój sposób, że chce na nocnik i nie było problemu. Piszę o tym dlatego ponieważ my Rodzice jesteśmy odpowiedzialni za to, czy nasze dzieci będą samodzielne. Pamiętajcie, że będą samodzielne wtedy jeśli ich tego nauczymy i im na to pozwolimy.

Gdy dziecko zaczyna korzystać z toalety, to w domu pojawia się nocnik, potem nakładka na toaletę, a kolejnym krokiem jest samodzielne korzystanie z wc. Nocnik i nakładka powinny być w widocznym dla dziecka miejscu, tak by w razie potrzeby mogło samo do niego sięgnąć.

Dodatkowo zachęcam Was do zorganizowania osobnego miejsca dla tych przedmiotów. Nakładka na toaletę może stać obok niej lub może być schowana do szafki, a nocnik może być schowany na półkę. U nas stoi regał, który służy do przechowywania rzeczy dla Ani i tam odstawiam nocnik. Regał jest niski i Ania bez problemu sama po niego sięga.

UMYWALKA

Do mycia rąk należy zachęcać dziecko od najmłodszych lat. U nas mycie rąk odbywa się zawsze po przyjściu do domu ze spaceru lub po zabawie, podczas której Ania się ubrudziła i najważniejsze powinno się myć ręce przed jedzeniem, szczególnie gdy dziecko je rękami. Ania od początku polubiła mycie rąk. Kupiłam jej specjalne mydło dla dzieci, które znajduje się w pojemniku z kaczką.

Małe dziecko nie sięgnie do umywalki, dlatego powinniśmy kupić podest lub taboret. Takie mebel powinien stać w widocznym dla dziecka miejscu, ale należy pamiętać, że małe dziecko powinno na nim stawać tylko w obecności rodziców. Moja Ania póki co by z niego spadła, bo czasem źle go ustawia i potrzebuje mojej pomocy.

RĘCZNIKI

Po umyciu rąk należy wytrzeć ręce, każdy to wie :). Proponuję umieszczenie ręcznika na wysokości dziecka, tak by mogło samo do niego sięgnąć. Nawet jeśli potrzebuje pomocy i to Wy musicie wytrzeć dziecku ręce, to zachęcajcie dziecko do samodzielnego korzystania z ręcznika. Ania zawsze pamięta, że po umyciu rąk musi je wytrzeć i nauczyła się samodzielnie odkładać ręcznik na wieszak. Dodatkowo dziecko dzięki temu ćwiczy motorykę i staje się samodzielne.

KĄPIEL

Tak duże dziecko może kąpać się już w wannie lub pod prysznicem. My nadal korzystamy z dużej wanienki, bo nasza wanna jest ogromna i aby ją napełnić potrzeba nalać do niej dużą ilość wody. Wanienkę trzymamy w dużej wannie, by nie zagracać łazienki.

ZABAWKI 

Odkąd w naszym domu pojawiła się Ania, to w naszej łazience znajduje się pełno zabawek, którymi bawi się podczas kąpieli. Znajdują się w niej również książeczki, które przegląda siedząc na nocniku. Aby nie było w łazience bałaganu postanowiłam kupić plastikowe pojemniki i po każdej kąpieli, zabawki chowamy do niego i wsuwamy pod szafkę.

Jak zorganizować łazienkę dla dziecka

Idealnie jakby dziecko miało swoją własną łazienkę, ale z drugiej strony jest to bardzo kosztowne i mimo wszystko niepotrzebne. Dziecko rośnie i zmieniają się jego potrzeby. Mimo wszystko wklejam Wam kilka inspiracji, bo te łazienki są urocze 🙂 A także kilka zdjęć podpowiadających jak zorganizować łazienkę dla malucha.

A Wy jakie macie sposoby na organizację rzeczy dla dziecka w swojej łazience?

Udostępnij wpis

Czytaj dalej

Przeczytaj inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

0 Responses

  1. Equalize Entropy pisze:

    naucz dziecko, że się nie je rękoma od jakichś 4 wieków xd

    1. Moja córka bardzo dobrze posługuje się sztuccami, ale jak ma czas ochotę coś wziąć do ręki to jej na to pozwalam i nie widzę w tym nic złego.

      1. Equalize Entropy pisze:

        [1] Rób co chcesz. Ja jako matka mam obowiązek nauczyć dziecko jasnych zasad kultury naszej cywilizacji. A jasna zasada to konsekwencja. Jeżeli raz pozwalasz jeść łapami, a raz sztućcami, to robisz dziecku zamieszanie w głowie. Równie dobrze możesz ją raz nazywać takim, a raz innym imieniem. Codziennie wywracaj jej świat do góry nogami. To jest złe. Bo za 20 lat zamiast trzymać się zasad wyniesionych z domu – i tu już nie chodzi o savoir vivre – będzie mieć skłonności relatywistyczne, czyli, że jak się chce, to można na przykład kogoś zabić, bo raczej zasady mówią, że nie, ale mama od początku mi pokazywała, że jak ma się ochotę, to można. Powodzenia.

        1. Po pierwsze moje dziecko ma ręce a nie łapy a po drugie nie oceniaj mnie jako matki bo to jest moja sprawa co robię, a nie Twoja.

    2. Ania pisze:

      Kobieto, słyszałaś o czymś takim jak BLW? Sztućce to właśnie wymysł cywilizacji. Dziecko normalnie się rozwija i nie ma problemów z odżywianiem, jeżeli je samo od początku tak jak mu najwygodniej, czyli rączkami. Na sztućce zawsze przyjdzie czas.

    3. basiula pisze:

      tak ? a czym dziecko ma jeść np banana ? jabłko ? Ty też nic nie jesz rękami, naprawdę ??

      1. Kinga Petrus pisze:

        Już nie komentujcie tej Pani bo to nic nie da 😀

  2. emsimi pisze:

    Bardzo ładny dwustopniowy podest. Skąd Pani go ma?

    1. Kinga Petrus pisze:

      Dziękuję 🙂 kupiłam w Netto.

  3. Majka pisze:

    Nie chce go Pani odsprzedać? 🙂

    1. Kinga Petrus pisze:

      ciągle się przydaje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kinga Petrus

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie może znaczyć coś innego. Dla mnie ważne jest to, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Popularne kategorie
DIY
Porozmawiajmy
Jak mogę Ci pomóc?
Witaj,

jak mogę Ci pomóc?

Masz problem z TM6? - najpierw skontaktuj się ze swoim przedstawicielem