Dlaczego toaleta się zapycha

Autor

Kinga Petrus

Każda awaria toalety powoduje duże utrudnienia w życiu mieszkańców. Zdarzyła Wam się taka sytuacja, w której toaleta napełniała się podczas spłukiwania wody?

My od jakiegoś czasu mamy problem. Sytuację mamy odwrotną – zasysa nam wodę w toalecie, a gdy włączymy zmywarkę lub pralkę to słychać bulgotanie w rurach. Ciągle szukamy przyczyny tej sytuacji i jeszcze nie wiemy co się stało, może macie jakieś sugestie? Dodam, że mamy ekologiczną oczyszczalnię ścieków.


U nas przyczyną może być wada konstrukcyjna lub rury zatkało coś, co zostało jeszcze z czasów budowy. 

Nie wrzucamy do toalety nic, co mogłoby ją zatkać.
Zastanawiałam się, czy pisać o tym, czego nie możemy wrzucać do toalet. Poczytałam trochę w Internecie i wiem, że warto ten temat poruszać.
Nadal większość z nas nie wie, co powinno trafiać do toalety, a co do kosza na śmieci.
Każdego roku służby MPWiK usuwają setki zatorów sieci kanalizacyjnej, powstających w wyniku wrzucania do toalety przedmiotów, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Wiele z nich może doprowadzić do cofnięcia ścieków i zalania mieszkania, ogrodu lub ulicy. Takie zjawisko powoduje duże straty materialne, jest uciążliwe dla mieszkańców i bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego – przestrzega Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.” [źródło]
Czego nie można wrzucać do toalety?
Nawilżane chusteczki, które  do niedawna stosowane były tylko do higieny niemowląt, są coraz popularniejsze wśród dorosłych i dzieci. Gdy byłam w szpitalu, chusteczki nawilżane miał każdy. Niestety większość z nas nie wie, że nie wolno ich wrzucać do toalet. Jest to zaznaczone na ich opakowaniu. Zrobione są z tkaniny, która nie rozpuszcza się w wodzie. Mogą zatykać rury, a jeśli je pokonają i dotrą do oczyszczalni ścieków, to uszkodzą nowoczesne urządzenia. Po drodze mogą też spowodować awarie pomp w przepompowniach ścieków.
 
 
 
 
Włosy, które które łączą się w sploty i uniemożliwiają swobodny przepływ ścieków. Kiedyś często zdarzało się, że podczas szczotkowania włosów, zbierałam je i wyrzucałam do toalety. Teraz już tego nie robię, korzystam z kosza, który stoi w toalecie.
 
 
 
 
 
 
Ręczniki papierowe,  nie rozpuszczają się w wodzie i zbijają w rurach w zwartą masę. Często podczas sprzątania korzystamy z ręczników papierowych zamiast szmatek. Są wygodne, po sprzątaniu od razu można je wyrzucić. No właśnie nie do toalety, ale do kosza.
 
 
 
 
 
 
Niedopałki papierosów, zawarte w nich substancje chemiczne są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni. Sprawa tyczy się również farb, lekarstw i innych chemikaliów.
 
 
 
 
 
Tłuszcze i oleje. W momencie, gdy tężeją w rurach zmniejszają ich średnice i przyśpieszają konieczność remontu sieci kanalizacyjnej w budynku. Gdy smażę coś na patelni, czekam aż tłuszcz wystygnie. Następnie wlewam go do woreczka śniadaniowego, zawiązuję i wyrzucam do kosza.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Podpaski, podkładki higieniczne. Wykonane są z materiałów, które nie rozpuszczają się w wodzie. Ja osobiście nie wyobrażam sobie, że mogłabym wyrzucać podpaski do toalety. Będąc w liceum i na studiach, nie raz widziałam pływające w toalecie podpaski. Nie wyrzucamy do toalety również patyczków do uszu.
 
 
 
 
 
Jeśli nie wiemy czy daną rzecz możemy wyrzuć do toalety, nie zastanawiajmy się. Zasada jest prosta:
 
Do toalety wyrzucamy jedynie papier toaletowy!
 
 
 
 
Jutro napiszę jak, przy użyciu domowych przedmiotów, poradzić sobie z zapchaną toaletą.
 
Zdjęcia: 1, 3, 5, 6, 8 

Udostępnij wpis

Czytaj dalej

Przeczytaj inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

15 Responses

  1. Ela pisze:

    Przyczyną bulgotania w instalacji kanalizacyjnej może być też uszkodzona lub źle wykonana wentylacja kanalizacji. Należało by sprawdzić drożność wywiewek kanalizacyjnych na dachu lub stan zaworów napowietrzających jeżeli są. Pozdrawiam

    1. Właśnie mąż już to sprawdził i to nie jest u nas przyczyną. Dziękuję za wskazówkę.

  2. aaa pisze:

    JA nie chce mowic od czego u mnie w domu zatyka sie toaleta, ale najprosciej mowiac to ja jestem winowajcą 😛 a raczej moj organizm 😛

  3. aaa pisze:

    JA nie chce mowic od czego u mnie w domu zatyka sie toaleta, ale najprosciej mowiac to ja jestem winowajcą 😛 a raczej moj organizm 😛

  4. Adam pisze:

    Czasami wpadnie do toalety koszyczek z kostką zapachową która też zapycha wc

  5. Adam pisze:

    Czasami wpadnie do toalety koszyczek z kostką zapachową która też zapycha wc

  6. palacz pisze:

    Palacz nie może truć bakterii w ściekach chemią zawartą w pecie. A koncerny tytoniowe to mogą truć palaczy chemią dodawaną do tytoniu. Przecież to jest PARANOJA

  7. jestemmmmja.blogspot.com pisze:

    Do listy zakazów dorzuciłabym płatki kosmetyczne- znam osoby, które wyrzucają je do sedesu zamiast do kosza, a wystarczy wrzucić czysty płatek do miski z wodą, by się przekonać jak napęcznieje…

  8. Jagoda pisze:

    Do listy zakazów dorzuciłabym płatki kosmetyczne- znam osoby, które wyrzucają je do sedesu zamiast do kosza, a wystarczy wrzucić czysty płatek do miski z wodą, by się przekonać jak napęcznieje…

    1. Kinga pisze:

      Zgadzam sie 🙂

  9. gogo pisze:

    Przepompownie wszystko przetrawią. Czasem jak jest za dużo szmat, trzeba wyjąć pompę i je wyszarpać z wirnika. Wiem bo znam ludzi, którzy pracują w wodociągach i jest to ich praca. a w oczyszczalni większe elementy są wyłapywane bez problemu. Nie róbmy paranoi z jakichś wacików.

    1. Kinga Petrus pisze:

      To chyba nie do końca znasz temat. W blokach rury się zatykają i wielu rzeczy nie powinno się wrzucać do toalety.

  10. Karolina pisze:

    prosze dotykac papier toaletowy jakiej grubości jest. ja uważam że jak kiedyś nie było chusteczek nawilżanych dla dzieci nasze mamy nam myły pupy od kup brudne.

  11. Adam Pisanie pisze:

    Z praktyki wiem, że trzeba też uważać na kostki toaletowe – łatwo je strącić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kinga Petrus

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie może znaczyć coś innego. Dla mnie ważne jest to, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Popularne kategorie
DIY