Obowiązki domowe dziecka – co potrafi 4 letnie dziecko

Autor

Kinga Petrus

Czy należy angażować dzieci w obowiązki domowe? Jakie są obowiązki domowe dziecka.

Uważam, że powinniśmy to robić jak najwcześniej i dopasowywać zadania do wieku dziecka.

Są mamy, które wyręczają swoje dzieci i to jest moim zdaniem ogromny błąd. W przedszkolu mojej Ani były dzieci, które nie potrafiły same ubrać butów czy nawet umyć rąk. Tak nie powinno być.

Dlatego od najmłodszych lat uczymy dzieci samodzielności. Im wcześniej zaczniemy, tym będzie nam łatwiej. Małe dzieci, poprzez zabawę, potrafią zrobić bardzo dużo rzeczy.

Nie patrzmy na to, że jak im pomożemy to będzie szybciej. Nasze dziecko musi nauczyć się samodzielności, by lepiej mu się żyło i współżyło z innymi.

OBOWIĄZKI 2-3 LETNIEGO DZIECKA

Od najmłodszych lat uczyłam Anię wielu rzeczy. Gdy poszła do żłobka w wieku 2 lat, potrafiła sama jeść, umyć ręce i ubrać buty. Uczona była, że trzeba sprzątać po zabawie, ale oczywiście trzeba było cały czas ją w tym wspierać. Staraliśmy robić się to w taki sposób, aby sprzątanie nie kojarzyło się jej z przykrym obowiązkiem np. rzucając zabawki do kosza.

Uczyłam Anię, że ubrania trzeba wrzucać do pojemnika z brudną bielizną. Sama wyrzucała zużytą pieluchę do kosza. Od pierwszego ząbka myłam jej zęby i pozwalałam, aby sama operowała szczoteczką.

Dokładnie już nie pamiętam, na jakim etapie wprowadzałam te wszystkie obowiązki i co dokładnie umiała moja Ania. Dlatego chcę skupić się na tym, co teraz potrafi.

OBOWIĄZKI 4 LETNIEGO DZIECKA

Ania rocznikowo jest już 4-latką, ale od styczniowego malucha dzieli ją cały rok. Urodziła się w grudniu i chociaż czasem widzę drobne różnice w jej zachowaniu (porównując ze starszymi), to świetnie sobie radzi i dużo potrafi.

Poniżej lista czynności, które potrafi wykonać Ania:

  • myje sama zęby (oczywiście sama kończę, by mieć pewność, że naprawdę są dobrze umyte)
  • myje ręce po przyjściu z dworu (sama często idzie, gdy ja zapominam jej o tym powiedzieć)

Pisałam nawet wpis na temat organizacji łazienki dla dziecka. Im lepiej przystosujemy ją do dziecka, tym chętniej będzie wykonywało wszystkie czynności.

  • potrafi sama umyć się gąbką (przy drobnej pomocy pod koniec)
  • odkłada rzeczy do kosza na pranie
  • ze sprzątaniem idzie nam najtrudniej, ale po zwróceniu uwagi i małej pomocy, Ania sprząta zabawki.


Pokój dziecka

Na blogu pojawiły się wpisy o tym jak wyglądał kącik Ani. Początkowo znajdowały się w nim kosze. Dzięki nim mogliśmy wrzucać do niego zabawki i połączyć to z zabawą. Aktualnie staram się, by zabawek było mniej i były bardziej widoczne dla Ani.

  • Ania bierze sama i odkłada książeczki na miejsce . Posiada półkę dostosowaną do jej wzrostu, dlatego z łatwością do niej sięga.
  • Ania stara się pomagać przy obowiązkach związanych z naszym psem. Zanosi miskę z suchym jedzeniem i czesze Tofika. Wszystko oczywiście pod naszym nadzorem
  • proszę Anię, by podawała mi talerz po zjedzonym posiłku
  • pomaga mi załadować pralkę, gdy robię pranie
  • razem podlewamy kwiaty w ogrodzie
  • Ania sama wybiera ubranie i sama się ubiera oraz rozbiera

Bardzo często pozwalam Ani na wybór ubrań, gdy idziemy do sklepu. Jest już na tyle duża, że wie, które ubrania jej się podobają. Często na Instagramie pokazywałam nasze wizyty w sklepach.

Turkusowa sukienka SMYK – LINK

Oczywiście ja również mam coś do powiedzenia w tym temacie, ale zawsze udaje nam się osiągnąć kompromis i mamy podobny gust.

Gdy idziemy do sklepu, to Ania sama chodzi i pokazuje mi wybrane sukienki. Ostatnio chodzi tylko w sukienkach, dlatego często kupujemy nowe.

W ostatnim czasie ulubionym sklepem Ani jest SMYK, w którym kupiłyśmy baleriny, sukienkę i kapelusz. Korzystając z aktualnych promocji (udało nam się kupić ubrania z 23% rabatem).

Kapelusz – najnowsza kolekcja SMYK – LINK

Baleriny – najnowsza kolekcja SMYK – LINK

Co nam nie wychodzi?

  • ścielenie łóżka, które zostawiamy niepościelone i to jest punkt, który muszę nadrobić, jeśli chodzi o obowiązki domowe

JAK WSPOMÓC NAUKĘ I WYKONYWANIE OBOWIĄZKÓW DOMOWYCH?

Wielu pedagogów poleca stosowanie tablicy motywacyjnej. Za dobrze wykonane zadanie pojawia się na tablicy naklejka, obrazek, plusik itp. Za niewykonanie zadania dziecko nie dostaje nic lub pojawia się krzyżyk, smutna mina itp. Znaczki można później wymienić na nagrody: wyjście na lody, do kina lub inne przyjemności, które lubi dziecko.

Czy taka metoda jest dobra? Uważam, że tak, ale nie może być wykorzystywana zbyt często. To nie nagrody mają być motywacją do wykonywania obowiązków domowych. Bo co będzie, gdy znikną? Dlatego taką formę motywacji stosujmy od czasu do czasu lub tylko do jednego konkretnego zadania, np. do mycia zębów.

Na koniec przytoczę Wam słowa piosenki, której nauczyła się Ania w przedszkolu, która jest idealnym podsumowaniem powyższego wpisu i pokazaniem, co może umieć Wasze dziecko.

MAM 4 LATA

Słowa: U. Piotrowska,

muzyka: M. Melnicko-Sypko

Dla mamy jestem szkrabem.

– Mój skrzacie – woła tata.

Uwierzyć wciąż nie mogą,

że mam aż 4 lata.

Bo ja przecież wszystko wiem

i powtarzam cały dzień.

ref:  Wasze dziecko jest już duże,    

Może samo umyć buzię,

włożyć buty i ubranie

i ze smakiem zjeść śniadanie.

Umie zetrzeć kurze z szafki,

dba o książki i zabawki.Zawsze grzecznie idzie drogą,

i nie ciągnie psa za ogon.

Pomagam chętnie mamie,

wyręczać lubię tatę,

mieć swoje obowiązki

chce każdy czterolatek.

Bo ja przecież wszystko wiem

i powtarzam cały dzień.


Udostępnij wpis

Czytaj dalej

Przeczytaj inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kinga Petrus

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie może znaczyć coś innego. Dla mnie ważne jest to, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Popularne kategorie
DIY
Warto przeczytać
Porozmawiajmy
Jak mogę Ci pomóc?
Witaj,

jak mogę Ci pomóc?

Masz problem z TM6? - najpierw skontaktuj się ze swoim przedstawicielem