Na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz do domu

Często pytacie mnie jakie sprzęty AGD wybrać do domu, czym się kierować przy zakupie. Szczerze mówiąc nigdy nie miałam się za wielką ekspertkę w tym temacie, bo nie testowałam zbyt wielu produktów. Ale zawsze odpowiadam Wam na wszystkie pytania tak szczegółowo jak tylko mogę i polecam te sprzęty, które sama posiadam i które są przeze mnie sprawdzone.

 

ODKURZACZE

 

W ciągu ostatniego roku trafiło w moje ręce kilka odkurzaczy. To były odkurzacze z niższej półki oraz takie, które kosztują więcej niż 1000 zł. Przetestowałam sprzęty, które same sprzątają lub takie, które są bezprzewodowe.

Większość z Was powie, że odkurzacz ma sprzątać, może czasem ładnie wyglądać (ważne dla kobiet) i przyznam się, że też tak kiedyś myślałam. Są jednak różnice w sprzętach, czasem jest to różnica w funkcjach, wyposażeniu lub jakości materiału z którego jest wykonany.

Poniżej przygotowałam dla Was poradnik, dzięki któremu podpowiem Wam na co zwrócić uwagę podczas wyboru odkurzacza. Może dzięki niemu wybierzecie idealny odkurzacz do Waszego domu.

 

KLASA ENERGETYCZNA ODKURZACZA

 

Większość odkurzaczy posiada etykietę, na której znajdziecie wiele informacji dotyczących zakupionego przez Was sprzętu (źródło).

Do 1 września 2017 obowiązywała etykieta 1, natomiast wraz z wejściem nowej ustawy Unii Europejskiej pojawiła się etykieta 2, która obowiązuje do dnia dzisiejszego.

 

Klasa efektywności energetycznej odkurzacza jest ustalana na podstawie jego rocznego zużycia energii określonego w tabeli poniżej.

 

 

Chciałabym Wam zwrócić uwagę na to, że litera A+ dla odkurzaczy oznacza inne zużycie niż np. dla suszarki bębnowej. Regulują to Rozporządzenia Unii Europejskiej. Wszystko co chcecie przeczytać na ten temat znajdziecie TUTAJ

Najlepiej wybierać odkurzacze, które mają wysoką klasę energetyczną. Dzięki temu będziecie płacić mniejsze rachunki za prąd. Ja zawsze wybieram odkurzacz, który ma co najmniej klasę A. Poza tym na rynku jest coraz mniej odkurzaczy z większym zużyciem prądu w ciągu roku. Unia Europejska dba o to, by produkowane odkurzacze były przyjazne dla środowiska i naszego portfela.

 

WORKOWY CZY BEZWORKOWY, A MOŻE WODNY ODKURZACZ

 

Odkurzacze workowe posiadają specjalną torebkę do której trafia kurz. Mogą to być worki papierowe, specjalne worki materiałowe zatrzymujące zapachy i kurz (specjalnie dla alergików). Te drugie są przeznaczone do wielokrotnego użytku, jednak z czasem wymagają wymiany.

 

na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz do domu

 

Zalety:

 • odkurzacze zajmują mało miejsca
 • są tańsze niż odkurzacze bezworkowe

Wady:

 • tańsze nie nadają się dla alergików (posiadają worki papierowe)
 • worki tekstylne trzeba czyścić, a kontakt z kurzem nie jest dobry dla alergików
 • trzeba wymieniać worki, a to wiąże się  dodatkowym kosztem
 • siła ssąca maleje wraz z zapełnianiem się worka

 

Odkurzacze bezworkowe działają podobnie do odkurzaczy z workiem. Jednak zamiast torebki posiadają specjalny pojemnik.

 

na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz do domu

 

Do odkurzaczy bezworkowych należą:

 • tradycyjne odkurzacze
 • roboty sprzątające
 • odkurzacze pionowe

Wady:

 • tradycyjne odkurzacze bezworkowe są większe i cięższe od odkurzaczy workowych
 • trzeba myć pojemnik prawie po każdym sprzątaniu
 • często są droższe

Zalety:

 • brak konieczności kupowania worków
 • zapełnienie pojemnika nie wpływa na moc ssania
 • można kupić odkurzacz bezworkowy wodny

Odkurzacz bezworkowy tradycyjny od wodnego różni się tym, że brud trafia do pojemnika z wodą, a reszta brudu zatrzymywana jest przez filtr.

 

JAKIE SĄ  RODZAJE ODKURZACZY

 

RĘCZNE

Jak sama nazwa wskazuje są to małe odkurzacze, które głównie używane są do sprzątania w samochodzie. Sama taki posiadam od 10 lat i jeszcze nic się z nim nie stało. Nie używam go do sprzątania samochodu, ale używam go w domu. Odkurzam nim schody lub gdy wysypie się niewielka ilość produktu sypkiego, a szkoda mi czasu na wyciągnięcie dużego odkurzacza.

 

 

Nie jest on wstanie posprzątać całego domu. Pełni funkcję odkurzacza dodatkowego. Dlatego uważam, że nie jest niezbędny. Aktualnie na rynku są odkurzacze pionowe 2w1, które mają funkcję małego ręcznego odkurzacza.

 

ROBOTY SPRZĄTAJĄCE / ODKURZACZE AUTOMATYCZNE

 

Są to odkurzacze, które bez pomocy człowieka same sprzątają nasz dom. Jest to typ odkurzacza bezworkowego, który posiada specjalny pojemnik, który ze względu na wielkość powinno się opróżniać dość często.

Co roku powstają nowe i bardziej unowocześnione sprzęty. Pierwsze okrągłe odkurzacze miały mniejszą zdolność czyszczenia w kątach, teraz albo moc ssąca jest większa albo zmieniony jest kształt odkurzacza na kwadratowy. Są to inteligentne odkurzacze – po kilku cyklach sprzątania potrafią zapamiętać układ naszego domu i za każdym razem robią to w ten sam sposób. Dzięki temu czas sprzątania jest krótszy.

 

 

Większość modeli dostępnych na rynku jest połączona z aplikacją na smartfonie. Możemy nim sterować będąc w pracy i ustawić sprzątanie tak, że gdy wrócimy do domu nasz dom będzie czysty.

Wciąż jednak uważam, że na dzień dzisiejszy odkurzacz automatyczny nie zastąpi tradycyjnego sprzętu. U mnie w domu jest odkurzaczem nr 2, który staram się uruchamiać dość często. Żeby robot sprzątający zaczął odkurzać, trzeba mu trochę pomóc i warto przygotować pomieszczenie do sprzątania, szczególnie jeśli macie dzieci i na podłodze leżą zabawki i małe przedmioty. Małe przedmioty, sznurki potrafią zablokować odkurzać i wtedy potrzebna jest pomoc człowieka, by mógł dalej sprzątać. Poza tym odkurzając tradycyjnym odkurzaczem zawsze coś musimy przesunąć( np. krzesła, fotele) , a sprzęt automatyczny sam tego nie zrobi.

Cena takich odkurzaczy zaczyna się już od 400 zł, ale żeby sprzęt dobrze sprzątał i był dobrej jakości trzeba na niego wydać mniej więcej 1200-1500 zł. Te najlepsze potrafią kosztować 3000 zł.

Wady:

 • pojemnik na brud jest mniejszy niż w tradycyjnych odkurzaczach
 • wysoka  cena w przypadku bardzo dobrych modeli
 • nie odkurzy tak dokładnie jak my sami
 • nie odkurzy schodów
 • nie odkurzy foteli lub sofy
 • aktualnie nie może być jedynym odkurzaczem w domu ze względu na wyżej wymienione ograniczenia sprzątania

 

Zalety:

 • włączany regularnie powoduje, że w domu jest mniej kurzu
 • można nim sterować poza domem lub ustawiać sprzątanie na konkretną godzinę na panelu odkurzacza
 • sprząta bez naszej pomocy
 • sam wie kiedy wrócić do bazy i naładować akumulator

 

ODKURZACZE PIONOWE

To jest typ odkurzacza o którym zawsze marzyłam i kiedyś miałam okazję przetestować jeden z nich. Niestety był ciężki i bardzo skuteczny, jednak nie został z nami na dłużej. Aktualne modele są lżejsze, ładniejsze i mają dodatkowe funkcje np. myją podłogę.

Mam to szczęście, że od ponad dwóch miesięcy mam jednak okazję testować odkurzacz pionowy marki Hoover, a dokładnie model Rhapsody RA22HCG 011. Poniżej znajdziecie wiele cennych informacji na temat odkurzacza, a na końcu powiem Wam który ze wszystkich pokazywanych w tym wpisie odkurzaczy jest moim faworytem.

 

na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz do domu

 

Odkurzacze pionowe nie różnią się od tradycyjnych odkurzaczy funkcją. Służą do sprzątania i robią to dokładnie tak jak one. Wyróżnia je wygląd – nie ciągniemy po podłodze całego urządzenia, a cały sprzęt trzymamy w ręce. Odkurzacze pionowe mogę być wyposażone w kabel lub akumulator, który ułatwia sprzątanie.

Tak jak pisałam już wyżej odkurzacze pionowe mogą spełniać kilka funkcji. Oprócz sprzątania dodatkowo myją podłogę lub mogą to być odkurzacze łączące funkcję odkurzacza tradycyjnego i ręcznego, który wykorzystamy do sprzątania schodów lub tapicerki sofy czy samochodu.

Zalety:

 • zajmują mało miejsca
 • można je przekształcić w odkurzacz ręczny
 • jeśli są wyposażone w akumulator to nie ciągniemy kabli i łatwiej się sprząta
 • jeśli potrafimy je przekształcić w odkurzacz ręczy i dodatkowo mamy akumulator to łatwo i szybko posprzątamy samochód bez wyciągania przedłużaczy itp.

Wady:

 • cena
 • czasami zmniejszona moc silników w stosunku do odkurzaczy tradycyjnych
 • węższa szczotka, czyli mniejsza powierzchnia sprzątania
 • jeśli mają akumulator to czas pracy jest krótki

 

na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz do domu

 

NA CO JESZCZE ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS WYBORU ODKURZACZA

 

MOC SSANIA

Moc ssania, a tak naprawdę skuteczność sprzątania, jest zależna od mocy odkurzacza. Im wyższa moc odkurzacza, tym lepsza moc ssania. Dobrze byłoby, gdyby odkurzacz, który chcecie kupić, miał regulację mocy. Dzięki niej łatwiej będzie Wam się sprzątało zarówno powierzchnie płaskie (drewniane i płytki) oraz dywany.

 

na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz do domu

Skuteczność odkurzania również jest uregulowana prawnie i ma swoje miejsce na etykiecie sprzętu.

 

 

Im wyższa klasa skuteczności, tym szybciej usuniecie brud i kurz ze szczelin pomiędzy płytkami i z drewnianych powierzchni, a także z dywanów.

 

MOC SILNIKA

 

Od 1 września 2017 w Polsce można już tylko kupić odkurzacze o mocy nieprzekraczającej 900 W. Zmniejszenie mocy odkurzaczy to wynik rozporządzenia uchwalonego przez Unię Europejską. UE wzięła sobie za cel walkę ze zmianami klimatycznymi poprzez ograniczenie zużycia energii. Zmniejszenie mocy odkurzaczy to wynik rozporządzenia uchwalonego przez Unię Europejską. UE wzięła sobie za cel walkę ze zmianami klimatycznymi poprzez ograniczenie zużycia energii. [źródło]

Aby zwiększyć skuteczność sprzątania należy wybierać odkurzacze z turboszczotkami, które lepiej radzą sobie np. z odkurzeniem dywanu czy tapicerki sofy i samochodu.

 

FILTR DO ODKURZACZA

 

Niezależnie od tego jaki odkurzacz wybieracie, to każdy z nich będzie miał w filtr. Wyróżnia się dwa podstawowe filtry:

 • filtry wlotowe – ich zadaniem jest ochrona silnika.
 • filtry wylotowe – ich zadaniem jest oczyszczenie powietrza.

Najlepsze są filtry antyalergiczne HEPA – mają bardzo dużą skuteczność i zaatrzymują niemal wszystkie alergeny i zanieczyszczenia także niektóre bakterie. Im wyższa liczba znajdująca się po nazwie HEPA, tym lepszym działaniem wykazuje się filtr. Przykładowo filtr HEPA H 13 usuwa 99,95 % zanieczyszczeń, a filtr HEPA H 12 95% zanieczyszczeń [źródło]

 

na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz do domu

 

W odkurzaczach stosowane są również filtry materiałowe, które mają za zadanie wyłapać i nie przepuścić dalej wszystkich cząstek o większych rozmiarach. Filtr można w łatwy sposób czyścić pod bieżącą wodą, co nie powoduje w najmniejszym stopniu jego uszkodzeń, a pozwala na wykorzystanie go kolejny raz. Nie nadają się dla alergików.

 

na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz do domu hoover rhapsody pets

 

KABEL

Im dłuższy kabel, tym łatwiejsze i bardziej przyjemne będzie sprzątanie. Z długim kablem unikniemy przenoszenia odkurzacza po to, by podpiąć go do innego gniazdka. Jeśli macie małe mieszkanie wybierzcie odkurzacz z bardzo długim kablem, a jeśli mieszkacie w domku jednorodzinnym, to na Waszym miejscu wybrałabym odkurzacz z akumulatorem, bez kabla.

 

GŁOŚNOŚĆ

 

Aktualne wymogi Unii Europejskiej nie pozwalają na produkcję odkurzaczy, których  poziom mocy akustycznej  przekracza 80 dB(A). Aktualnie najcichszy odkurzacz na rynku ma głośność na poziomie 58 dB(A), co pozwala nam sprzątać w pokoju w którym śpi małe dziecko.

 

WAGA I WIELKOŚĆ URZĄDZENIA

 

Osoby mieszkające w bloku starają się wykorzystać swoją przestrzeń jak najlepiej i to im najbardziej zależy, by odkurzacz zajmował jak najmniej miejsca. Najmniej miejsca zajmują odkurzacze pionowe i tradycyjne workowe.

 

na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz do domu

 

Waga urządzenia ma znaczenie, jeśli chcemy zakupić odkurzacz pionowy. Im lżejszy sprzęt tym lepiej, bo musimy go trzymać w jednej ręce przez kilkadziesiąt minut podczas jednego sprzątania. Odkurzacz, który kiedyś testowałam ważył 5 kg i według mnie jest to zdecydowanie za dużo, jak na odkurzacz pionowy.

 

CZAS PRACY

 

Czas pracy jest ważny w przypadku odkurzaczy wyposażonych w akumulator. 30 min to według mnie minimalny czas, podczas którego jesteśmy w stanie odkurzyć dom, robiąc to regularnie co dwa dni. Nigdy nie sprzątam całego domu w tym samym czasie. Częściej odkurzam dół naszego domu, bo tam spędzamy najwięcej czasu i pól godziny w zupełności wystarcza na codzienne ogarnięcie domu.

Jeśli już mowa o czasie pracy, to należy wspomnieć o czasie ładowania akumulatora. Dowiedzcie się czy uda Wam się naładować odkurzacz w czasie przerwy w sprzątaniu, czy będziecie potrzebować kilku godzin. Niektóre odkurzacze mają w swoim zestawie drugi akumulator, co znacznie ułatwia porządki. To ważna informacja jeśli odkurzacz ma być tylko jedynym sprzętem w domu.

 

WYPOSAŻENIE

 

Bardzo ważne jest wyposażenie odkurzacza czyli ilość szczotek, które możemy wykorzystać do czyszczenia różnych powierzchni. Często producenci wypuszczając na rynek jeden model odkurzacza tworzą kilka opcji : odkurzacz podstawowy, dla alergików lub dla osób posiadających zwierzęta. Różnią się one ilością końcówek. Odkurzacze przeznaczone do zbierania sierści zwierząt posiadają turboszczotkę. Zwróćcie na to uwagę i zastanówcie się z jakim rodzajem zabrudzeń spotykacie się w Waszym domu.

 

na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz do domu hoover rhapsody

 

PODSUMOWANIE

 

Wiem jak trudny może być wybór odkurzacza, bo sklepy oferują nam dziesiątki modeli. Często, zanim kupicie odkurzacz, pytacie mnie  o zdanie lub czytelników na mojej grupie dyskusyjnej na Facebooku.

Od czego powinniście zacząć zanim zaczniecie szukać odkurzacza?

 1. Ustalcie budżet. Bardzo ważne jest, by ustalić ile pieniędzy możecie wydać na sprzęt AGD. Jeśli macie budżet do 1500 zł lub więcej, to wybór odkurzaczy jest większy. Jeśli tylko 500 zł to już wiadomo, że musicie szukać wśród tradycyjnych odkurzaczy workowych lub bezworkowych z kablem. Budżet ok. 1tyś i więcej pozwoli Wam zdecydować czy odkurzacz może być pionowy czy „leżący”.W przypadku odkurzaczy pionowych musicie zastanowić się nad tym:
 • jak duży macie dom i ile czasu dziennie sprzątacie
 • czy potrzebujecie kabla, czy bardzo zależy Wam na pozbyciu się go i zastąpieniu akumulatorem
 • czy jesteście alergikami, bo nie wszystkie odkurzacze pionowe są dla Was przeznaczone z uwagi na użyte w nich filtry
 • czy macie zwierzęta i dywany – to zdecyduje o wyborze odkurzacza z odpowiednimi końcówkami
 • czy wolicie odkurzacze workowe – szybko i bez bałaganu wyrzucicie go, gdy się zapełni

W przypadku odkurzaczy poziomych:

 • zastanówcie się czy głośność na poziomie 70 decybeli Wam nie przeszkadza, czy chcielibyście super cichy odkurzacz, bo macie dzieci lub się ich spodziewacie
 • czy jesteście alergikami
 • czy macie zwierzęta i dywany – to zdecyduje o wyborze odkurzacza z odpowiednimi końcówkami
 • jak dużo macie miejsca w domu na przechowanie odkurzacza

 

JAKIE ODKURZACZE POSTANOWIŁAM ZOSTAWIĆ W MOIM DOMU I DLACZEGO

 

Na dzień dzisiejszy wiem, że robot sprzątający nie zastąpi mi tradycyjnego odkurzacza. Dlatego w moim domu mam dwa odkurzacze. Jeden, który odkurza sam i może to robić wtedy, gdy nie ma mnie w domu i drugi pionowy.

 

na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz do domu

HOOVER RHAPSODY RA22HCG 011

Poprzedni odkurzacz pionowy, testowałam na blogu był bardzo duży i ciężki. Ważył 5 kg i to zdecydowało, że nie chciałam by został w naszym domu.

Odkurzacz Hoover waży maksymalnie 2,8 kg, gdy korzystamy z jego pełnej wersji i sprzątamy cały dom oraz 2,1 kg, gdy wykorzystujemy go jako mały odkurzacz ręczny. Jeśli porównacie sobie odkurzacze pionowe na jednej ze stron sklepu, który je sprzedaje to zobaczycie, że jest to najlżejszy odkurzacz w tej kategorii. Pozostałe ważą od 4kg do 7 kg.

 

odkurzacz pionowy hoover rhapsody

 

Mieszkam w domu i bardzo często potrzebuję coś szybko odkurzyć, dlatego zrezygnowałam z odkurzacza z kablem na rzecz odkurzacza akumulatorowego. Jego czas działania to 35 min (większości dostępnych na rynku również, sprawdziłam) i to w zupełności starcza mi na codzienne ogarnięcie domu. Nie przeszkadza mi również to, że czas ładowania akumulatora to ok. 5 h. Odkurzacz ma widoczny stopień zużycia akumulatora i jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się, by odkurzacz rozładował się podczas sprzątania, bo mogę to kontrolować.

 

jaki odkurzacz wybrać do domu

 

Pojemnik odkurzacza jest dużo mniejszy niż w tradycyjnych odkurzaczach, jednak zdarza się, że opróżniam go raz w miesiącu lub czasem dwa razy. Filtry natomiast wystarczy umyć pod wodą i pozostawić do wyschnięcia na 12 h. Nie jestem alergikiem dlatego nie przeszkadza mi to, że odkurzacz posiada filtr materiałowy a nie filtr Hepa.

Nową, ciekawą funkcją, której nie spotkałam u innych odkurzaczy, jest Hspin-Core, czyli rotacyjny system separacji kurzu, dzięki któremu nie spada siła ssania i filtr się nie zatyka i łatwiej jest opróżnić pojemnik.

 

hoover rhapsody

 

Hoover sprzedaje odkurzacz Rhapsody w czterech różnych, dopasowanych do Waszych potrzeb wersjach. Warto więc podczas zakupów zwrócić szczególną uwagę na oznaczenia produktu.

 

Do 31 maja 2018 trwa promocja podczas której kupując dowolny odkurzacz Hoover Rhapsody otrzymacie żelazko w prezencie o wartości ok. 250 zł. Więcej informacji o akcji znajdziecie TUTAJ

 

A Wy jakie odkurzacz używacie w domu?

 


 

Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie co tydzień newsletter, w którym będę pisała o moich planach blogowych i prywatnych. Czasem podam wskazówki dotyczące porządków lub zorganizuję konkurs z fajnymi nagrodami. Podaj swoje imię i adres email, a w najbliższy poniedziałek otrzymasz ode mnie wiadomość.

8 odpowiedzi na “Na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz do domu”

 1. Kinia napisał(a):

  faktycznie fajny ten odkurzacz, ja jednak jestem minimalistką, mam małego robota roomba, który zajmuje o wiele mniej miejsca 😉

 2. Branża Czystości napisał(a):

  Ciekawy sprzęt, i wygląd ma też bardzo fajny. Pytanie czy przy ciągłej pracy np godzinę (jeżeli dom/mieszkanie jest duże, nie padnie mu silnik?

 3. Basia Kropek napisał(a):

  A jaki masz odkurzacz samosprzątajacy? Bo zastanawiam się jaki kupić, a to raczej nie jakaś roomba więc z miła chęcią poznam opinię 😀

 4. Klaudia napisał(a):

  Bardzo fajny i przydatny artykuł, tym bardziej teraz, kiedy sama stoję przed wyborem odkurzacza. Niestety, nie wiem na co się zdecydować. Słyszałam, że wiele osób poleca markę Hoover. Przeglądałam wstępnie ich ofertę i może się zdecyduje. A Ty, co sądzisz o ich sprzętach?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mam na imię Kinga.

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie znaczy coś innego. Ważne jest, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Close
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.