Jak zwalczać mole spożywcze

Rok temu w mojej szafce w kuchni pojawiły się mole spożywcze. Są to owady, które żerują w suchych pokarmach: kaszach, makaronach, ryżach, otrębach oraz cukrze. U nas znalazłam je w orzeszkach ziemnych oraz kaszce mannie.

Jak sobie z nimi radzić i skąd się biorą? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

 

 

Najczęstszym powodem, dla którego pojawiły się w naszym domu, jest przyniesienie ich do domu w produkcie, który kupiliśmy. Czasem ich nie zauważamy, bo samice składają od 100 do 40 jaj, dopiero po jakimś czasie tworzą się larwy i później widzimy mole.

 

 

CO ZROBIĆ, GDY ZNALEŹLIŚMY W DOMU MOLE

 

  1. Gdy znaleźliśmy dany produkt z molami, larwami lub jajeczkami to należy wyrzuć cały produkt. Nie wyławiamy larw bo mogą być tam jeszcze jajeczka. Cały produkt ląduje w koszu w osobnym worku, tak by nie spowodować rozprzestrzenienia się owadów.
  2. Przeglądamy pozostałe produkty, które stały w okolicy produktu z molami. Jeśli znajdujemy owady lub charakterystyczne nitki (pajęczyny) to od razu wyrzucamy produkt.
  3. Mój sposób jest drastyczny, ale w pełni skuteczny. Gdy znalazłam mole w szafce, a nie jest ona znowu taka ogromna, to wyrzuciłam wszystkie produkty sypkie. To jest najlepszy sposób na pozbycie się jajeczek moli, chociaż wiem, że może to być lekko kosztowna interwencja, ale nie chciałam ryzykować.
  4. Po uprzątnięciu szafki, należy ją dokładnie odkurzyć umyć, by mieć pewność, że nic w niej nie zostało. Najlepiej użyć do tego ekologicznego płynu do sprzątania – mole nie lubią m.in. cytrusów 🙂
  5. Jeśli przechowujesz produkty sypkie w pojemnikach to musisz je dokładnie umyć. Możesz użyć do tego zmywarki, bo mole nie lubią wysokiej temperatury.

 

Jak zwalczać mole spożywcze

 

JAK WALCZYĆ Z MOLAMI SPOŻYWCZYMI

 

  1. Najlepiej przechowywać produkty w pojemnikach. Mogą to być plastikowe pojemniki, a jeszcze lepsze będą szklane
  2. Gdy kupimy produkt sypki i nie mamy pewności czy są w nim jaja moli, to włóżmy produkt do zamrażalnika. Niska temperatura zamrozi jajeczka lub owady
  3. Warto zaopatrzyć się w pułapki na mole (te sklepowe), doskonale przyciągają je do siebie
  4. Podobno mole lubią zapach octu jabłkowego dlatego należy go nalać do kubka i taką pułapkę należy ustawić blisko światła
  5. Mole nie lubią cytrusów, dlatego należy wbić goździki do pomarańczy i ususzyć ją, następnie włóż ją do szafki, gdzie potencjalnie mogą znajdować się mole.

 

 

Napiszcie mi czy miałyście mole w domu  i jak sobie z nimi poradziłyście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mam na imię Kinga.

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie znaczy coś innego. Ważne jest, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Reklama

Newsletter

Portale społecznościowe

Close
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.