Jak przygotować i zabezpieczyć dom przed wyjazdem

Zaczął się sezon wakacyjny, a co za tym idzie zaczynamy wyjeżdżać na urlopy. Oczywiście każdy czas jest dobry na to, by odpocząć od codziennych problemów i obowiązków. Przynajmniej raz w roku powinniśmy wyjechać na co najmniej kilka dni.

Przed wyjazdem warto zawsze zabezpieczyć dom przed różnymi wydarzeniami, które mogą mieć miejsce podczas naszej nieobecności.

Jest kilka rzeczy, które robię zawsze gdy mój wyjazd trwa dłużej. Jeśli chcecie uzupełnić moją listę to piszcie w komentarzach, chętnie poczytam i dowiem się czegoś nowego.

LODÓWKA

Gdy wyjazd jest zaplanowany z wyprzedzeniem, to zawsze staram się tak kupować jedzenie, by zjeść je tuż przed wyjazdem i nie zostawiać niczego, co zostało wcześniej otwarte. Dzięki temu nic się nie zepsuje i nie będzie śmierdziało w domu, gdy wrócę.

Czasem, tuż przed wyjazdem, kupuję kilka rzeczy, które są szczelnie zapakowane. Lubię mieć poczucie, że gdy wracam do domu będę w stanie przygotować sobie kolację lub zjeść śniadanie. I jeszcze jedno – zawsze mam zamrożony chleb, który wyjmę wieczorem, i będzie świeży na rano.

Niektóre lodówki mają tryb wakacyjny, polega on na tym, że zamrażalnik działa tak jak do tej pory, a w głównej części lodówki panuje temperatura o kilka stopni wyższa. Jeśli tak jak ja zostawiacie lodówkę prawie pustą to warto skorzystać z tego trybu.

Tak naprawdę nie ma różnicy czy zostawimy lodówkę pełną czy pustą. Zużyją tyle samo energii. Na dowód tego zachęcam Was do poczytania tego artykułu – KLIK. Różnica jest wtedy, gdy korzystamy z lodówki codziennie. Im mniej jest rzeczy w lodówce, to podczas otwierania są większe szanse, że szybciej się lodówka ogrzeje i zużyje więcej energii na ponowne schłodzenie.

Jeśli jednak wyjeżdżacie na bardzo długo i chcecie zostawić lodówkę całkowicie pustą, to pamiętajcie, by otworzyć drzwi.

KOSZ NA ŚMIECI

Słyszałam nie raz opowieści znajomych o tym jak zostawili śmieci w domu i pojechali na urlop. Możecie się tylko domyśleć jaki zapach zastał ich po powrocie. Oprócz zapachu może na nas czekać również ogromna ilość much, które lubią mięso i tam składają jaja. Warto przed wyjazdem wynieść śmieci i wymyć kosz.

URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE

Przed wyjazdem warto wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne z prądu. Warto zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny, ale najważniejszy to ekonomiczny – czyli pieniądze. Urządzenia w czasie czuwania również zużywają prąd, nawet ładowarka pozostawiona w gniazdku, a nie ładująca telefon pobiera minimalną ilość prądu. Oczywiście wyłączamy to co trzeba, a zostawiamy np. lodówkę, w której zostawiliśmy jedzenie.

ROŚLINY

Jeśli w naszym domu są tylko kaktusy to nie musimy się przejmować tym, że uschną gdy nas nie będzie w domu. Warto poprosić sąsiada lub kogoś z rodziny, kto zaopiekuje się naszymi roślinami. Jeśli jednak nie ma takiej osoby to należy stworzyć własny system nawadniający rośliny. Napiszę Wam o nim w następnym wpisie, bo temat jest bardzo ciekawy.

 

jak przygotować i zabezpieczyć dom przed wyjazdem

 

WODA

Woda może przysporzyć nam wielu problemów. Warto przed wyjazdem zakręcić zawór wody, a to zabezpieczy nas przed awariami i zalaniem domu lub mieszkania. W najgorszym przypadku możemy zalać mieszkanie sąsiada. Jeśli jednak doszłoby do wycieku wody, a nikt z bliskich nie pilnuje nam domu lub mieszkania to możemy się dodatkowo zabezpieczyć.

Od dwóch miesięcy mam w domu sprzęt marki Grohe. Jest to dokładnie urządzenie Grohe Sense, które służy do wykrywania wody w naszym domu.

 

grohe sense

 

Ustawiamy je w łazience, następnie łączymy z naszym telefonem i podłączamy do sieci WiFi. Gdy dojdzie do zalania w przeciągu chwili otrzymamy powiadomienie na telefon i będziemy mogli zadzwonić do sąsiada lub kogoś bliskiego, kto będzie mógł zająć się problemem podczas naszej nieobecności.

 

 

Dodatkowo urządzenie wykrywa spadek temperatury jak i przekroczenie temperatury, którą ustawiliśmy jako krytyczną. W momencie wykrycia wody lub zmian temperatury, urządzenie świeci na czerwono i wydaje dźwięk, a jeśli nie ma nas w domu, to zobaczymy alert na naszym telefonie.

Kolejną ważną rzeczą jest to, że urządzenie pokazuje aktualny poziom wilgotności w pomieszczeniu. Już wielokrotnie Wam pisałam, że prawidłowy poziom w pomieszczeniu to między 40-60%. W przypadku zwiększenia wilgotności urządzenie również nas o tym poinformuje, wysyłając alert na telefon.

Wzrost wilgotności może nastąpić np. podczas suszenia ubrań. Należy wtedy przewietrzyć pomieszczenie, by nie doprowadzić do powstania grzyba na ścianie, który jest dla nas szkodliwy i może nawet wywołać astmę.

UBEZPIECZENIE

Jeśli do tej pory nie ubezpieczyliście mieszkania, warto to zrobić przed wyjazdem. Jeśli dojdzie do awarii instalacji elektrycznej, przecieku wody i zalania sąsiada, ochronimy się przed kosztami pokrycia naprawy wyrządzonych szkód. Całość pokryje ubezpieczyciel.

ZAWÓR GAZU I OGRZEWANIA

Jeśli chodzi o ogrzewanie to tutaj nie zgadzam się z wieloma osobami, które twierdzą, że należy całkowicie je wyłączyć. W okresie wakacyjnym ma to sens. My zawsze wyłączamy kocioł, który podgrzewa nam wodę, bo nie będziemy jej używać podczas naszej nieobecności. Jeśli jednak wyjeżdżamy zimą to uważam, że nie warto całkowicie wyłączać ogrzewania. Możemy doprowadzić do zamarznięcia instalacji wodnej, a dodatkowo wychładzamy mieszkanie. Wrócimy do zimnego mieszkania lub domu, a koszt ponownego ogrzania całego pomieszczenia będzie wysoki.

PORZĄDKI

Bardzo często pakuję się do ostatniej chwili, a po takim pakowaniu czasem w domu panuje bałagan. Staram się nie zostawiać nieogarniętego domu przed wakacjami. Lubię wracać do miejsca w którym jest posprzątane. Nie warto sobie psuć humoru po udanym urlopie . Kto chciałby po wypoczynku wrócić i zacząć sprzątać? Chyba nikt.

 

 

jak przygotować i zabezpieczyć dom przed wyjazdem

 

ZWIERZĘTA

Chciałabym na koniec wspomnieć o zwierzętach, bo one są członkami naszych rodzin. Zarówno małe (np. chomiki), czy większe jak pies i kot potrzebują opieki na czas naszego wyjazdu. Nie zawsze możemy je zabrać ze sobą, aczkolwiek jest teraz coraz więcej miejsc, które pozwalają zabrać ze sobą naszych pupili.

 

jak przygotować i zabezpieczyć dom przed wyjazdem

 

Zawsze ze smutkiem czytam, przed wakacjami, jak wiele osób „pozbywa” się zwierząt, bo przeszkadzają im w planowanym wypoczynku. Często zwierzęta trafiają do nich w Święta, bo tego pragnęły dzieci, a później okazuje się, że pies lub kot stają się kulą u nogi i ludzie oddają je do schronisk.

My mamy psa  Tofika i zawsze prosimy moich teściów o opiekę nad psem podczas naszej nieobecności. Innym rozwiązaniem jest hotel dla zwierząt. Tam zaopiekują się naszym psiakiem lub kotem podczas naszego wyjazdu.

OSTATNIE SPOJRZENIE NA DOM

Gdy wystawimy już walizki za drzwi, warto wrócić jeszcze do domu. Przejść się po pokojach i mieć 100% pewność, że wszystkie sprzęty są wyłączone (w szczególności żelazko), okna pozamykane, światło wyłączone. Jeśli wszystko jest w porządku, to można ze spokojem wyruszyć na urlop i cieszyć się wspólnie spędzonym czasem.

A Wy jak przygotowujecie dom przed dłuższym wyjazdem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mam na imię Kinga.

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie znaczy coś innego. Ważne jest, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Reklama

Newsletter

Portale społecznościowe

Close
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.