Jak dbac o blaty drewniane

Być może niejedna z Was stała przed dylematem – jaki blat wybrać do swojej kuchni. Czy tradycyjny laminowany czy może elegancki trochę droższy drewniany.
Ja od ponad miesiąca jestem szczęśliwą posiadaczką blatów drewnianych. Zakupiłam blat bukowy w Ikei mimo wszystkich obaw, że jest trudny w utrzymaniu, że szybko mi się zniszczy.
Tak wygląda blat po przywiezieniu go ze sklepu:
Jest surowy, niezbyt przyjemny w dotyku i co najważniejsze nie możemy od razu z niego korzystać.
Pierwszym krokiem jaki należy wykonać jest zakup oleju do drewna, papieru ściernego – drobnoziarnistego oraz pędzla.
W Internecie przeczytamy, że polecany jest olej firmy Beckers, ja nabyłam firmy 3V3 – który miał również dobre recenzje i był polecany w sklepie.
1. Najpierw blat delikatnie szlifujemy papierem ściernym by nadać mu miłą w dotyku strukturę.
2. Następnie pędzlem lub bawełnianą szmatką nakładamy równomiernie olej na blat.
3. Czekamy pół godziny aż większość oleju wsiąknie w drewno, bierzemy czystą bawełnianą szmatkę i resztę oleju rozprowadzamy po blacie wykonując ruchy tak jakbyśmy polerowały drewno. Nie zostawiamy grubej warstwy oleju na blacie, większość ma wchłonąć bawełniana ścierka.
4.Pozostawiamy blat do wyschnięcia na 12h – czasem to może potrwać parę godzin dłużej jeśli zostawiłyśmy grubą warstwę oleju a nie powinnyśmy tego robić.
5. Nakładamy kolejną warstwę, kolejne kroki zostawiamy blat do wyschnięcia na 2-3 dni.
Tak długo przeprowadzamy tę czynność aż zauważymy, że blat nie wchłania wody. Krople wody zostają na blacie:

A tak wygląda blat bo kilku razach „olejowania”:

Taki blat należy czyścić bawełnianą ścierką, dobrze wyciśniętą. Możemy użyć do czyszczenia odrobinę płynu do naczyń. Nigdy jednak nie pozostawiamy wilgoci na blacie, należy go wytrzeć do sucha.
Byśmy mogły cieszyć się blatem przez wiele lat należy go „olejować” co pół roku. Jeśli jednak wcześniej zauważymy, że olej wytarł się, blat zaczyna chłonąć wodę. Należy ponownie pokryć go olejem.

19 odpowiedzi na “Jak dbac o blaty drewniane”

 1. Anonymous napisał(a):

  Podobnie należy postępować np. z drewnianymi deskami do krojenia lub drewnianymi uchwytami. Polecam impregnowanie olejem lnianym- tani i łatwy do kupienia. Ja impregnowałam deski 7 dni, codziennie je smarując. A do smarowania polecam bawełnianą szmatkę, np. ze starej koszulki.

 2. Anonymous napisał(a):

  A ja mam identyczny blat! Też z Ikei i póki co sprawdza się wyśmienicie!

 3. Anonymous napisał(a):

  A ja mam pytanie jak dbać o blat plastikowy. Czym go czyścić i konserwować. Dodam, że jest to biały blat matowy.Z góry dzięki za jakieś pomysły i sugestie.

 4. Anonymous napisał(a):

  Proszę o podanie ikeowskiej nazwy Pani blatu, czy to jest ten z wierchnią warstwą drewnianą i częścią płyty wiórowej?

 5. Anonymous napisał(a):

  a co, jeśli na blacie pojawią się odciski od ciepła?

 6. i-love-diy napisał(a):

  Witaj!uzylam tego samego oleju do impregnowania!Zapraszam do sprwadzenia mojego bloga:http://i-love-diy.com/jak-dbac-o-deske/

 7. blaty drewniane napisał(a):

  Świetny blog. Wreszcie jakieś przydatne informacje jak dbać o blaty drewniane

 8. Anonymous napisał(a):

  blat z linku jest blatem z buku

 9. gandalf123 napisał(a):

  Ja ostatnio wziąłem się za budowę altanki. Używam drewna konstrukcyjnego (modrzewiu). Altanka jest na ukonczeniu. Czym ją impregnowac, tak by nie było trzeba tego robić za często???Czym wy konserwowaliście?

 10. Aga napisał(a):

  Mam pytanie odnośnie tego oleju, na puszcze napisane jest, żeby unikać kontaktu z wodą przez 3 tygodnie. Czy trzymałaś się tego? Trochę sobie nie wyobrażam żebym czekała 3 tygodnie żeby używać blat. Dzięki za odpowiedź. Super blog!!

 11. Aga napisał(a):

  Mam pytanie odnośnie tego oleju, na puszcze napisane jest, żeby unikać kontaktu z wodą przez 3 tygodnie. Czy trzymałaś się tego? Trochę sobie nie wyobrażam żebym czekała 3 tygodnie żeby używać blat. Dzięki za odpowiedź. Super blog!!

 12. […] blatu wydłuża jego żywotność, a ja ostatnio robiłam to rok temu, zamiast 6 miesięcy temu. Jak dbać o blat drewniany przeczytacie w moim poście -> […]

 13. Darek B. napisał(a):

  blat na zdjęciu jest blatem jesionowym a nie bukowym 😉

  • Kinga napisał(a):

   Tak jest błąd, ale to jest blat dębowy 😀 nie bukowy i nie jesionowy. Później to poprawię

   • Darek B. napisał(a):

    może i dębowy, choć na drugim zdjęciu wygląda typowo na jesion pod względem struktury i usłojenia ;-). Bywa jednak, że oba gatunki są do siebie podobne, zwłaszcza w mikrowczepie… zatem uznaję swoją pomyłkę i posypuję głowę popiołem jesionowo-dębowym ;-P

    • Kinga napisał(a):

     Oj nic się nie stało, a ja sama popełniłam błąd, ale sprawdziłam. Blaty mamy z ikei dębowe. Wpis będzie zaktualizowany, bo zdjęcia są brzydkie i tekst niezbyt długi i treściwy 😀

 14. Michasia89 napisał(a):

  Do czyszczenia wystarcza szmatka wilgotna, jednak nie morka!

 15. […] W tym roku muszę zadbać o blat drewniany. Nie olejowałam go już 1,5 roku, a zaleca się robić to dwa razy do roku. Przyczyną była moja ciąża, a problem stanowi zapach oleju, który jest bardzo intensywny. Poza tym nie możemy korzystać z blatu do całkowitego wyschnięcia, co przeważnie trwa 2-3 dni. Jak olejować drewniany blat? – przeczytacie TUTAJ […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mam na imię Kinga.

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie znaczy coś innego. Ważne jest, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Close
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.