Jak dbać i czyścić filtry HEPA?

Gdy przyjdzie taki moment, że Wasz odkurzacz straci moc ssania lub zacznie się przegrzewać, to czas by pomyśleć o sprawdzeniu stanu filtra HEPA. To właśnie stało się ostatnio z moim odkurzaczem, już myślałam, że się zepsuł i trzeba będzie kupić nowy, ale udało się go „uratować”.
 
Najważniejszym filtrem w odkurzaczu jest filtr HEPA i to właśnie o niego powinniśmy dbać najbardziej.
Przestawię Wam troszkę teorii, bo sama o wielu rzeczach nie wiedziałam.
Ffiltr HEPA (High Efficiency Particulate Air) jest obecnie najlepszym filtrem używanym do filtracji powietrza. podzielono według wskaźnika filtracji cząsteczek o wielkości 0,3 µm, odpowiadającej w przybliżeniu wielkości cząsteczek dymu papierosowego. 

Jeżeli filtr wychwytuje 95% cząsteczek o wielkości 0,3 µm, zostaje sklasyfikowany jako filtr HEPA H11. Jeżeli wychwytuje ponad 99,5% cząsteczek tej wielkości, jest to filtr HEPA H12. Filtr HEPA H13 wychwytuje 99,95% cząsteczek tej wielkości i to on najczęściej występuje w naszych odkurzaczach.[źródło] Jeśli przyjrzymy się bliżej, zauważymy, że filtr złożony jest w harmonijkę. Dzięki temu, wykorzystana jest duża powierzchnia absorbująca, zajmująca przy  tym bardzo mało miejsca.Nie wszystkie filtry HEPA można myć, niektóre po prostu trzeba, po zapełnieniu, wymienić na nowe. Dowiedzcie się, który rodzaj posiadacie. Mój, jak się okazało, mogę myć.

Po wyjęciu z odkurzacza filtr HEPA z jednej wyglądał tak jakby był czysty:

Jak dbać i czyścić filtry HEPA

Z drugiej strony widać było, jak bardzo jest zanieczyszczony:

Umyłam go pod bieżącą wodą. W moim przypadku na dworze.

Po wstępnym czyszczeniu wyglądał tak jak na zdjęciu poniżej. By lepiej go doczyścić użyłam wacika do uszu.

 
WAŻNE! Nie używamy mokrego filtra, musimy poczekać aż wyschnie, dopiero wtedy wkładamy go z powrotem do odkurzacza.

Po wymyciu filtra i wymianie napełnionego worka, mój odkurzacz był gotowy do użycia. Znowu zaczął lepiej zasysać brud i przestał się przegrzewać.

PAMIĘTAJMY! Nawet jeśli nasz filtr możemy myć, to przynajmniej raz na rok (jak nie częściej) powinniśmy go wymienić na nowy.

Raz w miesiącu sprawdzajmy w jakim stanie jest nasz filtr. Nasz odkurzacz będzie nam dłużej służył, a filtr spełni dokładniej swoją rolę – ważne jest to m.in. wtedy jeśli mamy w domu alergika.


 • Anonymous

  Mega motywujacy blog !!!! Czekam na częstsze wpisy 😉

  • Postaram się częściej bo jeden post na tydzień to zdecydowanie mało 🙂

 • Anonymous

  chyba lepiej kupic nowy, a nie bawic sie w czyszczenie

  • Myślę, że jak jest w dobrym stanie to warto go umyć niż wydawać pieniądze na nowy. Gdy zobaczę, że kolejne mycie jest bez sensu to kupię nowy.

 • Olgierd

  Też słyszałem o filtrach HEPA bardzo pozytywne opinie, dlatego zdecydowałem się na ich zakup. I nie zawiodłem się. Polecam wszystkim, szczególnie osobom z alergią.

 • stoltzman

  Jeżeli już to radziłbym myć filtr puszczając wodę w przeciwnym kierunku niż przepływa przez niego powietrze podczas odkurzania. W sposób pokazany na ilustracjach część brudu wbiła się mocno w filtr i już raczej z niego nie wyjdzie.

  • Dziękuję za poradę 🙂 Pozdrawiam

 • Chester

  ja mam hepa w oczyszczaczu powietrza w Viktor, tam jest instrukcja który co ile czyścic. Ale wtedy dopiero widzimy ile tego jets w domu

 • Regularnie należy go myć lub wymieniać, w zależności od tego jaki mamy odkurzacz.

 • Pingback: Blog o sprzątaniu, organizacji, DIY – perfekcyjnawdomu.pl()

Mam na imię Kinga.

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie znaczy coś innego. Ważne jest, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Reklama

Newsletter

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.