Dlaczego toaleta się zapycha

Każda awaria toalety powoduje duże utrudnienia w życiu mieszkańców. Zdarzyła Wam się taka sytuacja, w której toaleta napełniała się podczas spłukiwania wody?

My od jakiegoś czasu mamy problem. Sytuację mamy odwrotną – zasysa nam wodę w toalecie, a gdy włączymy zmywarkę lub pralkę to słychać bulgotanie w rurach. Ciągle szukamy przyczyny tej sytuacji i jeszcze nie wiemy co się stało, może macie jakieś sugestie? Dodam, że mamy ekologiczną oczyszczalnię ścieków.


U nas przyczyną może być wada konstrukcyjna lub rury zatkało coś, co zostało jeszcze z czasów budowy. 

Nie wrzucamy do toalety nic, co mogłoby ją zatkać.
Zastanawiałam się, czy pisać o tym, czego nie możemy wrzucać do toalet. Poczytałam trochę w Internecie i wiem, że warto ten temat poruszać. 
Nadal większość z nas nie wie, co powinno trafiać do toalety, a co do kosza na śmieci.
Każdego roku służby MPWiK usuwają setki zatorów sieci kanalizacyjnej, powstających w wyniku wrzucania do toalety przedmiotów, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Wiele z nich może doprowadzić do cofnięcia ścieków i zalania mieszkania, ogrodu lub ulicy. Takie zjawisko powoduje duże straty materialne, jest uciążliwe dla mieszkańców i bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego – przestrzega Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.” [źródło]
Czego nie można wrzucać do toalety?
Nawilżane chusteczki, które  do niedawna stosowane były tylko do higieny niemowląt, są coraz popularniejsze wśród dorosłych i dzieci. Gdy byłam w szpitalu, chusteczki nawilżane miał każdy. Niestety większość z nas nie wie, że nie wolno ich wrzucać do toalet. Jest to zaznaczone na ich opakowaniu. Zrobione są z tkaniny, która nie rozpuszcza się w wodzie. Mogą zatykać rury, a jeśli je pokonają i dotrą do oczyszczalni ścieków, to uszkodzą nowoczesne urządzenia. Po drodze mogą też spowodować awarie pomp w przepompowniach ścieków.
Włosy, które które łączą się w sploty i uniemożliwiają swobodny przepływ ścieków. Kiedyś często zdarzało się, że podczas szczotkowania włosów, zbierałam je i wyrzucałam do toalety. Teraz już tego nie robię, korzystam z kosza, który stoi w toalecie.


Ręczniki papierowe,  nie rozpuszczają się w wodzie i zbijają w rurach w zwartą masę. Często podczas sprzątania korzystamy z ręczników papierowych zamiast szmatek. Są wygodne, po sprzątaniu od razu można je wyrzucić. No właśnie nie do toalety, ale do kosza.


Niedopałki papierosów, zawarte w nich substancje chemiczne są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni. Sprawa tyczy się również farb, lekarstw i innych chemikaliów.

Tłuszcze i oleje. W momencie, gdy tężeją w rurach zmniejszają ich średnice i przyśpieszają konieczność remontu sieci kanalizacyjnej w budynku. Gdy smażę coś na patelni, czekam aż tłuszcz wystygnie. Następnie wlewam go do woreczka śniadaniowego, zawiązuję i wyrzucam do kosza.

Podpaski, podkładki higieniczne. Wykonane są z materiałów, które nie rozpuszczają się w wodzie. Ja osobiście nie wyobrażam sobie, że mogłabym wyrzucać podpaski do toalety. Będąc w liceum i na studiach, nie raz widziałam pływające w toalecie podpaski. Nie wyrzucamy do toalety również patyczków do uszu.

Jeśli nie wiemy czy daną rzecz możemy wyrzuć do toalety, nie zastanawiajmy się. Zasada jest prosta:

Do toalety wyrzucamy jedynie papier toaletowy!
Jutro napiszę jak, przy użyciu domowych przedmiotów, poradzić sobie z zapchaną toaletą.

Zdjęcia: 1, 3, 5, 6, 8 
  • Pingback: Perfekcyjna w domu()

  • aaa

    JA nie chce mowic od czego u mnie w domu zatyka sie toaleta, ale najprosciej mowiac to ja jestem winowajcą 😛 a raczej moj organizm 😛

  • Czasami wpadnie do toalety koszyczek z kostką zapachową która też zapycha wc

  • Jagoda

    Do listy zakazów dorzuciłabym płatki kosmetyczne- znam osoby, które wyrzucają je do sedesu zamiast do kosza, a wystarczy wrzucić czysty płatek do miski z wodą, by się przekonać jak napęcznieje…

Mam na imię Kinga.

Nikt nie jest perfekcyjny. Dla każdego to pojęcie znaczy coś innego. Ważne jest, by stworzyć taki dom, w którym każdy z członków naszej rodziny będzie czuł się dobrze.

Reklama

Newsletter

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.